Predstavljen zlatni nakit iz nekropole kod Male Kopašnice

Spaljivani s raskošnim dijademama, ogrlicama i minđušama

U grobovima Dardanaca, autohtonog naroda koji je na toj lokaciji živeo od 2 do 4. veka nove ere, pronađeno je 18 celih ili fragmentovanih zlatnih dijadema, preko 70 zlatnih naušnica, zlatne ogrlice, prstenje i veliki broj predmeta od srebra.

LESKOVAC – Stručnjaci Arheološkog instituta iz Beograda i Narodnog muzeja u Leskovcu predstavili su danas najnovija otkrića sa arheološke lokacije kod Male Kopašnice u blizini Leskovca, među kojima najznačinje mesto zauzima kolekicija zlatnog nakita.

LESKOVAC06_Mala Kopasnica_Nekroploa_Nakit_FOTO M Ivanovic

U grobovima Dardanaca, autohtonog naroda koji je na toj lokaciji živeo od 2 do 4. veka nove ere, pronađeno je 18 celih ili fragmentovanih zlatnih dijadema, preko 70 zlatnih naušnica, zlatne ogrlice, prstenje i veliki broj predmeta od srebra. Ukusi pripadnica lepšeg pola iz tog doba nisu se, po svemu sudeći, mnogo razlikovali od ukusa savremenih dama.

LESKOVAC01_Mala Kopasnica_Nekropola_Zlatni nakit_FOTO M Ivanovic

„Tu je dijadema i veliki broj listića dijadema u obliku lovorovog lista, rozeta, cikada, izdvaja se jedan komad kružnog oblika sa iskucanim likom cara, verovatno Gete, sina Septimija Severa, što predstavlja sjajan podatak. Tu je i aplikacija sa otiskom aversne strane novca Faustine Starije, žene cara Antonina Pija, iz sredine 2. veka Minđuše i naušnice imamju prelepe i raskošne oblike, ogrlice od zlatnog omčastog lanca i staklenih perli, ogrlice od spiralno uvijene zlatne žice, kao i jedan izuzetan primerak zlatnog prstena sa ležištem za dragi kamen – objašnjav areholog Sonja Stamneković, koja je sa prof. dr Vujadinom Ivaniševićem sa Arehološkog institua u Beogrdau bila rukovodilac iskopavanja lokaliteta 2012. i 2014. godine.

LESKOVAC03_Mala Kopasnica_Nekrpola_Predmeti od keramike i stakla_FOTO M Ivanovic

Lokalitet kod Male Kopašnice otkriven je slučajno 1960. godine kada se gradio autoput od Niša prema granici s Makedonijom. Istraživan je naredne tri godine, a iskopavanja su nastavljena 2012. i završena 2014. Tu je sada gradilište novog autoputa na Koridoru 10.

Ivanišević kaže da je otkriven deo naselja, čiju su stanovnici bili bogati, rimski put, kao i delovi zanatskog centra, o čemu svedoče radionice za izradu keramike, ali da središno mesto zauzima nekropola, odnosno, 663 etažnih i dvoetažnih grobova spaljenih pokojnika iz drugog i trećeg veka i grobovi sa skeletima u četvrtom veku.

leskovac02_Mala Kopasnica_Nekropola_Dvoetazni grob_FOTO M Ivanovic

Ovakav način sahranjivanja opredeljuje se u period od 2. do početka 4. veka, a u literaturi se vezuje za autohtono stanovništvo, odnosno plemenski savez Dardanaca. Najstariji je grob u vidu pravougaone grobne rake sa ostacima spaljenog pokojnika, u literaturi poznat kao tip groba Mala Kopašnica-Sase II.

LESKOVAC04_Mala Kopasnica_Nekrpola_Predmeti od keramike_FOTO M Ivanovic

Ivanišević kaže da je nekropola u Maloj Kopašnici jedna od najvećih i najbolje istraženih ruralnih grobalja iz rimskog perioda na području Srbije. Bogati prilozi u grobovima svrstava ova iskopavanja među najznačanija istraživanja u srpskoj arheologiji u poslednjih nekoliko godina.

mala kopasnica-pres

„Bogatsvo nekropole u Maloj Kopašnici predstavlja enigmu za istraživače i otvara pitanje o statusu stanovništva koje je naseljavalo ovaj prostor . Kako se čini, verovatno je reč o populacionoj grupi koja je bila usmerena na eksplotaciju rudnika na prostorima jugoistočno od Male Kopašnice, u oblasti Ruplja i Crne Trave, za koje se znalo u rimskom periodu“, ističe Ivanišević

U Narodnom muzeju danas su predstavljeni i najlepši predmeti od keramike, a svi eksponati će moći da se vide 9. novembra kada se ovde otvara nova postavka.

(Kraj)mil

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
deckonja
15.04.2015. 20:24

Mislim da su ih Rimljani pokorili u 1 veku pre Hrista.
U Srbiji ima veoma mali % ljudi koji vode poreklo od ovih Dardanaca, što nam govori da mi nismo potomci Ilira.
Mada tim geno istraživanja ne treba verovati.Pošto genotip nosi muškarac, to se sve menja a najbolji su primer Mađari.
Toliko je lep nakit, da nema šanse da se provali da li je u 21 ili 2 veku napravljen :).