Jedna škola u Leskovcu je zabranila mobilne telefone i sperčila digitalno nasilje među učenicima

Dok se u Srbiji vode polemike oko upotrebe mobilnih telefona u školama i ispusju feljtoni o nasilju učenika nad nastavnicima zbog snimanja i pokušaja oduzimanja istih, Osnovna škola „Svetozar Marković“ u centru Leskovca, predupredila je problem jer je pre dve i po godine zabranila nošenje i upotrebu telefona u školi.

Ova odluka donesena je na inicijativu direktroke Tamare Janković, iako je bilo sporadičnih negodovanja među roditeljima i nastavncima.

„Negodovanje sam rešila razgovorima. I sada ima nekih koji smatraju da je odluka prestroga, ali je to manjina. Ima pokušaja da se unese mobilni na čas, ali nastavnici reaguju čim primete, pa se, evo, dva telefona trenutno nalaze kod mene i čekam da dođu roditelji da ih preuzmu“, priča Jankovićeva za Jugmediu.

Odlučila se na ovaj korak kad je kap prelila čašu, odnosno, kada se rasplamsala svađa po školi zbog učeničke grupe „Trač“ na Viberu, koje, inače, postoje u mnogim školama.

„Bilo je međusobnih vređanja, svađa oko svega i svačega, a u toj situaciju pojedina deca, posebno devojčice su bile povređene. Primetila sam patnju, pa smo su uspeli da razbijemo tu Viber grupu i od tada pažljivo osmatramao, jer, oni to mogu da rade i van škole“, priča direktorka „škole pored reke“, kako stari Leskovčani nazivaju ovu elitnu obrazovnu ustanovu.

Dok je odluka direktorke „Svetozar Marković“ prošla nezapaženo u javnosti, u drugim leskovačkim školama se ne usuđuju na takav „radikalan“ potez, pa nastavnici, posebno u srednjim školama, vode računa o svakoj izgovorenoj reči, a o pokušaju oduzimanja telefona na času nema ni govora.

„Bez ikakvog straha čačkaju po telefonu dok predajem. Moram vrlo suptilno da ih upozorim, ali upozorenja nemaju efekta jer posle minut isti učenik nastavlja po starom“, priča profesorka jedne srednje škole.

Nastavnik druge srednje škole kaže da mu ponekada dolazi da „iz sopstvene kože“.

„Uključe telefon i snimaju jedni druge, snimaju i mene. Zato moram da budem veoma obazriv, prosto ima utisak da sam pod prismotrom. Predlagao sam više puta direktoru da se telefoni ne unose na času, ali on se poziva na zakon koji ne reguliše tu materiju“, ogorčen je ovaj profesor.

U Viber grupama u drugim grupama na društvenim školskim mrežama prisutno je u sajber nasilje, pa zbog toga sve češće posla imaju i ovdašnji sudovi.

Inače, tek 2. marta ove godine Ministarstvo prosvete je uputilo školama dopis, prema kome svaka škola internim aktom jasno da propiše način upotrebe mobilnih telefona učenika u škoama. Tu se ostavlja mogućnost da se telefoni odlože u posebnoj prostoriji, ili isključe. To je bila samo preporuka, što je naišlo na kritike Unije sindikata prosvetnih radnika, koju su tražili da se, zapravo, reguliše zakonom.

Zato je OŠ „Svetozar Marković“ preteča i jedina škola na području Leskovca koja je zabranila nošenje i korišćene telefona na časovima, što je hrabar i ispravan potez.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

10 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Grdelica
22.03.2023. 16:36

U svakoj skoli trba zabraniti ucenicima I prosvetnim radnicima telefon u skoli I na casu.

Prepisite sa zapada
22.03.2023. 18:40
Odgovor za  Grdelica

Ne smete im zabraniti da unesu telefon, ali mozete sankcionisati upotrebu telefona na casu…ZAKON.

Mile
22.03.2023. 21:02

Nije poenta u telefonu na casu,uopste nije zdravo da deca imaju tel do 13.godine…a zasto,googlaj na netu,citaj

VladaLeskovac
23.03.2023. 12:27

Odakle ti to da nesme da se zabrani telefon. Vidi se da se neki balavi skolarac kome je jedina razonoda virtualni svet. Valjda si pismen ili pismena i umes da citas,vidis da je zakonom dozvoljeno fa skole same po sebi donesu da li ce dozvoliti ili ne nosenje telefona u skoli.

Jovan
22.03.2023. 16:39

Bravo i sto puta bravo za direktorku i nastavnički kolektiv. Izdržite!👏👏👏

Sam
22.03.2023. 20:47

Tako je zabrana tel u školi .Zna se škola čemu služi a tel veliki problem .

Gosi
22.03.2023. 20:54

Bravo za direktorku. Kad bi i roditelji sledili primer i kad bi shvatili da se kod dece „kora nerava“ u mozgu spaja do 13godine,i da lekari do tog uzrasta ne preporucuju da deca imaju telefon…ali zamisli do 13godinaaaa da nema dete telefon…..pa nezamislivo,jer se dete poziva na drugo dete u odeljenju kome su roditelji kupili tel od 10ppe,pa eto oce i ono…Treba svi roditelji da se sloze,i da im kupe onaj obican tel samo da imaju da se jave…da ne mogu u 7 godina da imaju tik tok,facebook itd…

Saitovic
23.03.2023. 16:37

Roditelj sam deteta i ne dajem mu telefon da nosedu u skolu. Kraj. Nema dalje. Ucitelji nosu, pripadne mu tesko zovu hitnu, ima deca epilepsiju imaju ima svasta. Deca ne treba da nose telefon jer ne znaju sta ces s njima!

Sam
23.03.2023. 20:23

Bravo 👏 za školu i gos Saitovica na kom .

Jelema Jovic
24.03.2023. 00:37

Pre nego sto napisete tekst, pozabavite se istrazivanjem.
Osnovna skola Vuk Karadzic u Leskovcu je internom odlukom zabranila koriscenje telefona u toku trajanja nastave.