Osteoporoza –  nema bolest, najčešća kod žena

Stručnjaci procenjuju da će s rastom kvaliteta života, a time i njegovim produžetkom, osteoporoza biti sve zastupljenija.

Najčešće metaboličko oboljenje kostiju je osteoporoza, koje kao fiziološki proces negde od pedesete godine života, naročito kod žena, predstavlja progresivni gubitak koštane mase od jedan posto na godišnjem nivou.

Ono što zabrinjava je da najozbiljniju komplikaciju kod ove bolesti, predstavljaju prelomi, pre svega kuka, ističu lekari leskovačke Opšte bolnice.

Osteoporoza je nema bolest, kod koje se prvi simptomi, najčešće su to prelomi kostiju i bolna stanja, javljaju u poodmakloj fazi, kada se ona teže i leči.

Smrtnost od ove bolesti, naročito kod starijih ljudi, odnosno žena, je od 21 do 36 posto.

„Smatra se da osobe ženskog pola od 50 do 80 godine,gube u proseku 1 posto koštane mase. To pokazuje da je u pitanju fiziološki proces, kao i da se s dužim i kvalitetnijim životom povećava rizik od njenog nastanka.Problem nastaje ipak kod osoba koje imaju mnogo brži proces nestanka koštane mase, to su takozvane „riziko“ osobe.Te osobe treba pronaći na vreme“, kaže za Jugmediu Srdjan Matić, načelnik Službe fizikalne medicine i rehabilitacije.

Kod osoba kod kojih je procenat gubitka koštane mase izraženiji, veoma lako dolazi do preloma kostiju. Za to je potreban mali pad ili trauma i takvim osobama s vremenom se smanjuje visina, što je jedan od prvih pokazatelja da je u pitanju ova bolest.

„Svaka kost trpi osteoporotične promene,ali predilekciona takozvana mesta za prelom su zglob kuka,slabinski i grudni pršljenovi, prelom radijusa na tipičnom mestu, iznad nivoa ručnog zgloba.Zatim ide i prelom potkolenice i femura, ali su oni redji“, objašnjava naš drugi sagovornik, Goran Stojiljković, ortoped OB Leskovac.

Od osteoporoze najčešće obolevaju nežne, krhke, plave žene.Naprotiv, punije osobe,koje u masnom tkivu imaju depoe estrogena, koji je vrlo bitan za metabolizam kostiju, vrlo retko imaju problem sa ovom bolešću.

Doktor Stojiljković upozorava, da najteža stanja, odnosno prelomi i nakon operacija ostavljaju posledice, kao i da je period oporavka dug.

„Ono što je loše u celoj toj priči je da su to ustvari teški i najkomplikovaniji prelomi,ti koji nastaju od osteoporoze.U pitanju su obično stariji ljudi, koji po pravilu imaju već izvesne komorbiditete, tojest, pridružene bolesti: dijabetes, povećan pritisak, srčane probleme.Takodje, to su prelomi, koji znaju da budu višedelni“, kaže ortoped Stojiljković.

Kao i kod drugih bolesti i kod osteoporoze je veoma važno bolest na vreme dijagnostifikovati.

Doktor Srdjan Matić, nam objašnava da postoji nekoliko načina na koje se ova bolest otkriva.

„Postoji takozvani „fraks indeks“, koji daje desetogodišnju verovatnoću preloma.Zatim, takozvano aparaturno odredjivanje, odnosno dijagnostika gubitka  koštane mase.U pitanju su dva ultrazvučna instrumenta, ali to nije zlatni standard u odredjivanju osteoporoze.Poenta je pronaći ljude koji verovatno imaju ovu bolest, a kada ih otkrijemo, šaljemo ih u Institut „Niška Banja“, gde bivaju pregledani na „deksa“ aparatu“.

Ono što obeležava osteoporozu je da u otkrivanje i lečenje moraju biti uključeni lekari raznih specijalnosti, od opšte prakse, do fizijatara, endokrinoliga, interniste i ortopeda.Takodje,ono što svi lekari savetuju je izlaganje suncu zbog vitamina D, neophodnog kostima i to ujutru i popodne.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare