Počeli pregovori o povećanju minimalca, sporazum do 15. septembra

Danas počinju pregovori između sindikata, poslodavaca i države o minimalnoj zaradi za narednu godinu, a prema zakonu dogovor bi trebalo da bude postignut do 15. septembra.

Prošle godine na predlog sindikata koji je prihvatio ministar rada Zoran Đorđević, u naredne tri godine, dakle do 2021. godine minimalna zarada trebalo bi da dostigne minimalnu potrošačku korpu, a sudeći prema odlučnosti sindikata da izguraju ovu ideju i čini se nepopustljivošću poslodavaca da ne snose taj trošak, povećanje minimalca za 40 do 45 odsto u naredne dve godine će onda morati da snosi država, piše Danas.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović i predsednik UGS Nezavisnost Zoran Stojiljković, dva reprezentativna sindikata složni su u nameri da izguraju ideju o izjednačavanju minimalne zarade i minimalne potrošačke korpe.

“Prošle godine smo se oko toga dogovorili i ministar je na konferenciji za novinare javno to podržao. Da bi to dostigli, ove godine bi trebalo da se poveća minimalac za 15 do 20 odsto, na više od 30.000 dinara“, ocenio je Orbović.

Stojiljković je još precizniji i ističe da bi u septembru trebalo da se minimalac za narednu godinu poveća na 33.000 do 34.000 dinara što bi bila garancija da će se zacrtani cilj ispuniti.

Prema poslednjim podacima Ministarstva trgovine, minimalna potrošačka korpa u aprilu iznosila je 37.453 dinara, dok je minimalna zarada za ovu godinu 27.000 dinara.

Ukoliko bi minimalna potrošačka korpa pratila inflaciju koja bi u naredne dve godine trebalo da prema projekcijama NBS iznosi oko dva do tri odsto godišnje, to znači da bi 2021. godine minimalna potrošačka korpa mogla da iznosi oko 39.500 dinara.

To opet znači da bi minimalac u naredne dve godine da bi se izjednačio sa korpom trebalo da se poveća za 40 do 45 odsto.

Otuda i sindikati nameravaju da traže da u narednoj godini minimalna zarada bude povećana za dvadesetak odsto, na 33.000 do 34.000 dinara, da bi uz još jedno takvo povećanje 2020. dostigli cilj.

Ako uzmemo u obzir procene da u Srbiji oko 350.000 ljudi prima minimalac, država bi trebalo da u narednoj godini smanji opterećenja privredi za oko dve milijarde dinara ili oko 16 miliona evra.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
dsc
19.08.2019. 16:37

Kakvi minimalci sve poskupelo mi nemamo ni za hleb, plata minimalna svima 60.000 din.!!!

Sanja
20.08.2019. 13:31
Odgovor za  dsc

Vama bi i to bilo malo morate biti realni,ne treba ocekivati odjednom da nam bude bolje mnogo je ova nasa privreda unazadjena jer su mnogo fabrike pozatvarane.Mnogo radnika je osetilo kako je to nemati ni dinar u novcaniku,sada se situacija popravlja i vredi biti strpljiv ako to znaci da ce nam u buducnosti biti bolje kako nama tako i nasoj deci.Kada uporedimo 0 i sadasnji minimalac svi znamo sta biramo….