NAUČNI SKUP U LESKOVCU:RAZLOZI, ISKUSTVA I POLSEDICE SLOMA JUGOSLAVIJE 1041. I 1991. GODINE

Dejan Antić: Umesto mogućeg objedinjenja srpskog naroda tokom 20.veka stvorene dve Jugoslavije

Umesto mogućeg objedinjena srpskog naroda tokom 20. veka, najpre u državno pravnom, a potom u politčko-ekonomskom smislu, stovrene su dve nesrećne jugoslovenske države u rasponu od 50 godina, kojima se zbog ideje integralnog jugoslovenstva, a zatim i koncepta bratstva i jedinstva, potirao srpski nacionalni identitet.

Ovo je, između ostalog, izjavio danas docent dr Dejan Antić sa Filozofskog fakulteta Niškog univerziteta na naučnom skupu u Leskovcu sa temom: Razlozi, iskustva i posledice sloma Jugoslavije 1941. i 1991.godine.

Ovom nacionalnom simpozijumu u Narodnom muzeju u Leskovcu prisustvovalo je danas tridesetoro naučnih stručnjaka iz oblasti istorije iz Srbije i Republike Srbije.

Antić je kazao da se danas navršilo 80 godina od vojnog sloma Kraljevine Jugoslavije i 30 godina od početka završne faze dezintegrativnih procesa u socijalističkoj SFRJ, obeležene građanskim ratom i ne tako malim civilnim i ratnim razaranjima koji su u mnogome i u mnogim delovima nekadašnjih jugoslovenskih republika doveli u pitanje opstanka srpskog naroda.

„Ove dve istorijske pojave, iako pet decenija vremenske distancirane jedne od druge, usledile su kao posledica sukobljenih geo političkih interesa velikih sila na jugoistoku Evrope. Taj proces brutalne negacije indentitetskog koda Srba, kao jedinog državnog naciona u južnoslovenskom korpusu naroda svoj vrhunac doživeo je u komunističkoj Jugoslaviji u kojoj su sledbenici Titoizma najpre fizički razračunavali sa građanskom elitom, a potom i sa srpskom kulturom, sa srpskom istorijom, sa srpskom verom i tradcijom. Anulirani su masovni zločini počinjeni nad Srbima. Na srpksom etničkom prostoru podignute su veštačke granice u nakaradnim socijalističkim republikama posredstvom političkog inženjeringa izmišljane su nove veštačke nacije, a sve sa ciljem sprovođenja u delo onih odluka KPJ iz 1928. godine sa Drezdenskog kongresa“, istakao je Antić, koji je i upravik Centra za istorijska istraživanja Filozofskog fakulteta u Nišu i predsednik UO Narodnog muzeja Leskovac.

Cvetanović je kazao da je Antića predložio za Oktobrasku nagradu

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji je otvorio naučni skup, ocenio je da je grad na Veternici mesto koje se danas razvija, gradi, napreduje na poljima, ali i mesto koje ne zaboravlja svoje pretke i herojsku prošlost svog naroda.

„Dokaz tome je upravo ovaj naučni simpozijum posvećen 80 –godišnjici od izbijana Drugog svetskog rata u Jugoslaviji koji sa svojim partnerima organizuje Narodni muzej u Leskovcu. Kao gradonačelnik ponosan sam na sve što su do sada uradile ustanove kulture u našem gradu, a kada je u pitanju organizacija naučnih skupova, izdavanje naučnih časopisa iz oblasti istorije, arheologije, etnologije, istorije umetnosti, Narodni muzej je pokazao da u tom poslu nema premca. Izdavačka delatnsot i organizacija naučnih simpozijuma, postali su jedan od važnih delovanje leskovačkog  muzeja, koji je, računajući i ovu godinu, četiri puta proglašen za najbolji muzej u Srbiji“. Istakao je Cvetanović.

Dejan Antić je podsetio da muzej ove godine nije dobio sredstva za održavanje ovog simpozijuma i za 61. Zbornik, ali da je to učinila lokalna samouprava, na šta se zahvalio gradonačelniku Cvetanoviću.

Posle Antića govorio je dr Bojan Dimitrijević, zamenik direktora Instituta za savremnu istoriju u Beogradu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mavashi
09.10.2021. 11:35

Jesu propisane maske unutra na skupovima ili nisu?

Kojko
09.10.2021. 14:16

Tek cemo mi slusati nasu istoriju i razmisljati o tome ko je govorio istinu i postupao u interesu srpskog naroda, a ko je radio protiv. Anticu sve pohvale jer decko je zaista odlican poznavalac istorije.

Justinijan
11.10.2021. 09:55

Gde je čuvena istorijska trojka Rakić, Žika Stojković. Treći je pokojni Ilić.