Leka „aminofilina“ ni za lek

NIŠ – Asmatičari već duže vreme ne mogu da nabave lek „aminofilin“ a u ustanovi „Apoteka Niš“ izjavili su da će nestašica potrajati  jer imaju informaciju da zrenjaninska „Jugoremedija“ ovaj lek neće proizvoditi ni naredne dve nedelje.

Pacijenti koji imaju problem sa disanjem, u pojedinim apotekama u Nišu mogu da nabave „durofilin“, lek koji je sličan „aminofilinu“, ali tek ukoliko im lekari odobre korišćenje ovog leka.

Pacijenti koji zbog upale oka ili širenja zenica za očni pregled moraju da nabave „atropin“ kapi takođe imaju probleme. Za ove kapi ne postoji zamena, a propisi ne dozvoljavaju apotekarima da uvezu orginalan lek.  Niške apoteke je „atropin“ kapima ranije snabdevala firma „Hemomont“, ali ih ona ne proizvodi više od dve godine, a apotekari ih ne nabavljaju od drugih proizvođača. Pacijenti po „atropin“ kapi moraju u Beograd ili Vranje, jer apoteke u ovim gradovima tim kapima snabdeva galenska laboratorija „Apoteka Beograd“.

U niškim apotekama nema ni eritromicina pošto se radi o antibiotiku koji proizvodi „Jugoremedija“ a ova kompanija se nalazi u stečajnom postupku. Poslednja dva meseca nema u Nišu nema ni „lopiona“, koji se koristi za lečenje kardivoaskularnih bolesti. Prema formaciji kojom raspolaže „Apoteka Niš“  ovaj lek neće uskoro moći da se nabavi jer i njega proizvodi zrenjaninska „Jugoremedija“.

Od lekova koji se proizvode u našoj zemlji niška apotekarska ustanova nema još i „daonil“ tablete koje takođe proizvodi „Jugoremedija“, „bromokriptin“ tablete čiji je proizvođač leskovačko „Zdravlje“ i „stanicid“ gazu koju proizvodi „Hemofarm“ iz Vršca.

Od uvoznih lekova nedostaju  „floksal“ kapi, „flutasin“ i „fosavans“ tablete i „videks“ kapsule.

„Apoteka Niš“ je inače, u toku prošle godine na području nišavskog upravnog odbora realizovala 3,3 miliona recepata. Od lekova koji se propisuju i izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja najviše je izdato lekova iz grupe antihipertenziva, anksiolitika i za lečenje hroničnih respiratormih bolesti. Među najtraženijim lekovima bili su „bromazepam“,“enalapril“, „aminofilin“, „presolol“ .

(Kraj)

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Pera
23.02.2013. 23:32

Imate ga u Dona Pharm-u 70 dinara ampula, a tablete imate u apoteci u doljevcu