Meso puževa iz Leskovca na trpezama širom Evrope

„Ušao sam u veliki rizik kada sam pre nekoliko godina počinjao posao, iako sam bio već iskusni privrednik. Puževi, pa ko će to kupovati, mislio sam, ali ispalo je sasvim neočekivano, pa se sada tržište širi gotovo samo od sebe“

Oko 200 tona prerađenog mesa puža iz leskovačke fabrike „Bones food“, svake godine završi na trpezama Francuza, Italijana, Mađara, Grka i Švajcaraca, iz jedine firme u Srbiji s pravom uvoza ove vrste hrane u Evropsku uniju, a na zapadu završavaju i oprane kućice puževa.

Mnogi Leskovčani i ne znaju da u gradu na Veternici postoji „Bones food“, sa 35 stalno zaposlenih i 150 radnika u sezoni, firma koja celokupnu svoju proizvodnju plasira na inostranim tržištima i koja će na jesen startovati i sa proizvodom – pužem u ljušturi s prelivima.

Ušao sam u veliki rizik kada sam pre nekoliko godina počinjao posao, iako sam bio već iskusni privrednik. Puževi, pa ko će to kupovati, mislio sam, ali ispalo je sasvim neočekivano, pa se sada tržište širi gotovo samo od sebe“, priča vlasnik leskovačke fabrike Bora Marjanović, koji priznaje da ga je na taj rizični posao nagovorio njegov prijatelj Grk.

Neke od dozvola za dogradnju dobijene su u rekordnom roku, zhvaljujući odličnoj saradnji sa leskovačkom lokalnom samoupravom

Na ceni su, objašnjava direktor fabrike Bojan Stanisavljević, dipl.tehnolog, beli, vinogradarski puževi, kojih najviše ima u Vojvodini, i sivi, šumski puževi, do kojih može da se dođe i u leskovačkom kraju.

Ipak, to je nedovoljno, pa puževe uvozimo i iz okolnih zemalja“, kaže Stanisavljević.

Tim pre čudi što se Bora Marjanović, koji u Beogradu decenijama ima fabriku kozmetike, odlučio da pužaru podigne u Leskovcu, čiji je kraj siromašan sirovinom.

PORODIČNI BIZNIS Marjanoviću u poslu  pomažu sin i kćerka, koji imaju četvoro dece.

Rođen sam i odrastao u Leskovcu, radio u „Neveni“ i nekadašnjem „Ukrasu“. Hteo sam na neki način da se odužim Leskovčanima. Subvencije sam odbio jer mi je iz nekadašnje SIEPE ponuđeno po 4.000

evra po novozaposlenom, dok su strancima odobravali od 7.000 do 10.000 evra po novozaposlenom radniku, samo sam podigao jedan kredit od Fonda za razvoj koji sam uredno i na vreme vratio“, priča dok ispraća vozača koji šleper s puževim mesom treba da isporuči kupcu u Italiju.

Pored ogromnih hladnjača i proizvodnih hala, trenutno se uređuje kuhinja za radnike, svlačinoca sa ormanima, i kupatilima

Na površini od 2,5 uređenih hektara, tamo gde je nekada bila ruinirana zgrada „Šumoplod“, sagrađena je fabrika od 1,5 hektara sa 4  hladnjače, kapaciteta 750 tona, sa linijama za prijem, pranje, tercijalnu obradu, usoljavanje, termičku obradu, odvajanje puževa po veličinama, vađenje mesa, seciranje, odnosno, odvajanje mesa od kućice i izdvajanje otpada.

Zatim sledi prerada, odnosno, kuvanje mesa puža, hlađenje i ispiranje, kontole, pakovanja i duboko zamrzavanje. Proces je komplikovan, ali to rade same mašine“, naravno uz kontorlu naših radnika“, objašnjava direktor Stanisavljević.

Ona paklena sezona počinje 1.maja. Zatekli smo magacionere i žene koje klasifikuju puževe kućice.

Nije mi trebala protekcija za posao. Javila sam se na konkurs i posle razgovora primljena u stalni radni odnos. Plaća nam se put, topli obrok, godišnji odmor, a kada se umorimo izađemo da na klupama sa stolom ispred fabričkih vrata, popijemo kafu i uživamo u prirodi. Nema napetosti ni frustracije“, priča najmlađa među radnicama Snežana Ilić (27) sa završenom poljoprivrednom školom.

Marjanović je u fabriku i opremu uložio preko 2,3 miliona evra

Vlasnika fabrike ipak muči to što Srbi ne gotive meso od puža.

Napravili smo probnu proizvodnju puža, čije kuvano meso vratimo u kućicu i prelijemo raznim đakonijama, ali Srbi neće da jedu meso od puža, iako je ono puno proteina i najzdravije meso i svojevsrtan je afrodizijak. U restoranima u Beogradu i Novom Sadu, gde dolaze stranci, ide prodaja, ali u Leskovcu – nikako. Ponudićemo marketima u pojedinačnim pakovanjima, pa ako ne ide, opet će otići u inostranstvo, gde za tim specijalitetom vlada velika tražnja“,  priča vlasnik „Bones fooda“.

Milica Ivanović

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

8 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Banana State
31.03.2017. 00:48

Ja bih probao to odmah.

Anonimno
12.05.2019. 08:25
Odgovor za  Banana State

Koja je cena otkup puzeva i kako mozemo da se dog da otvorimo otkupnu stanicu

Esad
09.04.2017. 08:23

Da li se vrši otkup puževa i kolika je cena. Može li se odraditi otkupna stanica, recimo u štrpcu

Zoran
05.05.2020. 22:03

Cena puzeva za prosecne kolicine i cijaje dostava jasam u sapcu mogu da dosta skupim,postovani molim odgovor ili kontakt zbog dogovora.unpred zahvalan

Predrag Tasic
23.06.2020. 22:30

dali vrsite otkup puzeva, koja je cena i br. Tel. u Leskovcu, ili adresu u Leskovcu , Hvala

Dragana
09.11.2020. 16:16

Interesuje me kontakt telefona u vezi kompanije Benes food gde se klasiraju puževi jer mi je hitno potreban poso unapred hvala!

Nevena Randjelovic
20.06.2021. 18:26

Da li otkupljujete puzeve I ako moze broj telefona?

Puzar Iz Cetvrte
06.12.2021. 12:23

NAKON CASA ENGLESKOG ZAKLJUCIO SAM DA SU PUERI MOJA SUDBINA!!!!!

Poz od pužara Anje i Steve i radnika tare i milice