Sećanja na “Oluju“: Oduvani sa rodnih ognjišta

PIROT – Sećanja Ličana, Banijaca i Kordunaša koji su posle hrvatske ratne operacije “Oluja“ utočište pronašli u Pirotu, su i posle 21. godine, veoma bolna. Neki od njih koji žive u naselju Radin Do u Pirotu sa tugom se sećaju 5. avgusta 1995. godine kada su morali da napuste rodna ognjišta.

“Iz Hrvatske sam došao sa ocem i majkom. Nismo ni znali gde je Pirot i da će ovde biti naš drugi dom. Otac je ovde umro 1998. a majka 2010. godine. Brat je otišao u Australiju a ja sam ostao sam”, priseća se tih strašnih trenutaka Slavko Nišavić iz Gline na Baniji u Hrvatskoj koji se potpuno integrisao u novu sredinu.

Slavko i njegova porodica su najpre živeli u barakama Kolektivnog centra na Četvrtom kilometru kroz koji je u minule dve decenije prošlo 1.200 izbeglih i proteranih lica sa prostora bivše Jugoslavije. U naselju Radin Do živi od 2004. godine.

Veliki deo ratnih izbeglica iz Hrvatske nove domove našao je u takozvanim trećim zemljama, njaviše u Kanadi i Australiji, gde su boravište mogli da dobiju samo mladi i zdravi i po mogućstvu – obrazovani

“Ovde su izgradjene dve kuće uz pomoć grada i donatora i ovde živim već 12 godina.Ovo je moj drugi dom jer drugi nemam” priča Slavko.

Sa puno emocija pričaju oni koji su se 5. avgusta 1995. godine našli u izbegličkoj koloni i koji su morali da napuste svoj zavičaj a utočište pronašli u Srbiji. Posle decenije boravka u Izbegličkom naselju na Četvrtom kilometru, pre 11 godina porodica Vlainić iz Ličkog Osika je dobila kuću u naselju Radin Do.

“Bili smo najpre u barakama u Belom Polju kraj Pirota a onda godinama živeli u naselju na Četvrtom kilometru dok nismo dobili svoj krov nad glavom u naselju Radin Do. Trenutno živim sa sinom a supruga je umrla. Ćerka je bila u Bosni, živela ovde i potom sa dvoje dece otišla u Kanadu”, priča Ličanin Branko Vlainić (78).

Branko sa suzama u očima dodaje da su 1995. godine “otišli na put bez povratka u zavičaj koga više nemaju“.

“Prolazio sam kroz Lički Osik, stan mi je zauzet i nema povratka, posebno sada kada se u Hrvatskoj dešava nešto što smo mislili da je davna prošlost. Rodjen sam u selu Medak kraj Gospića, kuća nije zapaljena ali ni tamo nema uslova za život”, priča Branko.

Svi oni pate za zavičajem, ali ne razmišljaju o povratku u Hvatsku na svoja rodna ognjišta sa kojih su proterani i morali da ostave kuće, stanove i imanja.

“Posle svega što se u poslednje vreme dešava u Hrvatskoj, sada gotovo da nema nikakve šanse za naš povratak. Majka je bila nekoliko puta. Nemam gde da se vratim jer je kuća spaljena, ali mi je ostalo imanje i šume”, objašnjava Slavko.

U Pirotu je u protekle dve decenije boravilo oko 1200 izbeglih i prognanih lica iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. U početku su živeli u Izbegličkom naselju na Četvrtom kilometru koje je zatvoreno 2004. godine.

“Grad Pirot je učinio mnogo za one koji su ostali da žive ovde. Poslednjih godina uz pomoć Komesarijata za izbeglice i donatora, grad Pirot je rešio stambene probleme mnogih izbeglih i raseljenih osoba u opštini. Kupljeno je 50 seoskih domaćinstava, podeljeni gradjevinski paketi i obezbedjen gradjevinski materijal za one koji su imali svoje stambene objekte. Deljeni su i plastenici. Švajcarska agencija za razoj je u selu Poljska Ržana izgradila tri kuće za šest izbegličkih porodica a u naselju Radin Do dve kuće za četiri porodice. Sa statusom izbeglica imamo još dvadesetak osoba a svi ostali su zbrinuti”, kaže  poverenik za izbeglice i migracije grada Pirota Zoran Gogić.

 

Zoran Panić

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare