Dragoljubu Zlatkoviću nagrada Vukove zadužbine za ”Rečnik pirotskog govora”

“Jebandžija” nije ono što mislite da jeste!

Pirotski rečnik kao paralela čuvenom Vukovom rječniku.

PIROT – Piroćancu Dragoljubu Zlatkoviću, dugogodišnjem sakupljaču i istraživaču tradicionalne kulture pirotskog kraja, uručena je nagrada Zadužbine za nauku na svečanosti u Vukovoj zadužbini u Beogradu.

Zlatković je nagradu dobio za dvotomni “Rečnik pirotskog govora“ čiji je izdavač “Službeni glasnik“. Književniku Milisavu Saviću je pripala nagrada za umetnost a Milovanu Vitezoviću posebna nagrada za dela posvećena Vuku.

Ala neosvirna (loš i vrlo opasan čovek), žvajzne (udari,ošamari),  legne na brašno (pomiriti se sa sudbinom) mrzosvetan (zavidan), orati na sva usta (ogovara), povleče nogu (prvi nešto učini), jebandžija ( došljak i onaj koji nije rod), ama pa de( jeli moguće), vati svet ( otići daleko), navrže mu na prsti (obavezati ga da nešto ne zaboravi), odlaja ga belka ( nestati, umreti, propasti na položaju), pita si đavola (ne tiče ga se), skroji mu ćulavku (namesti mu zamku)

Zlatković (78), agronom po struci, na pripremi Rečnika radio je pola veka i prikupio 33.000 reči koje je sačuvao od zaborava. Priprema dopunu Rečnika sa još 6.000 reči.

“Tokom mog višedecenijskog istraživanja bilo je i dosta ismevanja zašto to radim, ali je taj moj rad sada označen kao ispravan pravac u životu. Ova nagrada je potvrda tog rada i ispravnog puta. Nagrada prija. Decenijama sam radio da bi pirotski govor kojim se Piroćanci ponose, sačuvao”,  kaže Zlatković.

Na pripremi “Rečnika’” radio je pola veka.

“Kada sam 7. aprila 1965. godine otišao u Srednji Visok na Staroj planini i počeo da radim kao agronom, video sam jedan potpuno novi i različit svet i bogatstvo koje sa ljudima nestaje. Počeo sam da beležim govor, običaje i bogatsvo narodne kulture. Napisao sam moju prvu knjigu “Duma” a iz te obimne gradje nastao je i “Rečnik”, priča Zlatković.

U obrazloženju Odbora za dodelu nagrade se navodi da ovo delo predstavlja jedan od najobimnijih dijalekatskih rečnika srpskog jezika i da se može smatrati paralelnim čuvenom Vukovom rječniku.

“Najarhaičniji deo je u selima na Staroj planini – Gostuši, Beli, Velikoj i Maloj Lukanji, Zavoju, Toplom Dolu, Ćuštici, Zaskovcima. Tokom istraživanja razgovarao sam sa desetak hiljada osoba. Pirotski govor nestaje, jer nestaju i sela na Staroj planini. Nadam se da će ovaj govor ipak opstati. Za dobrog govornika će reći dobar oratadžija -kaže Zlatković.

Zlatković je objavio 17 knjiga iz oblasti dijalektologije i tradicionalne kulture ovog kraja. Sačuvao je od zaborava narodne umotvorine, stare pesme, zaboravljene izreke i pravu riznicu narodnog blaga.

(Kraj) paz

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare