Posao za 11 žena koje su bile žrtve porodičnog i partnerskog nasilja

Posle završene tromesečne obuke za rad i završenog projekta “Samostalan život”, 11 žena koje su pretrpele ili su sa iskustvom partnerskog i porodičnog nasilja na teritoriji grada Vranja, nastavlja da radi sa statusom radni odnos kod sedam poslodavaca, saopštili su iz Odbora za ljudska prava u Vranju.

Ovo je rezultat projekta “Samostalan život” koji je Odbor za ljudska prava Vranje u okviru Programa SOS telefon Vranje realizovao šest meseci, od januara do 30. juna 2018. godine, uz podršku Projekta za promovisanje inkluzivnih tržišta rada u projektu zapadnog Balkana (UNDP).

“Sada, od 1. jula jedna žena nastavlja radni odnos na neodređeno vreme kod našeg partnera na projektu “Stejpak” u Vranju. Na projektu je bilo angažovano 14 žena na obuci za rad. Jedna žena je iz ličnih razloga odustala, a za dve žene je potrebno u narednom periodu obezbediti radno mesto u skladu sa njihovim radnim profilom. U dogovoru sa poslodavcima, posle letnjeg perioda i smanjenja obima proizvodnje, četiri žene od septembra nastaviće rad po osnovu Ugovora o radu”, objašnjavaju u Odboru.

Na ovaj način, projektom je ostvaren osnovni cilj, a to je nastavak radnog angažovanja žena posle završetka subvencije i projekta, a na osnovu samostalne odluke poslodavca da nastavi radno angažovanje posebno ranjive grupe žena koje su pretrpele ili su sa iskustvom partnerskog i porodičnog nasilja.

“Zapošljavanjem 11 žena, u periodu posle tri meseca obuke, poslodavci iz privatnog sektora su pokazali na delu da su heroji vranjske privrede i otvorili novu stranicu u Vranju za uspostavljanje i razvoj mera ekonomskog osamostaljivanja i izlaska iz partnerskog i porodičnog nasilja mnogih žena koje su pretrpele ili su sa iskustvom partnerskog i porodičnog nasilja”, ističu u Odboru.

U toku projekta, u cilju podrške i osnaživanja za radno angažovanje, tim konsultantkinja SOS telefona Vranje u kontinuitetu je pružao pravnu i psihosocijalu podršku putem SOS telefona, a organizovano je 40 pojedinačnih i devet grupnih savetovališta za žene.

“Ovim projektom realizovali smo zapošljavanje posebno ranjive grupe žena koje su bile na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, starosti 25 do 50 godina života. Sve žene su bile izložene porodičnom ili partnerskom nasilju u trajanju od nekoliko meseci do 20 godina. Šest od njih su zbog ugrožene bezbednosti bile smeštene u Sigurnu kuću. Osam žena i njihova deca su pre radnog angažovanja živeli od socijalne pomoći u Vranju”, naglašavaju u Odboru.

Pet žena prosečne starosti između 40 i 50 godina, prvi put su zasnovale radni odnos, a projekat “Samostalan život” omogućio je da tri žene prvi put prime mesečnu zaradu.

“Jedna žena je mesečnu zaradu poslednji put primila 1996. godine. Sve učesnice projekta su same pokušavale da nađu sebi posao, ali bez uspeha. Dobijale su odgovor da su stare, od savetnika NSZ Vranje da same traže posao, a jedna žena navodi podatak da se obratila kod 15 poslodavaca bez uspeha”, kažu u Odboru.

Povelje za društveno odgovorno poslovanje, u ime svih žena koje su kroz ovaj projekat zasnovale radni odnos, dodelili smo svim preduzetnicima učesnicima projekta: Stejpak (proizvodnja obuće); Mikromodeli (izrada odeće); Diva Divani (izrada nameštaja); Tina Trade (maloprodaja garderobe); Buba Mara Slatki Svet (prizvodnja torti I kolača); Ponte Bianco (prenoćište); Donna Line (prizvodnja obuće).

Projekat je uspešno realizovan uz partnere projekta, lokalne samouprave grada Vranja, CSR Vranje, Sigurne kuće, Nacionalne službe zapošljavanja – filijala Vranje, kancelarije za Romska pitanja grada Vranja.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare