Da li znate koliko od svoje plate zapravo dajete državi?

Jedan prosečan Leskovčanin, koji prima minimalac – 28.800 dinara, za poreze i doprinose na godišnjem nivou izdvaja čak 201.370 dinara. To znači da na mesečnom nivou državi daje skoro 40% svoje zarade.

Najčešće, samim radnicima ovaj podatak I nije mogo bitan (iako bi trebalo), ali predstavlja pravu glavobolju za poslodavce. Kada pogledamo izneti primer, poslodavac ovom radniku svakog meseca isplaćuje zaradu u vrednosti od 45.587 dinara.

“Javne finansije napokon su stabilne, što ostavlja mogućnost da se promenama poreskog Sistema ubrza ekonomski rast. Najbolje rešenje bilo bi smanjenje nameta na rad”, tvrde ekonomski stručnjaci.

Poslodavci kažu da je zapošljavanje trenutno najskuplja stvar u Srbiji.

“Sa ovakvim zakonom, koji mora da se menja, gubi se svaka svrha razvoja privrede. Zato imamo i sive ekonomije, rada na crno. Ljudi nalaze načine da opstanu i prežive”, komentariše Olivera Jović iz Udruženja preduzetnika.

Na internetu je kreirana aplikacija Mojporez koja se nalazi na portalu Talas. Tamo svaki pojedinac na osnovu kratkog upitnika može da vidi koliko novca plaća na godišnjem nivou u odnosu na svoju zaradu i profil potrošnje.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare