Prvi izvoz freona iz Srbije

NIŠ  – Preduzeće za reciklažu elektronskog i električnog otpada “Jugo-impeks EE-reciklaža“ izvezlo je danas u Nemačku dva kamiona sa ukupno 14 tona freona, što je prvi izvoz tog gasa iz Srbije.

Prema rečima direktora “Jugo-impeks EE-reciklaže“ Ninoslava Milenković freon je dobijen reciklažom više od 100.000 rashladnih uređaja.  

„Ovaj za ljude bezopasan ali za ozonski omotač veroma štetan gas biće spaljen u specijalnom postrojenju u Nemačkoj. Međunarodni propisi ne dozvoljavaju korišćenje otpadnog freona ni u koje svrhe. Spaljivanje je jedini način da on bude trajno uništen“, rekao je Milenkoić.

On je podsetio da se freon može izdvojati i iz rashladnih uređaja u Srbiji zahvaljujući najsavremenijem postrojenju za reciklažu frižidera i ostalih rashladnih uređaja koje je „EE-reciklaža“ pustila u rad pre otprilike godinu dana.

„Svaki frižider koji ne prođe kroz to savremeno postrojenje za reciklažu, već završi kao običan otpad ošteti ozonski omotač kao jedan automobil u toku godine. Uz pomoć najsavremenije tehnologije uspeli smo smanjimo zagađenje jednako godišnjoj vožnji 100.000 automobila“, naglasio je Milenković.

Prema njegovim rečima smanjenje zagađenja samo je jedan od benefita rada pogona  u „EE-reciklaži“.

„Srbija je potpisnica Kjoto protokola, a po odredbama ove konvencije, izvoz freona radi uništenja, određuje kvotu za uvoz te supstance. Ukoliko naša zemlja ne bi izvezla određenu količinu freona, došla bi u situaciju da ne bi mogla da ga uvozi, a samim tim ni da poizvodi rashladne uređaje“, istakao je Milenković. 

Kako je istakao Milenković izvoz freona, s obzirom da se radi o štetnom gasu, nije ni malo jednostavan. Ovom preduzeću bilo je potrebno punih 11 meseci da bi dobilo sve dozvole neophodne  za izvoz.

Milenković je podsetio da preduzeća koja se bave reciklažom opasnog otada ove godine nisu dobila naknadu za tretman ovog otpada.

„Isplata nadoknada kasni deset meseci tako da reciklažu finansiramo iz kredita. Nadamo se da ćemo u saradnji sa Ministarstvom energetik ovaj problem vrlo brzo rešiti i da će reciklažna industrija stati na svoje noge. Reč je o industriji koja može doneti boljitak čitavom društvu“, kazao je Milenković. 

Za izvoz freona radi njegovog trajnog uništenja „E-reciklaža“ je dobila dozvolu republičkog Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine. Srbija je potpisnica Kjoto protokola, a po odredbama ove konvencije, izvoz freona radi uništenja određuje kvota za uvoz te supstance.

Ukoliko naša zemlja ne bi izvezla određenu količinu freona, došla bi u situaciju da ne bi mogla da ga uvozi, a samim tim ni da poizvodi rashladne uređaje.

                                                                        (Kraj)mia/ena

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare