U Vodovodu finansijska disciplina, dugovi i dalje veliki teret

VLASOTINCE – Povećanje naplate od fizičkih i pravnih lica, sklapanje reprograma sa Poreskom upravom i radnicima, povećanje radne discipline i dobijanje poverenih poslova od lokalne samouprave, deo su preduzetih mera koje su doprinele stabilizaciji stanja u JKP Vodovod.

Ovo je stav rukovodstva preduzeća, o čijem se poslovanju i planovima danas govorilo na konferenciji za medije.

JKP Vodovod u poslednjih 16 godina beleži gubitak od blizu 250 miliona dinara. Samo dug za struju iznosi oko 25 miliona dinara. Radnicima se duguje osam zarada.

„Planiramo da sa svim dobavljačima sklopimo sporazume i dogovore. Radnici su shvatili u kakvoj se situaciji nalazi firma i primetne su na svim nivoima veća ozbiljnost i radna aktivnost. Za skoro milion dinara je povećana naplata od fizičkih lica. Ponudili smo reprogram kupcima koji nam duguju i po više hiljada dinara. Reprogram je moguće sklopiti do nove godine, nakon toga kreću tužbe“, rekao je na konferenciji za novinare v.d. direktora vlasotinačkog „Vodovoda“ Zvonko Ilić.

novinari

Veoma teško stanje delimično je stabilizovano i nabavkom mašine za elektrofuziono zavarivanje kojom će ovih dana radnici „Vodovoda“ početi zamenu azbestnih cevi u Vlasinskoj ulici. Reč je o poslu koji je opština poverila ovom preduzeću.

„Plan za naredne četiri godine da zamenimo komplet azbestnu mrežu u gradu, koja je duga oko 25 km, da osavremenimo vozni park, da postanemo profitabilni jer opština, godinama unazad, ima mnogo problema zbog „Vodovoda“ „, dodao je Ilić.

Predsednik opštine Zoran Todorović bio je još konkretniji.

„Problem u JKP Vodovod je nastao od 2008.do 2012.godine, kada su zapošljavani radnici bez potrebe i plana i kada su se nenamenski trošila namenska sredstva. Tako je nastao dug za struju od 25 miliona dinara. Druga bitna stvar, građani plaćaju za svako merno mesto 50 dinara taksu i vodni doprinos. To je namenski novac od oko šest miliona koji se mora utrošiti za održavanje tih mernih mesta, a ne da veliki broj vodomera ne radi, što stvara gubitke. Takođe, zbog čestih smena direktora nije se stvorila funkcionalna organizacija. Važna je i cena vode koja godinama nije usklađivana sa rastom cena na malo.  Za 43 dinara dobijate 1000 litara prerađene vode. To je niska cena – pojasnio je Zoran Todorović.

Smatra da za dve godine ovo preduzeće može da izađe iz teške situacije i čak da vraća deo novca u budžet. To u narednih godinu dana očekuje i od „Komunalca“.

Što se ostalih preduzeća i ustanova tiče, kaže, mali problem postoji sa SRC Vlasina.

„Imamo para da isplatimo zaostale plate, ali nam zakon ne dozvoljava i konsultovali smo državnog revizora da vidimo na koji način to da uradimo“, zaključio je Todorović.

(Kraj)

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare