Na današnji dan Leskovac sravnjen sa zemljom

LESKOVAC – Na današnji dan pre 72 godine u obalcima dima od savezničkih bombi nestalo je zauvek lice Leskovca, tada jednog od najvećih industrijskih gradova u staroj Jugoslaviji, a pod ruševinama se ugasilo na stotine života.

bobardovanje_spomen cesma_pomen
Spomen česma podignuta je 1991. godine u znak sećanja na sve nevine žrtve od 1941. do 1944. godine

Komemoracionim okupljanjem i polaganjem venaca pored spomen česme u centru grada, mali broj Leskovčana na trenutak oživeo je sećanje na taj najtragičniji događaj u gradu na Veternici.

“Porušeno je 1800 objekata, među kojima simboli Leskovca, a što je najvažnije – nestalo je mnogo ljudskih života. Poznata su imena 890 stradalih, ali njihov broj je mnogo veći”, kazao je pomoćnik gradonačelnika Leskovca Zoran Janković, podsećajući da se o tom zločini donedavno malo pisalo i govorilo.

bombardovanje_pomen

“Siguran sam da će ovaj zločin biti izazov mladim istoričarima u godinama koje dolaze. To je tragedija koja nikada ne sme da se zaboravi, a naša obaveza je da očuvamo sećanje na nevine živote”, dodao je Janković, koji nije naglasio od čijih su bombi stradali Leskovčani i Leskovac.

bpmbardovanje_leskovac_pomen_cesma

Na nebranjeni Leskovac je tog dana palo 69 tona “tepih bombi” iz 24 američka avio-bombardera “libertas” i 28 pratećih “lovaca”. Operacija se zvala “Retwik”, odnosno, “Nedelja pacova”. Počela je je u 12,18 časova. Hroničari su zabeležili da se u tom momentu u centru grada slavio rođendan Kralja Petra Drugog.

Vence su danas položili predstavnci grada Leskovca, Gradskog odbora SUBNOR i Udruženje vojnih penzionera.

Milica Ivanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

8 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Krajincanin
06.09.2016. 11:18

Na zahtev Koce Popovica, postoje dokumenti za to, cak je pre dve godine u Leskovcu, bilo odrzano predavanje u organizaciji Dveri, govorili su odlicni istoricari Kalabic i Becic, a govorio je i Predrag Mitrovic. Kada danas ljudima kazem da su nas bombardovali 44god, da bi broza uveli na vlast u Srbiju, pocnu samnom da se svadjaju. Leskovac nazalost nije jedini, svuda gde je bio Drazin uticaj, to je bombardovano. Slava nevinim zrtvama!

Ivan
06.09.2016. 13:27
Odgovor za  Krajincanin

Na žalost, to je bolna istina o velikom „sinu naroda i narodnosti“.

Marko
06.09.2016. 13:33
Odgovor za  Krajincanin

Drz se ti brate moj paprika i folija mani tita,kocu,komuniste,.Ko te izlaga da je leskovac bio pod drazinim uticajem mozda okolina al sam grad nikako znas li ti koliko jakih komunista je iz leskovca bilo u to vreme,kosta stanimir…

Krajincanin
06.09.2016. 17:22
Odgovor za  Marko

Evo ga Marko titoista. Pa da nije bilo nikakvog Drazinog uticaja nebi se bombardovao ovako zverski grad, nego ga je i te kako bilo. Bilo je komunista, ali je bilo vise pristalica Draze i njegove vojske. Zbog cega je spomenik zrtvama ovog bombardovanja podignut tek 1991.god, a sve vreme brozove vladavine cutalo o tome?

Ima sve ko hoće da čita i da sazna
06.09.2016. 15:30

Postoji dokumentarna emisija na BBC-ju sa detaljnim opisom kompletne operacije u vreme pre, tokom i posle bombardovanja Leskovca(emitovana na History kanalu). Svedoče i učesnici kao i engleski poručnik koji je (zajedno sa Kočom P.) naredio bombardovanje..nažalost(prema ovim izvorima) smatralo se da je u Leskovcu nemačka oklopna divizija koja se povlačila iz Grčke..sa brda su gledali kako Leskovac nestaje u plamenu..neglez to svedoči kao jednu od najgorih doživljaja a Koča je samo posmatrao..

Peca
06.09.2016. 18:18

Na internetu postoji memoarska knjiga Ficroja Meklina „Rat na Balkanu“ u kojoj se detaljno opisuje operacija Retvik – savezničko bombardovanje Srbije (Jugoslavije) 1944. Ko je tražio i šta, kako je planirana i izvršena operacija Retvik. Ne bi bilo loše pročitati, čisto informativno …
p.s. Nek je laka zemlja žrtvama savezničkog bombardovanja našeg grada 1944.

Peca
07.09.2016. 09:53
Odgovor za  Peca
petar
06.09.2016. 19:02

Kad bolje razmislim oni su nas tad sravnali a ovi sad nista nisu boli od njih!