Od pet osoba sa invaliditetom, dve odmah dobile posao

Pet nezaposlenih osoba sa invaliditetom sa evidencije leskovačke Filijale NSZ-a, dobilo je danas sertifikate uspešno završene obuke za cvećara-aranžera, a od njih petoro, dvoje se odmah i zaposlilo.

U pitanju je jedna cvećara koja želi da zaposli dve osobe, tako da su polaznici obuke dobili priliku da stečena znanja primene u praksi.

Obuka je realizovana u skladu sa planom i programom rada za 2017. godinu, koja ima za cilj sticanje dodatnih znanja i veština, povećanje konkurentnosti i kompetentnosti nezaposlenih lica na tržištu rada, kako bi nakon završene obuke i dobijanja sertifikata, brže i lakše došli do posla.

„Nacionalna služba za zapošljavanje Filijale Leskovac u skladu sa planom dodatnog obrazovanja i obuke, a u okviru aktivnih mera politike zapošljavanja, svake godine organizuje i realizuje obuke za potrebe tržišta rada namenjene osobama sa invaliditetom. Mogu da kažem da su svi polaznici sa uspehom položili završni test provere znanja, i iz teorijskog i iz praktičnog dela“, istakla je Svetlana Nikolić organizator u obrazovanju odraslih saradnik koja je bila zadužena da vodi ovu obuku.

Teorijski deo obuke izvođen je u Centru za ekonomiku i domaćinstvo „Danica Vuksanović“ u Leskovcu, a praktični deo obuke polaznici su izvodili u Cvečari „Flora“, čija je vlasnica leskovčanka Ana Cvetanović.

„Od samog početka smo imali velike probleme, bilo je prihvatanja, odustajanja, da bi na kraju zaista dobili pet nezaposlenih lica koji su bili izuzetno motivisani da steknu dodatna znanja. Vlasnica cvećare Ana i njen suprug, nesebično su im pružili znanje i oni su zaista savladali ono što je bilo predviđeno planom i programom, tako da mi je to bilo posebno drago, a polaznici bili redovni i prisutni“, dodaje Svetlana.

Prema podacima iz decembra 2017. godine, registrovano je 658 osoba sa invaliditetom, od toga 284 žena, a najveći broj osoba sa invaliditetom zabeležen je u kategoriji lica sa procenom radne sposobnosti, -481 lice

Polaznici obuke imali su pravo na udžbenike i refundaciju troškova prevoza, a ostvarili su i pravo na novčanu pomoć u visini od 20 posto od minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima rada.

Obuka je trajala od 6. decembra do 8. februara, ukupno 150 nastavnih sati, a izvođač obuke je bio Narodni univerzitet iz Niša.

Ukupna vrednost obuke je 223.200 dinara i svi troškovi su išli na teret NSZ-a.

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Zorica
22.02.2018. 16:20

NSZ marginalizuje sa državom lica sa trećim stepenom invaliditeta zbog čega će uskoro pred ustavnim sudom biti podignuta tužba protiv Srbije.

S.S
23.02.2018. 07:09

Kako od 6. do 8. februara može da bude 150 nastavnih sati?