Mladi dizajner Slobodan Mitrović leptir mašnama sa etno motivima dopunio turističku ponudu svoje opštine

Mladi dizajner iz Bele Palanke dvadesetosmogodišnji Slobodan Mitrović od ove godine je na čelu Udruženja ‘’Miris zavičaja’’ koje neguje tradiciju očuvanja starih zanata u Beloj Palanci, a nedavno je dizajnirao leptir mašne sa etno motivima koje su se mnogima dopale i već našle mesto na tržištu, kao doprinos još boljoj turističkoj ponudi Bele Palanke.

Posle završene srednje Umetničke školu u Nišu, smer tehničar dizajna tekstila, na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru, departman u Nišu, završio je osnovne i master studije- odsek dizajn i modna kreacija.

“Leptir mašne su nastale kao rezultat traganja za modnim detaljem sa stilom, koji će istovremeno biti efektan i elegantan, same su se nametnule kao odgovor dok su se dezeni sa etno motivom nadovezali.  Izrađene su kombinacijom paname i satena dok je dezen na njima ručni rad, izrađen tradicionalnom tehnikom veza- pokrsticom.  Ovakav tip mašni ne da će vas samo izdvojiti iz grupe, već će vas učiniti autentičnim i originalnim. Takođe mogu poslužiti i kao poklon sa stilom namenjen dragoj osobi”, priča za Jugmediu mladi dizajner.

Reakcije su, kaže, mahom pozitivne, a mnogi se iznenade da originalni proizvod ovog tipa može u Beloj Palanci da se kupi, i često, a posebno u vreme praznika, imaju želju da svojim dragim osobama poklone autentični komad sa etno motivom.

Ove godine je Mitrović preuzeo mesto predsednika Udruženja „Miris zavičaja“ što je, za njega, kako kaže, velika čast, a njegov prvi kontakt sa Udruženjem bio je 2016. godine, posle diplomiranja.

“Članica Upravnog odbora Udruženja Jasmina Golubović je prethodno videvši moje radove izrazila želju da svoju prvu samostalnu izložbu u Beloj Palanci imam upravo u Udruženju, gde je zajedno sa Radijanom Živković, osnivačem i tada predsednicom udruženja organizovala moju prvu samostalnu izložbu u izložbenim prostorijama Centra za stare i umetničke zanate”, kaže on.

Dodaje da je Udruženje od tada u velikoj meri uticalo na njegov likovni izraz, jer je imao mogućnost da koristi tkačku radionicu i primenim svoju kreativnost kroz rad na razbojima, na predmetima koji su igrom osnove i potke dobijali savremenu formu sa elementima folklora.

“Tu sam takođe upoznao tehnike pustovanja vune i zlatoveza sa kojima do tada nisam imao prilike da vidim kako se rade. Naredne 2017. godine smo realizovali modnu reviju unikatnih odevnih komada od materijala izrađenog na razboju. Kolekciju sam dizajnirao van uticaja aktuelnog trenda, primenom tradicionalnog materija na modelima savremenog kroja, što kolekciji daje vanvremenski karakter. Akcenat kolekcije je na dizajnu tkanine i procesu njenog nastanka, dok je silueta svedena, čistih površina kako bi struktura i kolorit došli do izražaja”, objašnjava Mitrović.

Prema njegovim rečima, Udruženje čiji je predsednik, od svog osnivanja je i član Etno mreže.

Trenutno za njih rade priveske tehnikom tkanja koji imaju formu male tkanice u boji i ornamentima karakteristični za srpski folklor.

“Na taj način tradicionalno nastojimo da stare tehnike sačuvamo od zaborava i kroz edukacije prenesemo na ljubitelje rukotvorina. Takođe aktivno pratimo i konkurse Etno mreže. Na primer konkurs za izradu minijatura gde često članovi našeg udruženja dobiju nagrade…Bavimo se i edukacijama. Ove godine smo imali razne radionice za decu  i za odrasle”, ističe Mitrović.

Za vreme održavanja jubilarnog desetog Sajma starih i umetničkih zanata koji se održava u vreme Dana banice, u saradnji sa Narodnom bibliotekom “Vuk Karadžić” realizovali su dve radionice za decu, grnčarstvo i pustovanje vune. Deca su pozitivno reagovala kao i njihovi roditelji.

Realizovali su i radionice tkanja, taj-daj tehnike- tehnika bojenja materijala, a nedavno su imali i radionicu pustovanja vune za odrasle osobe.

Obavezna poseta turista Udruženju “Miris zavičaja“

“Od dizajna u Beloj Palanci teško može da se živi, jer sam dizajnerski rad upravo zbog zahtevnih formi i originalnih dizajnerskih rešenja poskupljuje sam prozvod. Takva idejna rešenja generalno privuku turiste, kako umetnika tako i ljubitelje rukotvorina, jer mi podržavamo i okupljamo različite sfere umetnosti shodno nazivu našeg Centra. Centar za stare i umetničke zanate se obavezno nađe na listi mesta koje treba obići u Beloj Palanci”, naglašava naš sagovornik.

Ko jednom poseti njihovo Udruženje,  kaže Mitrović, svakog narednog puta se ponovo vraća.

“Jednom godišnje tokom trajanja manifestacije „Dani banice“, u prostorijama našeg udruženja radimo i jednu tematsku izložbu. Prošle godine smo organizovali izložbu ćilima i goblena. Ove godine su posetioci  mogli da pogledaju izložbu originalne narodne nošnje belopalanačkog kraja”, zaključuje Slobodan Mitrović.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare