Leskovačka biblioteka razvila android aplikaciju koja oživljava lik i delo Radoja Domanovića

Prepoznajući značaj savremene tehnologije i digitalnog doba, leskovačka biblioteka je razvila i android aplikaciju kojom je oživela lik i delo Radoja Domanovića i kao takva jedina je trenuno u Srbiji.

Narodna biblioteka „Radoje Domanović“ u Leskovcu danas je predstavila dva projekta „Riznicu uspomena“ i „Školu proširene stvarnosti“. Prvi se bavi digitalnim arhiviranjem fotografija, razglednica i dokumenata, jedinstveni u Srbiji, dok je drugi projekat razvio android aplikaciju koja oživljava lik i delo književnika Radoja Domanovića.

„Biblioteka u Leskovcu razvila je projekat Riznica uspomena sa idejom da se u prostoru biblioteke razvije digitalna platforma sa pratećeom opremom koja će omogućiti korisnicima da na jednostavan način samostalno digitalizuju građu koju žele da sačuvaju od zaborava“, rekla je direktorka Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ Vesna Ilić.

Prikupljenom građom upravljaće, vrednovati, procenjivati, a po potrebi i zaštititi stučna lica biblioteke u saradnji sa relevantnim institucijama kao što je muzej, arhiv i druge biblioteke, naglasila je Ilićeva.

„Ovaj jedinstveni projekat u Srbiji stvoriće uslove da se u vremenskoj kapsuli prikupi i sačuva građa koja je trenutno nedostupna javnosti, a predstavlja duh jednog vremena i od velikog je kulturnog zanačaja za naš narod“, kazala je ona.

Prepoznajući značaj savremene tehnologije i digitalnog doba, leskovačka biblioteka je razvila i android aplikaciju kojom je oživela lik i delo Radoja Domanovića i kao takva jedina je trenuno u Srbiji.

„Takvo okruženje nameće potrebu svakom činiocu društvenog života, pa i bibliotekama, da analiziraju potrebe korisnika u realnom okruženju i da svoje usluge prilagode potrebama korisnika prateći trendove i razvoj društva“, istakla je Ilićeva.

Ciljevi projekta „Škola proširene stvarnosti“ su: izgradnja kapaciteta Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ za realizaciju programakoji se baziraju na razvoju aplikacija i primeni tehnologije proširene stvarnosti u bibliotekarstvu i izdavaštvu i da se zajedno sa drugim tehničkim i edukativnim kapacitetima biblioteke u Leskovcu omogući mladim istraživačima da razvijaju i testiraju svoje projekte.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare