Čepurin u selu Putinovo dočekan aplauzima, ispraćen sa – ura!

Abasador Risije u Beogradu Aleksandar Čepurin simbolično je danas presecanjem crvene trake s predsednikom opštine Medveđa Nebojšom Arsićem otvorio već poznati zaselak Putinovo u Gornjem Gajtanu u toj višenacionalnoj opštini, gde su ga malobrojni meštani i gosti dočekali aplauzom.

Meštani su svojoj mahali Hadžinci pre par godina dali ime Putinovo u čast predsednika Rusije Vladimira Putina, i postavili tablu novog imena tamo gde se put odvaja za zaselak i gde je danas Čepurin svečano otvorio Putinovo. Ovo je njegova druga poseta Medveđi u poslednjih godinu dana, a prva Putinovu, zbog čega diplomata nije krio radost.

Putinovo je postalo sada poznato mesto, možda jedno od najmanjih mesta na svetu nazvano imenom jednog od najznačajnijih političara ovog veka. To je simbolično i za ljude interesantno. Doći ćemo ovde još mnogo puta. Srećan sam. Jesen je je najbolje vreme, u Rusiji u Moskvi je najlepše vreme u jeseni, ne samo što crkve imaju zlatne kupole, nego i zato što je u oktobru Moskva zlatno-žuta, tako da je to zlatno doba“, kazao je.

Ambasador Rusije u Srbiji je često u svom govoru koristio reči – sreća i zahvalnost.

Zhavalni smo vlastima zato što imaju dobar odnos prema Rusiji. Saradnja sa Rusijom je budućnost, a to je kao odblesak našeg uzajmnog i dugoročnog prijateljstva, ne samo jednog veka, već ove godine imamo 180 godina jubijelj s Rusijom , Sovjetskim savezom, Ruskom federecijom, ali naše veze su mnogo duže. Nisam ovde predstavnik jedne od najvećih zemalja, nego predstavnik najprijateljskije zemlje Srbiji“, istakao je.

Veze su uspostavljene, naglasio je, i preko Ruske humanitarne organizacije „koje pre svega uspostavljaju humanitarne veze među ljudima, simbolično, ali to je dobra stvar koja nas vezuje. Nadamo se da će put biti izgrađen na vreme i biti koristan u ovom prelepom mestu. Želimo dobro stanje, ekonomsko blagostanje i dobar odnos sa Rusijom“, zaključio je.

Neposredno pre dolaska Čepurina, vlasti u Medveđi su uz pomoć meštana i Ruske humanitarne organizacije pošljunčale put do centra mahale i kafane “Krim” s čitaonicom i galerijom slika, među kojima dominira ona Putinova, pa se sada traže mogućnosti da se taj put i asfaltira.

Odgovarajući na pitanja da li je predsednik Putin čuo za Putinovo, Čepurin je kazao da je važno da su za selo čuli ljudi, a na pitanje da li će Putin prilikom sledećeg boravka u Srbiji doći u Putinovo, diplomata je zagonetno odgovorio: „Ko zna. Ja mislim da je za to odgovoran predsednik opštine“, na šta je Arsić odgovorio da je Putin već pozvan.

Na mesto gde je presečena traka, Čepurin je vlasniku kafane Mališi Petrušiću poklonio kopiju slike Vladimira Putina, sa posvetom i ona će, kako je rečeno, zauzimati centralno mesto u galeriji slika “Krima”.

Mi smo zamolili Moskvu, rekli smo da idemo u Putinovo. Imamo jednog najvećeg ruskog savremenog slikara ime mu je Nikos Safronov. On je naslikao portret Putina, a mi smo zamolili  jednog njegovog učenika da uradi kopiju portreta da donesemo u Putinovo“, istakao je diplomata.

Zahvaljujući se visokoj zvanici, predsednik opštine Medveđa Nebojša Arsić je podsetio da je prošle godine tamošnji Dom zdravlja od ambasadora i Ruske humanitarne misije dobio na poklon sanitetsko vozilo sa kompletnom opremom za reanimaciju, „a ove godine zajedno sa stanovništvom i opštinom Ruska humanitarna misija pomogla je da se ovaj put i napravi“.

Ambasador Čepurin je sedeo ispod dve slike, slike Putina i slike poslednjeg ruskog cara

Putinovo je već postalo brend, s obzirom na zanimanje svih svetskih medija, a od ove godine ima i turistički značaj. Sa izgradnjom puta i spajanjem Medveđe i Kuršumljie, što je i sam predsednik Vučić napomenuo pre godinu dana, čitav ovaj kraj bi dobio na značaju s obzirom na prirodno bogatstvo kojim raspolaže, zajedno s Putinovom, koje će vrlo brzo da postane turistički biser Medveđe“, kazao je Arsić.

