Počeli tradicionalni Vlasinski susreti

Zaštita životne sredine, obnova i razvoj seoskih područja teme su trodnevnog međunarodnog naučnog skupa Vlasinski susreti, koji je danas počeo u Vlasotincu, sa ciljem da se naučnoj javnosti ukaže na probleme, a zadatak države da deluje, smatraju učesnici.

“Ekološki problemi nisu vezani samo za grad. Oni i u selu postaju sve ozbiljniji jer način obavljanja poljoprivredne delatnosti ide u smeru sve većeg korišćenja mašina i hemijskih sredstava, čime se ozbiljno ugrožavaju zemljište, vazduh i voda”, napominje profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu  Srđan Šljukić.

Srbija je pretežno ruralna zemlja, u njoj ima oko 5000 seoskih naselja, u velikom broju njih ostalo je starije stanovništvo.

“Prisutan je odliv stanovništva iz zemlje, zatim migracioni talas iz sela u gradove i iz manjih gradova u veće. Veliki broj sela nestaje, perspektive nema ni u onim selima gde je populacija starija, a bez mlađeg stanovništa nema obnavljanja sela. To je opšti problem, ne samo u našoj zemlji, ali to ne znači da ne treba da ga rešavamo”, konstatuje  Šljukić.

Rešenje je, smatraju sociolozi koji se bave ovom tematikom, da se uslovi života u selu makar približe onima u gradu i dodaju da to bez intervencije države nije izvodljivo.

U ime opštine Vlasotince prisutne je pozdravio zamenik predsednika opštine Boško Stančić koji je podsetio da lokalna samouprava godinama daje subvencije poljoprivrednicima.

„Ove godine dogovoreno je da se uloži oko devet miliona dinara u atarske puteve. Na celoj teritoriji opštine postavlja se LED rasveta. Radi se niz infrastrukturnih projekata u cilju sprečavanja štete od poplava, a radimo i na pronalaženju rešenja za vodosnabdevanje u brdsko-planisnkom području. Opština Vlasotince ulaže godišnje 30 miliona dinara, pored onih sredstava koje stižu iz republike, za zdravstvenu zaštitu stanovništva jer je neophodno stići do svakog zaseoka i ukazati pomoć svakom stanovniku“,  rekao je Stančić.

Osnivaču „Vlasinskih susreta“ profesoru Đuri Stevanoviću uručena je nagrada Srpskog sociološkog društva za životno delo „Radomir Lukić“ za, kako je obrazloženo, naučni, edukativni i organizacioni rad, a profesor Stevanović je sa puno emocija govorio o nagradi i čoveku čije ime ona nosi, koji mu je bio profesor.

Skup se u subotu i u nedelju nastavlja u selu Dejan, gde će biti reči o multidisciplinarnom istraživanju lokalnih seoskih zajednica i o studiji slučaja „Pet vekova sela Dejan“.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare