SEĆANJA: Na današnji dan saveznici bombardovali Leskovac, poginulo 2 hiljade ljudi

LESKOVAC – U 12 sati i 18 minuta na današnji dan 1944. godine Leskovac je sravnjen sa zemljom, a poginulo je oko dve hiljade ljudi. Grad je bombardovala saveznička alijansa u kordinaciji sa Narodno oslobodilačkim pokretom.

Hroničari te tragedije procenjuju da je poginulo oko dve hiljade ljudi, ali je do sada potvrđen spisak od 819 poginulih. Uništeno je 84 najlepših i najvećih objekta i zauvek je nestao arhitekstonski izgled Leskovca na razmeđi zanatskog i industrijskog grada.

Na Leskovac je 6. septembra 1944. godine palo 69 tona “tepih bombi” iz 24 američka avio-bombardera “libertas” i 28 pratećih “lovaca”.

Leskovački istoričari-komunisti u brojnim knjigama o partizanskim podvizima ovu tragediju uglavnom su ignorisali, ili je pominjali sa po nekoliko rečenica.

Međutim, mlađi istoričari Momčilo Pavlović i Veroljub Trajkoivć u svojoj knjizi “Savezničko bombardovanje Leskovca 1944. godine- studija i dokumenti” navode da je grad na Veternici stradao uz znanje i odobrenje vrha Komunističke partije Jugoslavije.

Tako se, na primer, navodi da je tadašnji visoki funkcioner KPJ i komandant  Glavnog vojnog štaba Srbije Koča Popović bombardovanje Leskovca posmatrao sa brda u selu Đinđuša kod Bojnika i to u društvu sa predstavnikom britanske misije Ficrojem Meklejnom.

Operacija se zvala “Retwik”, odnosno, “Nedelja pacova”.

Dvojica istoričara navode da su saveznici i partizani imali podatak da je tog momenta u Leskovcu bilo 15.000 Bugara i 5.000 Nemaca. Kasnije se utvrdilo da je, zapravo, bilo samo oko 500 Nemaca i da je Leskovac bio “nebranjeni grad”.

Cilj operacije je, kako navode, bio sprečavanje povlačenja Nemaca iz Grčke, ali još je nejasno zašto je zbog toga stradao Leskovac.

Došlo se i do zapisa da je Koča Popović tražio samo bombardovanje rubnih delova grada, fabrike štofa i gume. U ruševinama je, međutim, ostao ceo grad.

Pavlović i Trajković su napisali knjigu na osnovu višegodišnjih istraživanja po domaćim i svetskim arhivima i bibliotekama, među kojima je bila i Nacionalna američka biblioteka i Vašingtonu.

Polaganjem venaca na spomen česmi ispred Pošte u Leskovcu danas je obeležena godišnjica stradnja.

Član Gradskog veća Miodrag Kostić, čiji su preci poginuli u tom zločinačkom bombardovanju, je tokom govora polemisao sa novijim istorijskim podacima i istoričarima, nazivajući ih “kvazi intelektualcima”.

Obeležavanju godišnjice prisustvovali su, uglavnom, predstavnici SUBNOR iz Leskovca, među njima i istoričari koji su decenijama krili pozadinu bombardovanja Leskovca 6. septembra 1944. godine.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Igor
06.09.2012. 12:00

Baš tako, kvazi intelektualci. Ovde posebno mislim na Veroljuba Trajkovića, kvazi istoričara i plagijatora koji ceo svoj profesionalni život zasniva na prisvajanju tuđih ideja i rada.

Alex
06.09.2012. 12:09

Leskovački istoričari-komunisti u brojnim knjigama o partizanskim podvizima ovu tragediju uglavnom su ignorisali, ili je pominjali sa po nekoliko rečenica.
Da bas tako, komunisti iz vrha partije su ZAHTEVALI od saveznika da se Leskovac sravni sa zemljom !!!
Bar danas to nemora da se krije i da se cuti o tome ako je moralo u komunizmu!

velizar
06.09.2012. 19:56

Постоји радиограм који је потписао Коча Поповић у коме стоји: „Потребно је хитно и озбиљно бомбардовање Лесковца.“ Илегалци у граду су знали а ће се такво бомбардовање десити и изашли су из града дан пре тога, исто као и Немци. Комунисти нису смели да о предстојећем догађају обавесте ни најближе рођаке и оставили су да изгине недужни народ. Зато су после рата ћутали. Постоји и партизански извештај у коме стоји да је у бомбардовању погинуло 500 Немаца и 500 грађана. Што уопште није тачно, него је погинуло само осам Немаца, а има процена које кажу да је изгинуло до 6.000 Лесковчана. Лесковац је у то време имао око 18.000 становника, што значи да је у бомбардовању које су комунисти тражили погинула чак једна трећина његовог становништва.
Невоља је и несрећа овога града у томе што сада они исти који су тражили то трагично бомбардовање излазе и полажу цвеће на споменик подигнут невиним жртвама. Наравно, све се заврши њиховим ручком који се плаћа из градске касе.

Olga Daric
17.09.2013. 19:24

Kako vas nije sramota da objavljujete ovakve nesuvisle lazi ! Amerika se dogovarala sa Titovim komunistima o bombardovanju ! To moze samo zlonameran, ili lud, da odvali. Koga Amerikanci danas pitaju ?
Bombardovali su da bi nas unistili na samom pocetku. Od tog bombardovanja nisu prestali da nam stavljaju klipove u tockove.
Zasto istoricari SAD ne pisu o tome ? Kako to da Rusi za to ne znaju ?
Sramota !