Apel poizvođača medicinskih aparata bez odjeka

NIŠ – Sedam meseci prošlo je od kako su proizvođači medicinskih uređaja i aparata „Jugorendgen“, „Elektromedicina“ i Ei „Čegar“, pismenim putem zatražili od Vlade Srbije i Ministarstva zdravlja zaštitu i podsticaj domaće proizvodnje.

Na apel pomenutih preduzeća da se naša zemlja okrene opremanju bolnica, domova zdravlja i ostalih zdravstvenih ustanova domaćim uređajima i aparatima niko nije odgovorio, ni usmeno ni pismeno.

Proizvođači medicinskih uređaja su u svom apelu, između ostalog upozorili da od opremanja zdravstvenih ustanova u zemlji skupim stranim proizvodima korist imaju samo pojedinci, dok društvo u celini trpi veliku štetu jer se gasi domaća proizvodnja. Direktor „Jugorendgena“ Goran Radojković i direktor i vlasnik „Elektromedicine“ Milovan Kocić ističu da od proleća do sada, država nije ništa učinila da pomogne proizvđačima medicinskih aparata, a uz to su se pogoršali uslovi na domaćem tržištu. Radojković objašnjava da se zaposleni u „Jugorendgenu“ cele godine bore sa apsurdima koji zaslužuju da se nađu u rubrici „Verovali ili ne“.

Najveći apsurd je da zbog duga za porez na imovinu od 800.000 dinara ne možemo da dobijemo poslove na tenderima koje raspisuju državne ustanove, dok nam sa druge strane državne ustanove, za poslove koje smo im odradili, duguju dva i po miliona dinara“, kaže Radojković.

On ističe da je ova fabrika nedavno ostala bez posla vrednog tri miliona dinara za održavanje rendgen aprata u Kliničkom centru Srbije.

Bili smo najpovoljniji ponuđač, ali nismo pobedili na tenderu jer nismo imali potvrdu o plaćenom porezu na imovinu“, naglašava Radojković.

Prema njegovim rečima drugi apsurd sa kojim se susreće ovo preduzeće jesu važeći propisi koji dozvoljavaju da se servisiranjem rendgen aprata bave i trgovačke firme, koje nemaju ni potrebnu opremu ni ljude obučene za taj posao.

Dešava se da na tenderu za servisiranje rendgen aparata, posao dobije firma koja je za neki minimalni iznos imala povoljniju ponudu. Međutim, kada ta ista firma dobije posao, ne može da servisira uređaj jer nema određeni rezervni deo. Ta ista firma onda proglašava rendgen aparat dotrajalim i neupotrebljivim, i traži se nabavka novog“, kaže Radojković.

On ističe da bi rešavanjem dva pomenuta apsurda, bez subvencija iz državne kase i bilo kakve druge pomoći, „Jugorendgen“ mogao naredne godine da uposli najmanje 50 radnika. Direktor i vlasnik preduzeća „Elektromedicina“ Milovan Kocić ističe da se u proteklih sedam meseci u našoj zemlji ništa nije promenilo u pogledu favorizovanja stranih proizvođača medicinskih uređaja i aparata.

 Ono što se promenilo u proteklom periodu je to što se smanjio broj tendera za nabavku i održavanje medicinskih uređaja. Sa nemogućnošću plasmana javlja se još jedna pojava. Domaće kompanije zaostaju u tehnološkom smislu i polako se zatvaraju, a radnici ostaju bez posla“, kazao je Kocić.

On je istakao da država mora da uradi ozbiljnu analizu rada ovog sektora i donese mera za oživljavanje domaće proizvodnje kako bi zaustavila gašenje preduzeća.

(Kraj)mia/ena

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare