Ministarstvo pomaže zaštitu porekla peglane kobasice

Snežana Bogosavljević Bošković je istakla da Ministarstvo poljoprivrede želi da podstakne opstanak mladih na selu kroz posebne programe za koje očekuju sredstva iz predpristupnih fondova EU.

PIROT – Ministarka poljoprivrede, vodoprivrede, šumarstva i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je danas da Pirotski okrug zauzima posebno mesto iz razloga što ima specifične agroekološke i geografske uslove za razvoj poljoprivrede.

„Ovo područje je posebno pogodno za razvoj stočarstva, ovde je prisutna vekovna tradicija uzgoja domaćih životinja a prepoznato je i po posebnim proizvodima sa oznakama imena geografskog porekla,kao što su ćilim i kaćkavalj.Razgovarali smo i o trećem proizvodu- pirotskoj peglanoj kobasici za koju su lokalna samouoprava i proizvodjači zainteresovani da bude zaštićena-rekla je ona posle razgovora sa predsednikom opštine Pirot Vladanom Vasićem i njegovim saradnicima.

Ona danas boravi u Pirotskom okrugu, u opštinama Pirot i Dimitrovgrad. Posle razgovora sa ćelnicima opštine Pirot obišla je Mlekarsku školu “Dr Obren Pejić“ gde je upoznata sa proizvodnjom pirotskog kačkavalja , Radionicu za proizvodnju pirotske peglane kobasice Dalibora Tošića.

Ministarska Bošković je rekla da će Ministarstvo poljoprivrede pomoći zaštitu geografskog porekla pirotske peglane kobasice.

„Cilj nam je da pomognemo poljoprivrednicma i lokalnim samoupravama da što više ovakvih proizvoda zaštitimo.Do sada imamo zaštićenih 36 proizvoda, od kojh su dva iz Pirota-pirotski ćilim i kačkavalj a na putu smo da se zaštiti i pirotska peglana kobasica. Proizvodjača treba da prihvate ono što znači oznaka geografskog porekla i da se pridržavaju jedinstvene receprure za njihovu proizvodnju- rekla je Bogosavljević Bošković.

Predsednik opštine Pirot Vladan Vasić je posle sastanka rekao da su dotakli probleme razvoja poljoprivrede, stočarsrva i vodosnabdevanje, ali i Staru planinu sa aspekta zaštite životne sredine.

„Mislim da ćemo još više unaprediti dobre odnose sa Ministarstvom poljopruivrede. Vrlo sam zadovoljan razgovorima i očekujemo još bolju saradnju.Upoznali smo je sa razvojem infrstrukture i zaštitom naših brendova- kačkavalja i ćilima. Pokušavamo da uradimo puteve do udaljenih planinskih sela, uvodimo kanalizaciju u nekim selima i nastojimo da poboljšamo vodosnabdevanje i organizujemo bolju zdravstvenu zaštitu u selima.Mislim da će ove mere smanjiti odlazak mladih iz sela- rekao je Vasić.

Snežana Bogosavljević Bošković je istakla da Ministarstvo poljoprivrede želi da podstakne opstanak mladih na selu kroz posebne programe za koje oćekuju sredstva iz predpristupnih fondova EU.

„Jedna od razvojnih šansi Srbije i ovog područja je poljoprivreda.To je prepoznala i opština Pirot koja je u svojoj strategiji razvoja poljoprivredu prepoznala kao jednu od prioritetnih delatnosti i pomaže razvoj poljoprivrede.-rekla je ona.

(kraj)paz

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sarkazam
15.07.2015. 15:03

Знате ли за колико се продаје пеглана кобасица у Београду. Око 4.500 динара килограм. Претпостављам да се у њеној припреми користи месо од кенгура, нилског коња и слона па је зато толико скупа!