Profesor ulaže u „zelene kilovate“

LESKOVAC – Prvu solarnu elektranu snage 210 kilovata na jugu Srbije sagradio je iz svojih izvora profesor dr Petar Mitković, dugogodišnji profesor na niškom Građevinskom fakultetu, koji je nedavno izabran i za dekana ove visokoškolske ustanove.

Planira da zajedno sa čelnicima opštine Bojnik podigne još jednu solarnu elektranu tri puta veće snage.

„Zeleni kilovati“ su budućnost i svako domaćinstvo može da ih proizvodi – pojašnjava profesor razloge zašto se odlučio da investira u ovu proizvodnju.

Energija Sunca jedini je resurs koga će biti dok je planete Zemlje, tako da je to i jedina investicija koja nema rok trajanja. Obnovljivi izvori sunčeve energije na jugu Srbije su praktično neograničeni, ali još uvek ne postoji dovoljno interesovanja da se ulaže u proizvodnji „zelenih kilovata“.

“Oprema jeste iz uvoza, ali je sve ostalo domaća pamet. Sami smo osmislili, projektovali, montirali i već nekoliko dana isporučujemo sa ove elektrane, u početku, oko 60 kilovata sistemu EPS – priča profesor Mitković, kome je ova investicija bila više profesionalni nego finansisjki izazov. – Cilj mi je da pokažem ljudima da je to izvodljivo i da možemo da postanemo ako ne na čelu kolone onda barem negde u sredini po proizvodnji ovih kilovata u Evropi. Neslavno mesto na začelju nam sigurno ne pripada.

Profesor podseća da naša zemlja do 2020. godine mora da proizvodi najmanje 20 odsto struje iz „obnovljivih izvora“. Ovim nonšalantnim tempom taj procenat nećemo postići ni za 20 godina. I sama ministarka energetike Zorana Mihajlović je na otvaranju ove elektrane izjavila da je od 2008. godine do sada izdato više od 127 saglasnosti za korišćenje potencijala obnovljivih izvora energije u iznosu od 200 megavata, ali je realizovano ispod 7 odsto.

– Od ideje da sagradim solarnu elektranu na krovu svog poslovnog objekta na ulazu u Leskovac do puštanja u rad prošlo je godinu dana. Zgrada nije bila ni projektovana za ovu namenu, ali smo pronašli rešenje. Ovo ističem da bih ukazao da svako domaćinstvo može da se uključi u ovu proizvodnju. Paneli nisu teški, ima ih na tržištu, a najavljuje se da će uskoro početi da se izrađuju i kod nas – kaže Mitković, koji će u zoni vodozahvata bojničkog „Vodovoda“ postaviti zajedno sa lokalnom samoupravom još jednu elektranu od 650 kilovata.

Profesor Mitković sklopio je ugovor sa EPS o isporuci energije kao povlašćeni proizvođač. EPS, inače, „zelene kilovate“ plaća 0,23 evrocenti. Evropske države plaćaju iste kilovate 0,36 evrocenti, pa naša zemlja može imati dobar izvozni proizvod.

Izgradnja solarne elektrane košta 2 evra po jednom vatu.

(Kraj)

Izvor VEČERNJE NOVOSTI

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Kragujevčanin
16.03.2015. 23:37

Ministarka nepropusti priliku da se slika.