Predsednik ove opštine uz administrativnu liniju sa Kosovom pričao je ambasadoru Rusije i o naporima lokalnog rukovodstva „da točak migracije okrenemo” i naglasio da svima treba da bude jasno „da je Medveđa u Gornjoj Jablanici i u Jablaničkom okrugu“, te ponovo potencirao prirodna bogatstva tog kraja kao i očekivanja da se ovde otvori jedan proizvodni pogon. „Očekujemo i bratsku pomoć Rusije“, rekao je.

Kasnije kada su gosti u živopisnoj kafani s imenom Krim, na ruskom i srpskom jeziku seli za bogatu trpezu, Arsić je takođe uručio poklone Čepurinu, među kojima i rakiju „putinovaču“, i sliku medveda, simbola Medveđe, zamolivši Čepurina da je lično preda Putinu.

Počasni gost, ali i domaćin, bio je i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji je s ambasadorom evocirao uspomene sa više susreta, kao i predsednik opštine Kuršumljija Rodoljub Vidić. Pričalo se tom prilikom i o izgradnji puta koji bi povezao opštinu Medveđu s Kuršumljm, za šta je Cvetanović obećao logističku pomoć.

PUTINOVO

Jedan od domaćina amabasadora Čepurina bio je i poznati srpski advokat Goran Petronijević, čija je majka iz Gajtana, koji je pričao o životu u Putinovu.

Kafana s bibliotekom, postavka slika, ovde oni vole da sede i druže se u takvom ambijentu, ovde smo pratili izbore u Rusiji 18. marta, na dan prisajedinjenja Krima Rusiji, slavilo se na sve strane. Ovo je mesto gde se meštani okupljaju, jedna mala oaza. Nazvali su je Krim, opet zbog ljubavi prema Rusiji i Krimu, koji se konačno vratio Rusiji i nadamo se da ćemo jednog dana i naš problem na taj način rešiti“.

Mahala Putinovo u Gornjem Gajtanu smeštena je na obroncima Radan Planine. Njeni stanovnici su se davno iselili pa je ostalo 10 do 12 starijih, ali preko leta se Putinovo napuni jer su se mnogi penzioneri vratili, pa je u poslednje vreme podignuto 8 novih kuća i još 7 obnovljeno. „Putinovo je sada u potpunosti spremno za domaći turizam, samo još put da asfaltiramo“, dodaje Petronijević.

S početkom školske godine ispraznile su se i lepo uređene kuće, pa smo ovde zatekli samo stalne stanovnike Putinova.

Ja sam posle povratka iz Beograda u selo napravio zapravo dom za penzionere i dao mu ime „Dva roga“, ali posle prošlogodišnje pobede na izborima na Krimu, preksrtio ga u – Krim. U međuvremenu je Krim postao i biblioteka, sastajalište svih, a turisti dolaze iz cele Srbije, dolaze Rusi, ruski i novinari sa zapada, iz Holandije iz Nemačke, koji uvek pitaju – Zašto baš Rusija, zašto baš Krim i slično. Na televiziji imamo samo 12 programa ali bismo mnogo želeli da imamo i neku rusku televiziju, to nam je najveća želja“, objašnjava vlasnik kafane-biblioteke “Krim” Mališa Patrušić.

Mališa Petrović, vlanik „Krima“

U ovoj mahali su svi Petrušići. Jedna od njih je i Zagorka, stara 75 godina. Kaže da se teško živi, da im treba redovna autobuska linija, ali ih dani poput današnjeg veoma raduju.

Slavlje u kafani Krim nastavljeno je i posle odlaska ambasadora koga su meštani ispratili sa tri – „ura“.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Nema prijateljstva
26.09.2018. 08:12

E moj Cepurine nista mi ne videsmo od te vase ljubavi osim izjava o ljubsvi. S i zakasnili dze na jug Srbije jedno 20 – es godina

odluka Upravnog suda
26.09.2018. 08:18

Zna li neko sto ga predsednik opstine Lebane, ili bar Boban Sumar, nema na sliku. Mislim da je ruski ambasador cuo, da u Lebanu postoje nelegitimni odbornici, da vlada nepotizam, i da je u opstinu zabranjen ulazak zenama sa mini suknjama. Ne postuju se odluke upravnog suda. Nece covek sa takvima da kalja svoj ugled. Ej ljudi ruski ambasador sa gradonacelnikom Leskovca prolazi kroz Lebane, a od zvanicnika niko da promoli glavu. Za mesto predsednika i ostale funkcije trazi se struka, postenje, a ne skrivanje iza lika i dela Aleksandra Vucica.