Kakvi su efekti Sajma peglane kobasice

PIROT – Poslednji Sajam pirotske peglane kobasice je pokazao da za ovaj specijalitet ima kupaca ne samo u Srbiji nego u inostranstvu.

Sajam je imao rekordnu posetu od oko 8.000 posetilaca, medju kojima je bilo najviše Bugara. Prema nekim nezvaničnim podacima, prodate su sve količine peglanih kobasica izlagača.
Na Sajmu peglane kobasice, koju mnogi zbog njenih afrodizijačkih svojstava zovu i ‘’pirotskom vijagrom’’, učestvovalo je 36 proizvođača specijaliteta koji se samo ovde pravi.

„Proizvodnjom peglane kobasice bavim se 30 godina. Pravim je za sebe, ali i za turiste. Veoma je tražena u Nišu,Beogradu, Podgorici, Novom Sadu,ali i u Rusiji,Nemačkoj a prošle godire su peglane konasice otišle i za Ameriku i Južnoafričku republiku.Proizveo sam oko 100 kilograma- kaže Čedomir Stojanović.

Direktor Turističke organizacije Pirot Bratislav Zlatkov kaže da su iznenadjeni velikom posetom Sajmu, koji je jedna od najvećih manifestacija u ovom delu Srbije.

„Procena organizatora je da je za dva dana trajanja Sajam posetilo oko 8.000 ljudi a tog dana srpsko-bugarsku granicu prešlo je 12.000 ljudi. Efekte Sajma su osetili svi u gradu jer je grad bio prepun posetilaca-kaže Zlatkov.

Predsednik Udruženja proizvodjača pirotske peglane kobasice Marjan Savić kaže da se dogodilo da zbog velikog interesovanja nije bilo dovoljno peglane kobasice za sve zainteresovane kupce.

„To ćemo morati da rešavamo jer je tržište obezbedjeno. Svako od 36 izlagača je imao negde po 50 kilograma ovog specijaliteta koji je bio veoma tražen i ima kupce. Ove godine prvi put smo obavili kompletnu mikrobiološku analizu svih uzoraka koji su bili zdravstveno ispravni. Moramo da se pozabavimo i sirovinskom bazom- rekao je Savić.
Pomoćnik predsednika opštine Pirot za poljoprivredu i selo i predsednik Organizacionog odbora Sajma Goran Popović kaže da prema zvaničnoj evidenciji Veterinarske klinike u Pirotu na području pirotske opštine ima 13.500 ovaca i 6.000 koza.

„Sa ovim brojem grla stoke ne možemo da idemo u neku ozbiljnu proizvodnnju jer se od jedne ovce dobijaju 3-5 kiligrama peglane kobasice. Čak i ako zaštitimo geografsko poreklo biće problema oko obezbedjivanja sirovima. Preko Udruženja ćemo pokušati da napravimo Zanatsku radionicu za proizvodnju specijaliteta koji bi se prodavao i u marketima- rekao je Popović.

Peglana kobasica pravi se jedino u Pirotu i jedan je od brendova grada. Pravi se tokom zime i to od kozjeg, junećeg i ovčijeg mesa sa dosta belog luka i paprike, ali bez ikakvih aditiva, konzervansa i dodatnih masnoća.

Suše se na promaji na tavanu i svaki dan peglaju flašom, zbog čega su i dobile naziv peglane kobasice. Potkovice ovog specijaliteta se peglaju flašom kako bi se isterao sav kiseonik i sprečilo kvarenje mesa. Mnogi ih smatraju afrodizijakom.
(kraj)paz

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare