Zatvorenici pošumljavaju Kukavicu

LESKOVAC – U znak sećanja na stradale Srbe u Velikom ratu, u saradnji sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija, „Srbijašume“ planiraju da za četiri godine posade milion trista hiljada lišćara i četinara.

S jedne strane planine je Leskovac, s druge Vranje. Netaknuta priroda, izvori, lekovito bilje i nepregledna šuma u kojoj caruje bukva. Do vrhova Kukavice može se samo terenskim vozilom tek kad okopni sneg. Naša ekipa uputila se ka Bunatovcu, na 1.200 metara nadmorske visine.

Na mestu gde je vatra, u tri požara, progutala mnoga stoletna bukova stabla, osuđenici iz leskovačkog okružnog zatvora sade smrču i bor. Kažu da im to mnogo znači i smatraju da je „resocijalizacija uspela“.

Humanost i solidarnost pokazali su u prošlogodišnjim poplavama, a dobrovoljno učestvuju i u akciji „Jedno drvo za jednog ratnika“.

„Ovo je i priprema za povrtak u sredine iz kojih su došli i rezultat našeg rada i aktivnosti u vaspitnom sistemu“, kaže Velimir Vidić iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

U Prvom svetskom ratu Srbija je izgubila 1,3 miliona ljudi – toliko će, do 2018. godine, biti posađeno mladih četinara. Istorijski, socijalni i nemerljiv ekološki značaj ovog projekta.

Cilj je, prema rečima Zvonimira Bakovića, rukovodioca projekta, da se poveća šumovitost Srbije i da se podigne ekološka svet na viši nivo.

Prostornim planom do 2050. godine šumovitost Srbije trebalo bi da bude 41 odsto. Ovakvim projektima na dobrom smo putu da to postignemo, ističu u Javnom preduzeću „Srbijašume“.

„Namera nam je da obnovimo i saniramo šumu tamo gde je stradala posebno u požarima ali i da osvojimo nove prostore šumom“, kaže Gordana Jančić, izvršni direktor sektora za šumarstvo.

Krađe drva na Kukavici nema, seča je planska a kontrola stalna. Inženjeri šumarstva u pratnji orlova koji su ovde, kao i srne, zaštićena vrsta, na terenu su od jutra do mraka.

„Pored terenskih vozila svakodnevno prepešačimo i po dvadeset kilometara i dobrim vremenskim uslovima“, ističe šef šumske uprave u Vučju Saša Kocić.

Prolećno pošumljavanje Kukavice je pri kraju. Posao se nastavlja na jesen, kada će na 34 hektara biti posađeno 62 hiljade sadnica smrče i bora. Da se sačuva šumsko blago i sećanje na stradale Srbe u Velikom ratu.

Iyvor/RTS

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Цврчак
29.05.2015. 13:54

Једно дрво за једног ратника-дивна акција, бар неко нешто да уради! Поздрављам!

Ekolog
29.05.2015. 15:33

Lepo bi bilo da se posečena ili izgorena bukva i hrast, koji na ovim prostorima rastu vekovima, takodje ponovo zamene istim mladim sadnicama bukve i hrasta. Ovako mi se čini da se sadnjom smrče i bora polako menja i smanjuje biodiverzitet na planini Kukavici, što negativno utiče na postojeću floru i faunu, jer poznato je da ispod četinara teško raste i opstaje drugo bilje i da se time čak povećava i kiselost tla… Voleo bih veoma da me demantuje neko stručniji za ova pitanja, ali iz gornjeg teksta se sama po sebi nameću ovakva pitanja. U svakom slučaju mi nije namera da omalovažavam i kritikujem suštinu same akcije i to je za svaku pohvalu, ali me samo interesuje dali se to radi na ispravan i ekološki prihvatljiv način.

marko1
31.05.2015. 15:41

Odlicna akcija,a i metod resocijalizacije.