Žene iz “Damskog srca” tkaju čuvene pirotske ćilime s puno ljubavi

Poslednji čuvari “svekrvinog jezika” sa dva lica

PIROT – Desetak Piroćanki u Zadruzi za proizvodnju ćilima i suvenira “Damsko srce”, uspele su da sačuvaju zanat tkanja pirotskih ćilima i otrgnu ga od zaborava, ali i da nađu  svoje mesto pod suncem jer su pre toga bile bez posla.

One su poslednji čuvari tradicije i zanata koji je proneo slavu Pirota širom sveta, a još toliko žena u svojim kućama u gradu tka ćilime. Ovaj zanat zahteva puno ljubavi, znanja i umešnosti.

“Ulažemo puno truda da se ovaj zanat očuva. Ćilime radimo punim srcem od sirovina sa ovog područja. Za pirotske ćilime tržište postoji a mi našu proizvodnju plasiramo uglavnom na tržištu Beograda. Radimo ćilime raznih dimenzija i šara i to po narudžbinama kupaca. Traže se stare šare i to najviše “bombe”, “đulovi”, “venci”, “svekrvin jezik”….Radimo ih isključivo po

cilim_pirto_zene

kriterijuima iz sertifikata o zaštiti geografskog porekla i elaborate iz 2002. godine. Svi oni su unikatni proizvodi”, objašnjava direktorka Zadruge Slavica Ćirić, dodajući da očekuju pomoć države oko podrške za očuvanje tradicionalnih tehnika i stabilnog tržišta.

ćilim_pirto_tkanje

Ćilim se pravi isključivo od vune i ima isto lice i naličje. Po tome se razlikuje od drugih sličnih rukotvorina. Ćilim zbog veštih ruku ćilimarki može smatrati i umetničkim zanatom. Jedna od ćilimarki u “Damskom srcu”  je Jasmina Kirov, koja je u svet šara, boja i ornamenata ušla pre desetak godina.

“Počela sam sasvim slučajno ali sam zavolela  ovaj umetnički zanat  koji nije lak i za koju je potrebna velika ljubav. Bez toga nema one lepote šara i ornamenata”, priča Jasmina.

Sa njom se slažu  ćilimarke  Suzana Stanišić i  Jelena Manić koje iza sebe imaju dugogodišnje iskustvo.

čilim_tkanje

“Težak je ovo a u isto vreme lep zanat ali su potrebne godine svakodnevnog rada i ljubavi da se on savlada. Od od ovoga može da se živi”, kažu one.

Pirotski ćilim-diplomatski poklon

U lokalnoj samoupravi  Pirota očekuju da se pirotski ćilim uvrsti u zvanične diplomatske poklone i da se u saradnji sa  ETNO čilim_kirbimrežom i NALED-a  otvori Etno galerije u Knez Mihailovoj u Beogradu u kojoj će se prodavati rukotvorine i tradicionalni proizvodi sa oznakom geografskog porekla.

Mada, pirotski ćilimi već krase domovi nekih ambasadora.

Bivši američki ambasador Majk Kirbi je prošle godine kupio jedan ćilim za svoju suprugu. Ćilimarke iz “Damskog srca” rado se prisećaju tog susreta.

“Zanimao se za svaku šaru i njenu simboliku i na kraju seo za razboj i tražio da ga naučimo da tka”, pričaju pirotske ćilimarke.

Zoran Panić

Ovaj teks je realizovan u okviru projekta „Rodno pravni info blans“, sufinansiran iz budžeta grada Pirota

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare