Sa fakultetskom diplomom u džepu po socijalnu pomoć?!

Mladi bračni parovi kategorija su stanovništva koja sve češće postaje korisnik nekog vida socijalne pomoći, pokazuju podaci Centra za socijalni rad iz Vranja.

VRANJE – Svaki četvrti građanin Srbije je u riziku da upadne u zonu siromaštva, a ta statistička slika je još gora na jugu Srbije, pa i u samom Vranju gde se i mladi školovani bračni parovi bore za golu egzistenciju.

Branimir Stojančić, gradski većnik za socijalna pitanja kaže se od 2013. godine pojavljuje nova grupa korisnika koja upada u sistem socijalne zaštite sa tendencijom sporog izlaska iz sistema, a to su – mladi, školovani, sa fakultetskom diplomom, na žalost i sa doktoratom pojedinci.

Socijala ili inostranstvo

“Ova grupa školovanih mladih se pojavljuje i mi smo kroz izveštaje Centra za socijalni rad identifikovali problem i upozorili nadležne u državi, lokalnoj samoupravi, a i polako počeli da stvaramo programe usmerene prema ovoj korisničkoj grupi. Ovo je pre svega problem države i nijedna aktivnost, program, projekat ili program u socijalnoj zaštiti ne može da se realizuje u zemlji u kojoj nemate zapošljavanje.” obrazlaže Stojančić.

Činjenica da mladi završavaju fakultete i da nakon toga ulaze u sistem socijalne zaštite ne pruža alternative, te se veliki broj njih odlučuje da napusti zemlju.

Stojančić smatra da država mora jasno da se odredi kojim će putem krenuti. Dualno obrazovanje o kome je govorio premijer Srbije, vidi kao neprimenljivo u sadašnjim uslovima, ne veruje u zapošljavanje u privatnom sektoru, a kao rešenje vidi ukidanje zabrane zapošljavanja uz stvarnu reformu javnog sektora forimiranjem kontrolnih agencija za zapošljavanje.

Grad ublažava greške države

“Grad Vranje upravo programom stručne prakse, programom finansiranja samozapošljavanja, programima finansiranja otvaranja radnih mesta kod privatnika, pokušava da ublaži greške koje država sprovodi u svojoj politici prema mladima sa fakultetskom diplomom”, kaže on.
Direktorka vranjskog centra za socijalni rad Slavica Stanojević ističe da je po podacima za prethodnu godinu broj korisnika bio veći 1261 porodica.

“Kada se na tom broju doda celokupno domaćinstvo korisnika socijalne pomoći, dobijamo cifru od 3511 članova. Najveći broj porodica koje primaju novčanu pomoć su one sa četiri člana kojih ima 1060. Njima u proseku sleduje oko 16.000 dinara ali taj iznos varira od socijalno-ekonomske strukture porodice”, objašnjava Stanojevićeva.

Najugroženiji samohrani roditelji

Kao jedna od najugroženijih kategorija korisnika novčane socijalne pomoći su samohrani roditelji, i tu se radi o 243 porodica, od kojih su 188 žena.

Gradski centar za socijalni rad na ime jednokratne pomoći isplatio je oko 8,5 miliona dinara, dok je na radno angažovanje, kao vid jednokratne pomoći dato blizu 6 miliona dinara.

Preko radnog angažovanja korisnik može prihodovati za prosečnu zaradu na republičkom nivou, ali su tu postavljeni strogi kriterijumi i do sada se nije desilo da takav iznos nekome u Vranju bude isplaćem.
Svaki korisnik jednokratne pomoći ima pravo da aplicira tri puta na godišnjem nivou i to za iznos od 10.000 do 15.000 dinara, u zavisnosti od socijalne i ekeonoske kategorije potražilaca.

(Kraj)mig

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
pujo sotka
03.03.2016. 13:04

E ko je keov sto nije zavrsio Univerzitet Danica Vuksanovic. Pa bi bio direktor muzeja