CARSTVO BOJA: Radoslav Ujkin Radanski Jović ČUVAR STARIH SRPSKIH KUĆA (foto-viedeo)

Palete jarkih i toplih boja na slikama Radoslava Jovića, poznatijeg po nadimku Ujkin Radanski, promene raspoloženje u momentu kada se prekorači prag ateljea u centru Leskovca.

Motivi starih srpskih kuća, pre svega onih ispod Radan planine i motovi cveća dominantni su na preko pedeset slika, spremnih za niške galerije, koje već 15 godina otkupe sve što ovaj samonikli umetnik naslika.

Zatekli smo ga kako brzim potezima četkice završava koloritnu sliku jorgovana, prepune slojevima boja i paste.

„Ako nema tih slojeva, na kojima ne štedim, nema ni kolorita“, kaže ne odvjajući se od štafelaja.

Radoslav Ujkin Radanski Jović rodio se u Borincu, detnjstvo preveo u Obraždi, selima u opštini Bojnik, delom se školovao u Bojniku. Posle diplomiranja na ekonomskom fakultetu radio je do penzije u Garnizonu Vojske Srbije u Leskovcu, ali svoj rodni kraj nikada nije zaboravio. Naprotiv, pored atelje u Leskovcu ima još lepši u svojoj kući u Obraždu, prelepom selu na obroncima Radana, gde živi od proleća do kasne jeseni.

This slideshow requires JavaScript.

„Skoro sav svoj slikarski opus posvetio sam Radanu i podradanskim selima jer su nepresušna inspiracija. Pored toga što sam opčinjen tom starom seoskom arhitekturom, želim da mladim generacijama preko mojih slika dočaram u kakvim smo kućama živeli, a i ja sam u jednoj takvoj živeo, da oste dah jednog prohujalog vremena. A onih starih i lepih kuća sa svodovima ostalo je malo u podradanskom kraju i sve se urušavaju“, priča za juGmediu.

This slideshow requires JavaScript.

Slika od svoje pete godine. Talenat nasleđen od dede i ujaka usavršavao je u Bojnku sa nastavnicima likovnog, a slike koje danas nastaju rezultat su dugogodišnjeg upornog rada i stečenog iskustva. Jedan je od retkih slikara sa juga Srbije koji proda sve što naslika.

Njegov slikarski pravac je – ekpresionizam.

This slideshow requires JavaScript.

„Slikam brzo, u jednom dahu. Pre nego pripremim štafelaj ja znam kakva će kompozija slike biti. Od prvog poteza do gotove slike ne prođe više od 6 sati“, objašnjava.

Nije, skroman je, sve što naslika umetnost, a na našu konstatciju da ga galeristi ipak smatraju umetnikom, odgovara da je dobro ako je tako.

Učestvovao je na preko 150 zajedničkih izložbi i imao dvadesetak samostalnih, čak i u Fransuskoj, a skoro da nema kolonije na kojoj nije slikao ili je orgnizovao.

„Sada se kolonije ne održavaju zbog korone, slikari su se povukli u svoja ateljea, što je žalosno. Ipak, ja neću odustati od one na Radan planini koja će se po desti put održati krajem maja ove godine“, kategoričan.

Kuća u selo Obrazde gde je letnji atelje

U svetu slikarstva prepoznat je po starim kućama. „Povezuju me sa Radanom i sa opštinom Bojnik, na šta sam ponosan jer kroz svoj rad, bar smatram, pokušavam da promovišem kulturno nasleđe Bojnika i njegovih sela“, objašnjava.

Radoslav Ujkin Radanski Jović je predsednik multimedijalnog Udruženja umetnika „Artel“ iz Leskovca.

Više na videu dole.

 

Projekat „Kultura – temelj i budućnost“ sufinansirala je opština Bojnik. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare