Dvoje leskovačkih kardiologa brži od infarkta

LESKOVAC – Radmila Jovanović iz Bojnika, koja nikada nije imala srčane tegobe, iznenada je osetila nepodnošljiv bol u grudima. Bio je to infarkt.

Dan kasnije ugrađen joj je stent u angiosali u leskovačkoj bolnici, u kojoj je za deset meseci obavljeno 666 intervencija.

– Spasli su mi život – kaže Radmila, koja se oporavlja u jednom o devet popunjenih kreveta na intenzivnoj nezi.

Isti osećaj imaju i ostali pacijenti, posebno oni kojima je ugrađen stent u trenutku samog infarkta.

leskovac06angio-salakardiolog-goran-stoiljkovicfoto-m-ivanovi_f

– Od momenta prijema u urgentni centar do operacije na odeljenju kardiologije na petom spratu leskovačke bolnice – prošlo je pola sata. Sećam se jakih bolova u grudima, male sale sa začuđujućim spravama i lekara koji su šaputali. Sat kasnije probudio sam se i video da sam operisan – priča Mile Bogdanović iz Leskovca, koji nije znao da ima začepljene krvne sudove.

Živote u dobro opremljenoj hiruškoj sali spasavaju dvoje kardiologa Goran Stoiljković i Gabrijela Stojković, uz šest sestara i dva rendgen tehničara, ali pod budnim okom stručnjaka iz kliničkih centara.

– Za samo nekoliko meseci postali smo prepoznatljivi na kardiološkoj mapi Srbije i poštovani u kliničkim centrima zahvaljujući neviđenom entuzijazmu osoblja koje se dodatno obrazovalo u angiosalama kliničkih centara – objašnjava šef kardiologije Aleksandar Stanković.

Angiosala u Leskovcu treća je u Srbiji van kliničkih centara. U nju je resorno ministarstvo uložilo skoro milion evra. To je revolucija za leskovačko zdravstvo, za Jablanički i Pčinjski okrug. Na dodatnim obukama je još dvoje lekara i oni će uskoro da uđu u salu – priča direktor bolnice Nebojša Dimitrijević.

Leskovačkoj bolnici stigla je stručna pomoć iz svih klinika, računajući i komšijski Klinički centar u Nišu, ali najveći vetar u leđa imali su od prof. dr Aleksandra Neškovića. Prvi koji je legao na sto u angiosali bio je pacijent sa akutnim infarktom iz Leskovca.

leskovac04angio-salafoto-m-ivanovic_f

– Bio sam veoma uzbuđem, ali ne i uplašen. Tog momenta mislio sam samo na život mladog čoveka. Naš cilj je zapravo da se što pre otvori zatvorena arterija da ne dođe do oštećenja srčanog mišića – priča Goran Stoiljković, koji je juče sa saradnicima pod zaštitnom opremom od radijacije teškom dvadesetak kilograma radio koronarografiju „iz ruku“.

Postupak je preko staklenog zida kontrolisao konsultant Ivica Nikolajević, kardiolog iz KBC Zemun.

– Imajući u vidu epidemiju kardiovaskularnih bolesti i činjenicu da je Srbija treća zemlja u Evropi po smrtnosti od infarkta miokarda, angiosala u Leskovcu je odličan potez jer se time skraćuje put do lekara. Opremljena je najnovijom tehnologijom i u njoj rade vredni, pametni, stručni i ljudi odani svom poslu – kaže Nikolajević.

Samo četiri komplikacije

Od avgusta prošle godine u leskovačkoj angiosali stentovi su ugrađeni kod 64 pacijenta nekoliko dana posle infarkta, a kod 33 pacijenta u toku infarkta. Prilikom koronarografije i proširenja krvnih sudova javile su se samo četiri komplikacije, koje su uspešno sanirane.

(Izvor: Blic, Jugmedia)

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

6 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
djura
03.06.2014. 00:46

Bogami lepo.

Prvo citaju citaoci Blica, a tek onda mi na Jugmedii.

Toliko o lokal-patriotizmu. 🙁

sanja
03.06.2014. 09:24

Sve pohvale,svaka cast!!!!

Profesor
03.06.2014. 18:45

Lepo, svaka im cast. Nisam ironican. Svaka cast ljudima koji spasavaju zivote.

Ali, zasto malo ne pisete i o onima koji su preziveli infarkte na nogama cekajuci da na hitnoj da im se smiluje ljubazno osoblje?

Pisete kako su spasili troje pacijenata, a unesrecili su trideset svojim neznanjem, nezainteresovanoscu, i cekanjem da im se stavi neki pokloncic, neka kovertica i slicno..

Ko ne poznaje makar nekoliko doktora u bolnici, moze pet sati da ceka u redu, dok ga sve vreme drma infarkt, a razni doktorcici na politickim skupovima, malo lov, malo njiva… itd.

Svaka cast doktorima. Ali, onima koji to zasluzuju, a takvih nazalost, nema mnogo.

Dragana
03.06.2014. 22:46

Licno sam dozivela njihovo znanje, svaka cast dr Gabrijeli i dr Aleksandru……bicu im zahvalna zauvek spasili su mi oca, a svo vreme dok je on boravio na odeljenju i o dr Goranu sam slusala samo reci hvale…. zaboravila sam da pomenem i dr Dimitrija Jovanovica koji je na urgentnom uz samo ekg traku prepoznao tezinu bolesti.

nikola
06.06.2014. 19:20

E moj profesore ti si jedan prosecan srbin koji nikako da prepoznas sta je to napredak.
To dvoje doktora zaista znaju svoj posao i molimo ih da ne odu iz Le, a otici ce samo ako budemo kao ti, a ne kao sav normalni svet.
Pokloncice dajemo mi, a ja za svojih 55 godina nisam doziveo to o cemu ti pises.
Svaka cast zaposlenima na kardiologiji i ne obazirite se na ovakve komentare. U svakom zitu ima kukolja

Profesor
06.06.2014. 21:34

NIko-la, malo bolje procitajte moj komentar. Nigde nisam uvredio „to dvoje“ lekara, vec sam prokomentarisao opstu sliku koja vlada u zdravstvu sa kojom su upoznate i ptice na grani a kamo li gradjani Leskovca.
Nemojmo da se pravimo ludi i blesavi kad svi dobro znamo sta se desava. Da li je to normalno? Svako ne. Da u svakom zitu ima kukolja, ima ga. Ali koliko mi se cini, kod nas je skoro sve kukolj, a zita veoma malo. Naravno, svaka cast izuzecima kojima odajem postovanje.