Kuća knjiga nije zatvarala svoja vrata ni za vreme vanrednog stanja, Leskovčani vole pisanu reč

Foto: Ilustracija Jugmedie

Direktorka Narodne biblioteke “Radoje Domanović” iz Leskovca Vesna Ilić rekla nam je da njihova ustanova od početka godine nije prestala sa radom, čak ni za vreme vanrednog stanja, naprotiv, imali su duplo više aktivnosti, kao i broj zainteresovanih Leskovčana za pisanu reč.

“Niko se nije nadao da će se u to vreme javiti tolika zainteresovanost za čitanjem, a pored toga, bavili smo se i nekim stvarima za koje se niko nije nadao da će Biblioteka da uđe u tu priču. Za vreme vanrednog stanja i odštampali smo preko 600 vizira koji su bili prva linija odbrane našim zdravstvenim radnicima, pri tome je Biblioteka pokrenula inicijativu zajedno sa vizionarima Srbije i animirala leskovačku javnost da donira novčana sredstva za pravljenje vizira i pokrenula još neke ustanove koje su zajedno sa nama štampale vizire”, podsetila je direktorka.

Kako je dodala, ona je lično kao direktor zvala par ljudi u Srbiji koji su se bavili štampanjem vizira uključujući i pomenute Vizionare Srbije i pokrenula akciju doniranja, „pored naših štampanih vizira, preko 250 vizira koje smo dobili iz Požege i Beograda, i udruženim snagama pomogli zdravstvenim radnicima“.

“Kad su oni dobili adekvatnu opremu počeli smo sa manjim zdravstvenim centrima, Starim uredom, sa domovima zdravlja u Grdelici, Vučju, Predejanu, onda naše komšije koje su radile neprekidno u prodavnicama i marketima, a svako ko je zatražio pomoć dobio je blagovremeno, ako je radio za vreme vanrednog stanja“, istakla je Ilićeva.

Pored štampanja vizira, leskovački bibliotekari čitali su onlajn bajke za decu i na taj način animirali najmlađu publiku, napravili su još jedan dobar projekat 3D LAB na javnom pozivu Centra za promociju nauke gde im je i odobren taj rad, koji je jedan od malobrojnih, jer su samo 20 prošli u toj kategoriji i upravo se bave realizacijom tog projekta, u okviru kojeg će nabaviti još jedan 3D skener koji će koristiti svima i 3D skener sa kojim još uvek niko u gradu nije upoznat da rukuje.

Vrata Biblioteke bila su otvorena i za najstarije sugrađane, koji su od 5 do 8 sati ujutru u redovima čekali i mogli da uzmu koliko god žele publikacija, dok je za vreme zabrane kretanja penzionerima kod kuće dostavljeno preko 200 publikacija.

“Mi smo tada radili sa malo izmenjenim režimom, a to je da ulazak u Biblioteku nažalost nije bio odobren čitaocima, i dan danas još uvek radimo po tom režimu, i zbog prevelikog interesovanja izdavali smo samo po jednu publikaciju, jer nismo bili u situaciji da ih dezinfikujem u odgovarajućim propisanim standardima koje je Narodna biblioteka Srbije propisala i Bibliotekarsko društvo Srbije”, objasnila je Ilićeva.

Naime, sve te knjige moraju stajati 72 sata na policama i kasnije se dezinfikuju.

“Svakodnevno smo imali preko 200 čitalaca svih starosnih dobi. Zaista je preveliko interesovanje, zovu nas i iz zavičajnog fonda gde smo uglavnom skenirali fond i slali na mejlove sve ono što su tražili kada je u pitanju stručna literatura.

Rekonstruisano Dečije odeljenje najkasnije do 15. septembra

Trenutno se u Biblioteci izvode radovi na kompletnoj rekonstrukciju Dečijeg odeljenja, pa je ceo fond preseljen u Čitaonici, a završetak radova očekuje se najkasnije do 15. septembra.

