Leskovac prvi u Srbiji dobio potpunu licencu za Sigurnu kuću

LESKOVAC – Centar za socijalni rad u Leskovcu među prvima u Srbiji dobio je licencu za rad Sigurne kuće, prihvatilište za žene i decu žrtve porodičnog nasilja, a jedini do sada sa potpunom licencom na maksimalni period od 6 godina, saopšteno je danas u tom centru.

Iza ovih licenci stoji veliki trud, rad, posvećenost, upornost stručih radnika da se dosegnu svi potrebni uslovi i standardi kako bi se usluge pružale najkvalitenije i na najvišem mogućem nivou„, kazao je na konferenciji za medije direktor centra Boban Ilić.

Leskovac je, inače, bio drugi po redu grad u Srbiji, odmah posle Beograda, kad je još 2004. godine otvorio prihvatilište za žene i decu, ali istovremeno prvi grad koji je prihvatilište otvorio u okviru institucije, odnosno, Centra za socijalni rad.

Sve do avgusta prošle godine prihvatilište se nalazilo u iznajmljenim privatnim stanovima.

centar_sigurna-kuca_dokument

Objekat sigurne kuće u vlasništvu Centra, preko puta Policijske uprave u Leskovcu, adaptiran je novcem leskovačke lokalne samouprave, a opremljen uz pomoć donatora opremljen. U njemu istovremeno može da boravi 11 osoba.

Boban Ilić je ocenio da se radi o jednom od najbolje opremljenih objekata te vrste u Srbiji, a rukovodilac Sigurne kuće Marija Stanković je istakla da su u toku ove godine utočište u Sigurnoj kući našle 64 osobe, od kojih 33 žene i 28 dece i 3 starije maloletnice.

Reč je o regionalnoj sigurnoj kući, budući da tu utočište pronalaze i žrtve porodičnog nasilja iz svih opština Jablaničkog okruga. Za 12 godina rada kroz prihvatilište je prošlo oko 400 žrtava.
centar_boban-ilic

Centar za socijalni rad je istovremeno dobi i licencu za uslugu Pomoć u kući, uslugu koju ova ustanova obavlja od 2009. godine, institucionalno od 2010. godine, kada je leskovačka lokalna samouprava počela da finansira rad 4 gerento-domaćice, 3 na području grada Leskovca i 1 na području Predejana.

Za to vreme pomoć od naše službe dobilo je preko 130 osoba iz kategorije starijih lica sa ograničenim fizičkim sposobnostima, a trenutno imamo 27 korisnika„, kazala je sociolog Suzana Stanković.

Na osnovu istraživanja Centra, u leskovačkom kraju raste potreba za ovom vrstom pomoći, pa je Stankovićeva izrazila uverenje da će doći do njenog proširenja.

(Kraj)mia

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Siromašan grad
15.12.2016. 15:57

Najači smo brate.Prvo smo za licencu ali poslednji po standardu u Srbiji…

Sportista
15.12.2016. 19:32

Svaka čast za sve zapošljene i direktora na čelu ustanove.