Do posmatračke astronomije u Srbije kozjim stazama

PROKUPLJE – Teleskop „Milutin Milanković“, vredan milion evra, smešten je na planini Vidojevici, gde je najčistije i najmračnije nebo u Srbiji. – Od opservatorije do kakvog-takvog asfalta ima više od dva i po kilometra, a zimi je gotovo nemoguće probiti se do nje.

Astronomska opservatorija, u kojoj je nedavno montiran najmoćniji teleskop u jugoistočnoj Evropi nazvan „Milutin Milanković“, smeštena je na samom vrhu planine Vidojevica, na 1.155 metara nadmorske visine. Nekada je tu bio smešten radar Vojske Jugoslavije, pa je za lokaciju bila potrebna i dozvola Generalštaba. Ovde je najčistije i najmračnije nebo u Srbiji. I mesto na kojem se shvata pravo značenje izreke „Ne vidi se ni prst pred okom“. Do prve kućne svetiljke i kakvog-takvog asfalta ima više od dva i po kilometra: taj put može se preći samo terenskim vozilom ili pešice.

Miodrag Sekulović iz Niša zvanično je posmatrač tehničar u Astronomskoj opservatoriji na Vidojevici, a nezvanično sve ostalo – i vozač i kuvar i šef obezbeđenja.

– Radi se otprilike 15 dana mesečno. Pratimo mesečev ciklus jer kada je pun mesec, to najviše smeta osmatranjima. Zimi je najteže. Prvi je problem kako uopšte stići dovde, bude i po metar snega koji niko ne čisti. Pri tome donosite sa sobom stvari, namirnice, konzerve, brašno. A po tragovima u snegu možete da vidite ko je „svraćao”. Ima ovde svega osim medveda: vukova, lisica, divljih svinja – priča Sekulović.

Teleskop koji nosi ime svetski poznatog srpskog naučnika, „Milanković“ smešten je u novoizgrađenom privremenom paviljonu sa montažnim krovom koji se spušta na dugme. Nešto niže niz padinu je „stari“, manji teleskop. Snimci koje sa „Milankovića” dobijamo mogu da pariraju onima sa Hablovog svemirskog teleskopa.

Stari teleskop na Vidojevici počeo je sa radom u maju 2011. godine, a postavljen je zahvaljujući finansijskoj pomoći Ministarstva prosvete, objašnjava dr Zorica Cvetković, zamenik direktora Astronomske opservatorije Beograd.

– Lokacija je izabrana jer je astroklima najbolja, a bilo je i struje i kakvog-takvog puta. Ovde je oko 120 sunčanih dana godišnje. U Beogradu više nema posmatračke astronomije zbog svetlosnog i zagađenja vazduha. Ovo je povratak posmatračke astronomije u Srbiji – ističe dr Zorica Cvetković.

Neophodno je i da se izgradi put i staze, poboljša internet veza, nabraja dalje, da se ogradi čitav kompleks jer trenutno ovde može da došeta bilo ko, da se uradi video-nadzor, zaštita od požara. Kako smo čuli, u planu je i razmena posmatračkih sati sa drugim kolegama iz Evrope, veliko je i interesovanje građana koji svakodnevno zovu i pitaju da li mogu da vide teleskop. Tehničko čudo je već tu, samo fali dobar put koji će autobuse sa turistima moći da dovede do njega.

Uzvor: Politika

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare