Narodni muzej: Leskovačka deca uče istoriju našeg naroda

Učenici osnovne i srednje škole „11. oktobar“ Leskovac, počeli su da savladaju delove istorije naših predaka kroz zanimljive radionice koje su prilagođene deci sa invaliditetom.

Narodni muzej u Leskovcu počeo je sa realizacijom projekta „Jedan muzej – mnogo nade“, koji je namenjen pristupačnosti i inkluziji osoba sa invaliditetom u muzejima, uzrasta od 7 do 13 godina.

Autor projekta Suzana Ranđelović kaže da je reč o inkluzivnim radionicama za decu gde je sadržaj stalne postavke muzeja, kroz različite kreativne radionice prilagođen deci sa invaliditetom.

„Imamo ukupno 8 različitih radionica, zajedno sa Zavičajnim muzejom u Knjaževcu, gde ćemo imati dve radionice, a svi predmeti koji se koriste u toku radionice vezani su za stalnu postavku muzeja i iz naših su zbirki“, rekla je Suzana Ranđelović.

Prva takva radionica koja je danas realizovana uključuje knjižicu sa različitim zadacima gde su se deca na jedan opipljivi i konretan način susreli sa motivima iz prošlosti načeg naroda, i na konkretan način koji je njima smislen, usvojili istorijske činjenice.

Sve radionice su kreativnog tipa i utiču na celokupan dečiji razvoj, tako da će deca kroz ove radionice razvijati socijalne veštine, međusobnu saradnju, osećaj strpljenja, tolerantnosti, empatije kao i razvijanje osećaja za pomoć drugima.

Sledeće nedelje očekuje ih radionica slagalice koje su takođe prigođene za njih, zatim radionica memorija igre, stare dečije igre, lepljenje sličica, povezivanje brojeva i pravljenje suvenira.

Osnovni cilj projekta je da se podigne svest javnosti o deci sa smetnjama u razvoju, o njihovim potrebama, o tome da oni nisu drugačiji.

„Naš cilj je da pre svega pružimo ovoj deci kvalitetan sadržaj da i oni mogu da budu posetioci muzeja, da se osete da su prihvaćeni, da se druže, da njihovi vršnjaci iz redovnih škola shvate koji su problemi sa kojima se ta deca susreću i takođe jedan od ciljeva je da skrenemo pažnju javnosti na njihove probleme i da se naravno otklone predrasude koje još uvek, nažalost postoje“, objašnjava autor projekta i kustos u Narodnom muzeju Suzana Ranđelović.

Defektolog iz škole „11. oktobar“ Dragana Đorđević ističe da se ovaj projekat bavi propagiranjem jednakih prava dece, uklanjanjem predrasuda i stavova iz okoline.

„Mi smo u saradnji sa muzejom implicirali ovaj projekat koji se bavi upravo tim pitanjima, tako da se mi ovim putem zahvaljujemo muzeju na besprekornoj saradnji i nesebičnom zalaganju. Ovaj projekat je bitan, pošto su deca sa invaliditetom vrlo retko uključena u društveno-kulturne tokove naše sredine iz  neopravdanih razloga, baš zbog nedostatka ovakvih zadatka i neinformisanosti javnog mnjenja o njihovim osobinama jer se smatra da su ta deca drugačija a ona to svakako nisu“, kaže Dragana Đorđević.

Pored volontera, na radionicama su prisutni i roditelji koji su oduševljeni što su i njihova deca dobila priliku da uživaju kao i njihovi vršnajci, a do sada nisu imali prilike.

„Vrlo sam zadovoljna, vidim da se radi sa decom, mislim da je ovo dobro za našu decu, i treba da nastave sa ovim radionicama jer ipak je to za njih dobro. Moja ćerka je radi i piše, i zadovoljna je, a to je najbitnije“, ispričala nam je Tatjana Stanković, majka devojčice sa Daunovim sindorom.

Projekat se sprovodi u okviru CHwB programa, u koordinaciji sa Balkanskom mrežom muzeja, deo je projekta „Crafting Access“, koji je finansiran od strane Stavros Niarchos fonadacije, sa ciljem poboljšanja aktivnosti muzeja na Balkanu, u saradnji sa lokalnom samoupravom, Zavičajnim muzejom u Knjaževcu i školom „11. Oktobar“ u Leskovcu.

Realizacija projekta trajaće do 31. Oktobra, u „Narodnom muzeju“ Leskovac.

Emilija Mladenović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
ШОСО 11. октобар
08.09.2017. 13:26

OVAKVE AKTIVNOSTI TREBA UVEK PODRŽAVATI