U Leskovcu se istražuju naseobine iz srednjeg neolita

Areheolozi Narodnog muzeja u Leskovcu, sa eminentnim domaćim i stranim stručnjacima, vrše istraživanja Leskovačke kotline, a fokus je najstariji period naseljavanja, odnosno, srednji neolit, 6.200-5.700 stare ere.

Istraživanja su počela 28. avgusa i trajaće do 22. septembra. Vrši se sistematsko arheološko rekognosciranje registrovanih lokaliteta i potencijalno otkrivanje novih nalazišta iz perioda mlađeg kamenog doba iz praistorije.

Narodni muzej u Leskovcu je, naime, ove godine nastavio intenzivnu saradnju i realizaciju dogoverenih programa sa: Institutom za savremenu istoriju u Beogradu, Arheološkim institutom Srpske akademije nauka i umetnosti Beograd, Institutom za srpsku kulturu u Leposaviću, Filozofskim fakultetom u Beogradu, Filozofskim fakultetom u Nišu, Narodim muzejem u Nišu, Muzejem Ponišavlja u Pirotu, Muzejem Toplice u Prokuplju i Narodnim muzejem u Vranju.

Takođe, uspostavljena je međunarodna prekogranična saradnja sa muzejima u Krivoj Palanci i Kumanovu iz Republike Makedonije.

Prošle godine je sklopljen Ugovor o poslovnoj tehničkoj saradnji sa Institutom za orijentalnu i evropsku arheologiju iz Beča (OREA) sa Bečke Akademije Nauka, a ove su organizovana zajednička istraživanja sistemska istraživanja Leskovačke kotline koja su u toku.

Ova istraživanja se sprovode u okviru projekta „Pusta reka 2017.“ na čelu sa Institutom za orijentalnu i evropsku arheologiju iz Beča (OREA) sa Bečke Akademije Nauka, na čelu sa dr Barbarom Horejs i međunarodnom ekipom arheologa, geografa i geofizičara, a u saradnji sa Arheološkim Institutom iz Beograda, ispred kojeg je angažovan dr Aleksandar Bulatović i Narodnim muzejem iz Leskovca, odakle je angažovan arheolog Vladimir Stevanović.

Narodni muzej u Leskovcu je u poslednje vreme postao nezaobilazna destinacija domaćih i stranih stručnjaka iz oblasti istorije, arheologije i turizma.

Pored studijskih poseta profesora iz Kembridža i Oksfoda, ali i zainteresovanosti austrijskih i nemačkih arheologa za saradnju u istraživanju praistorije našeg kraja, Narodni muzej u Leskovcu su krajem aprila posetili i studenti turizmologije sa Geografskog fakulteta u Beogradu, kao i profesori Pontifikalnog instituta za hrišćansku arheologiju iz Vatikana.

Milica Ivanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare