MEDVEĐA/LESKOVAC/NIŠ – Oko 140 studenata u isturenim multinacionalnim odeljenjima Pravnog i Ekonomskog fakulteta u Medveđi tri nedelje nisu imali predavanja jer su profesori i asistenti sa Univerziteta u Nišu štrajkovali zbog neisplaćenih honorara, autorskih honorara i putnih troškova.
Štrajk je prekinut, ali i profesori i studenti strahuju da se sitacija ne ponovi.
Nesvakidašnji potez akademskih profesora zbio se u martu daleko od očiju javnosti, posle ukidanja vanrednog stanja zbog ekstremno niskih temperatura, pa studenti ovih dana nadokađuju propušteno.
-Gest je bio iznuđen jer više nismo mogli da funkcionišemo bez novca. Država nam nije uplatila ni dinara od početka novembra prošle godine. Fakultet je finansirao troškove dok je mogao, ali i ovde je presušilo – priča za „Blic“ dekan Pravnog fakulteta u Nišu Predrag Dimitrijević.
Isturena odeljenja otvorena su pre tri godine, uz veliku pompu. Crvenu traku presekao je premijer Srbije Mirko Cvetković, uz pratnju nekoliko ministara. Cilj je bio da se maldi zadrže u opštini iz koje se stanovništvo masovno iseljava.
Iako je štrajk ovde javna tajna, dekan Ekonomskog fakulteta Evica Petrović negira protest kolega i kaže da nastava nije održavana zbog vanrednog stanja, a isto tvrdi i predsednik opštine Slobodan Drašković.
– Prvi put čujem za to, to nije tačno – veli Drašković
Grupa studenata treće godine sa dva fakulteta, kao i profesori koje smo juče zatekli na predavanjima, demantuju Petrovićevu i Draškovića.
– Slali smo mejlove Koordinacinom telu za jug Srbije i Ministarstvu prosvete. Niko nije odgovorio, samo su profesori bili sa nama u kontaktu. Govorili su da ne brinemo i da će nas prebaciti u Niš i obzbediti prevoz. Nisu nas mnogo brinule te tri nedelje, nego glasine koje se i sada prenose da će ova odeljenja biti zatvorena i da na jesen nećemo moći da upišemo četvrtu godinu – pričaju studenti.
Isti strah deli i dekan Dimitrijević.
-Niko nije srećen što mora da putuje 100 kilometara do Meveđe. Mi to nismo tražili, ali smo prihvatili projekat. Ukoliko država želi da ga održi, onda treba redovno da plaća. Ovo je bilo upozorenje. Ukoliko se ponovi, neće biti dobro – obrazlaže Dimitrijević.
Jedan od asistenata kaže da je profesore najviše pogodilo što su kolegama Subotičkog univerziteta za rad u Bujanovcu redovno izmirivani troškovi.
– Prema našim informacijama, godišnji troškovi nastave na tri godine u Medveđi koštaju oko 12,5 miliona dinara, a samo za studente na prvoj godini u Bujanovcu se izdvaja oko 50 miliona dinara. Zato se ovde radi skoro u vanrednim uslovima – pojašnjava ovaj asistent.
Fakultet u Medveđi ima tri učionice i jedan amfiteatar, dva projektora od kojih jedan ne radi, i nekoliko kompjutera starih 10 godina, a kancelarijski materijal obezbeđuje opština
Profesori od kuće donose svoj laptopove – tvrde studenti alabnske nacionalnosti koji nastavu slušaju na srpskom, a uz pomoć tri prevodioca kolokvijume i ispite polažu na maternjem jeziku.
Izvor: BLIC
Autor: MILICA IVANOVIĆ
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!