“U te radove su uključeni gletovanje, krečenje i nove police, a u toku je i otkup knjiga Ministarstva kulture i informisanja koje neće biti prikazivane kao ranije, kada su čitaoci mogli da uđu u Biblioteku, već ćemo sada uraditi i prezentovati onlajn katalog koji će se nalaziti na novom sajtu Biblioteke i na svim našim internet stranicama”, najavila je direktorka Vesna Ilić.

Ilićeva je naglasila da je trenutno aktuelan konkurs “Knjigom protiv korone” koji je uspešno završen, zatim Izložba Balkanske smotre stripa i konkurs “Upoznaj moj zavičaj”, na kojem se deca video-zapisima javljaju iz cele Srbije, a sadržaji su više nego zanimljivi, a prema njenim rečima deca su preuzela ulogu turističkih vodiča.

Jedan rad biće odabran po broju pregleda na YouTube kanalu, a drugi po izboru organizatora, a članovi žirija biće upošljenici Turističke organizacije.

Leskovčani još uvek vole pisanu reč

“Leskovačni dosta čitaju, posvećuju pažnju pisanoj reči za razliku od mnogih predrasuda koje vladaju da se više ne čita. Na dnevnom nivou imamo oko 10 učlanjenja, što zaista nije malo.Preduzeli smo sve mere prevencije, pre ulaska u našu ustanovu meri se temperatura dezinkfikuju ruke“, ispričala nam je direktorka u šta smo se i sami uverili.

Kaže da među čitacima ima dosta penzionera, dece školskog uzrasta koji redovno čitaju sve, od lektira do beletristike, redovni članovi stalno obnavlja upis a imaju i novu publiku, neke koji su odavno   zaboravili gde je biblioteka ponovo se vraćaju.

Možda je razlog tome, kako je dodala, prezasićenje medijskim sadržajima, pa je knjiga najverovatnije nešto što ih opušta.

Drugi Festival dečijeg stvaralaštva u pripremi

Ovaj Festival koji će biti održan u oktobru raspisan je juče i uključiće tri konkursa: literarni, likovni i video, kao i druženje sa piscima dečije književnosti.

“Druženje će biti organizovano najverovatnije na onlajn platformama, mi ćemo raspisati jedan javni poziv da se deca javljaju i postavljaju pitanja piscima“, najavila je Ilićeva.

Još jedna sada već tradicionalna aktivnost, upis prvaka, neće izostati ni ove godine, ukoliko epidemiološka situacija dozvoli deca će doći u Biblioteku po svoje članske karte, u suprotnom, deliće ih zajedno sa đačkim knjižicama.

Govoreći o otkupu knjiga, direktorka je rekla da je plan da se to dogodi u oktobru, ali da opet sve zavisi od epidemiološke situacije, da li će dozvoliti Sajam knjiga, ukoliko do toga ne dođe, najverovatnije će same izdavačke kuće osmisliti način na koji će prezentovati svoje nove publikacije bibliotekama i obaviti kupovinu.

U pripremi je i prvo izdanje časopisa „Novi legat“ koji bi trebalo da izađe do kraja godine i u kojem će se pojaviti eminentna imena iz književnosti, bibliotekarstva, umetnosti, kulture i ostalih domena našeg stvaraštva.

„Dela koja su ove godine i prošle godine štampana premijerno će čitati u našem časopisu. Bibliotekari imaju svoju misiju, obrađivaćemo bibliografski zapis prvog časopisa, elektronsku verziju naše preteče legata“, objasnila je direktorka Biblioteke Vesna Ilić.

Podsetimo, projektni tim Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ u Leskovcu prezentovao je u junu odobrene projekte koji će biti finansirani od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Centra za promociju nauke i grada Leskovca.


Projektni tim leskovačke Biblioteke predstavio buduće projekte


Reč je o sedam projekata u vrednosti od 3 miliona i 40 hiljada dinara.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare