Na vanrednoj sednici Skupštine grada Niša, sa samo jednom tačkom dnevnog reda, odbornici su doneli odluku kojom se meštanima sela Gornji Matejevac oduzima brdo zvano „Beli vrh“, i, kako tvrde iz neformalne grupe građana „Za odbranu belog vrha“, bez ikakvog obrazloženja.
Meštani ovog sela sa oko 3000 stanovnika smatraju da se radi o otimačini, pa su na protestu zatražili da se odustane od te odluke, a katastar zamolili da ovo brdo ne uknjižuje u imovinu grada.
„Kako već 14 dana traje ćutanje i ignorisanje našeg zahteva sa protesta povodom donošenja nezakonite i sramne odluke kojom je selu Gornji Matejevac oduzeto brdo Beli vrh od strane gradonačelnice, predsednika Skupštine grada Niša i gradskih odbornika, primorani smo na nove proteste“, kažu članovi ove grupe.
Dalji protesti su nužni, dodaju, posebno imajući u vidu da je za 25.5. zakazana sednica Skupštine grada Niša, a da u predviđenom dnevnom redu nema zahteva za stavljanje van snage ove „sporne i sramne odluke“.
„Zato pozivamo gradjane Niša i okolnih sela, koje može da zadesi ista sudbina, na protest zbog otimanja brda Beli vrh selu Gornji Matejevac, zakazan za dan 24.5.2023.godine, u 19.00 časova, ispred Skupštine grada Niša, u ulici Nikole Pašića”.
Slaviša Dinić, meštanin sela odbornik u opštini Pantelej podseća da se ista takva otimačina desila 1948. godine na osnovu Zakona o proglašenju opštenarodnom imovinom kada su selima oduzete utrine i pašnjaci. Tek 1992.godine te utrine i pašnjaci vraćeni su Zakonom o vraćanju utrina i pašnjaku, a Niš je to učinio dve godine kasnije.
„Mi smo zapanjeni ovakvom nečuvenom odlukom, tim pre što je sednica sazvana po hitnom postpupku, a na taj način se sednice sazivaju zbog vanrednih okolnosti. Još veće čuđenje izaziva činjenica što je odluka donesena bez ikakvog obrazloženja“, kaže za Jugmediu Slaviša Dinić.
Na tom brdu nekada je bila šuma, posle 1948.je posečena pa je tamo sada samo kamenje i erozivna zemlja sa niskim rastinjem, koje bi posle 20 godina moglo da izraste u šumu.
Na pitanje šta će gradu brdo u posedu, sagovornik Jugmedie objašnjava da se u okviru brda nalazi pećina koja je svojevremno služila kao sklonište i vojni objekat, a sada se u njoj gaje pečurke.
„Ko zna šta je njima ideja. To je očigledno tajna. Možemo da pretpostavimo samo da se iza odluke krije, na primer, ideja o odlaganju opasnog otpada ili jalovišta, ili da se koristi kao kamenolom, a možda planiraju solarne panele, što bi bilo takođe veoma opasno jer bi se stvorio efekat staklene bašte, ili, možda paniraju vetropirke“, nagađa Dinić.
Inače, brdo počinje od poslednje kuće u Gornjem Matejvcu i veoma je strmo sve do vrha.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Za otimacinu su ostala jos samo brda.
Pa mi bre nemamo drzavu, Nemamo granice, nemamo zdravstvo, skolstvo, nemamo vladu.
Vidite da nam bubrezi vadi AV, a za jedno brdo ima ga sazvaka ko cigance banicu kad je najgladno.
Tako je i Milo Đukanović pokušao da otme zemlju Pravoslavne Crkve da bi njegovi mafijaši gradili na njemu. Vidimo kako ke završio…..