Prva samostalna izložba mlade umetnice Stefane o nasleđu Srbije

Otvaranje prve samostalne izložbe „Nasleđe“ Stefane Stojković održaće se u Univerzitetskoj biblioteci „Nikola Tesla“ , u Nišu, 21.maja s početkom od 18 časova. Izložba je prodajnog karaktera i trajaće do 31. maja. Stefana Stojković, master istoričar, rođena je 1995. godine u Vranju. Slikarstvom se bavi od svoje pete godine. Učesnik „Letnjeg ateljea 2013“ i „Letnjeg ateljea 2016“ u Vranju, pod pokroviteljstvom JU Narodni univerzitet. Od maja 2020. kreće da se aktivno bavi slikanjem.

Na slikama su prikazani srednjovekovni manastiri, poput Studenice, Gračanice, ali i 5 srednjovekovnih vladarki: princeza Simonida, carica Jelena, Mara Branković, Olivera Lazarević i Jelena Mrnjavčević. Ova izložba je mali podsetnik na srpski srednji vek koji predstavlja zlatno doba srpske države. Iako stalno u ratovima, u tom periodu srpska država je svojom arhitekturom mogla da parira velikom Vizantijskom carstvu. Izložba je posvećena i srpskim vladarkama koje su svojom lepotom, ali i pameću uticale na tok istorije. Te snažne žene imale su ključnu ulogu u održanju srpske države u najtežim vremenima. Bile su zalog mira, verne pratilje svojih, čuvari srpske tradicije.

Tehnika- Akrilne boje na platnu u kombinaciji s lanenim uljem

Pravac- impresionizam

12 slika, dimenzije-70×90, 50×70, 60h60, 50×40, 35×45

„Prizori pred nama su srednjevekovni. Nesebični kolorit zemljanih boja koje obiluju toplim crvenim nijansama, nanete slobodnim potezom četke, ostvaruju komplementarnu kolorističku vezu sa zelenim koloritom prirode. Tek na trenutke blesne sjaj zlata. Nebo naslikano širokim, smelim potezima sa malo kontrasta u tonalitetu, ali ne i u potezu, lebdi poput oreola nad zidinama i osvetljava naše svetinje kroz vekove. Stefana se vrlo smelo upustila u građenje portreta vladarki. Moćne i snažne žene, baš kao i slikarski potez kojim su građeni njihovi likovi, su nesebično utkale svoje životne sudbine u srpsku istoriju. Divna lica nas posmatraju sa slika i podsećaju na nezaborav koji zaslužuju. Pozivam Vas da otvorena srca  pogledate ove slike, netražeći arhitektonski i figuralnu autentičnost likova. Ove slike svojom istorijskom temom i motivima imaju zadatak da dotaknu Vaša srca, probude sećanja i učine nas ponosnim na ono što jesmo. Ova izložba je slikarska oda jedne slikarke-istoričarke, zaljubljene i ponosne na naše nasleđe. Nasleđe naše? Ne, mi smo samo njegovi čuvari za buduće generacije. Stefana to čini ne samo kao istoričar već i kao slikarka, i to veoma uspešno“, kazala je Slađana Arizanović, likovni pedagog.

„Slike Stefane Stojković nam pre svega pokazuju odanost mlađe generacije tradiciji i duhovnom nasleđu. To je i više nego važna poruka u danima kada mnogi tvrde „da smo nedostojni istorije naše“. Ne dozvolimo da nas, gledajući pastelnu Gračanicu i Studenicu, ili pak lik neke od naših princeza, obuzme osećaj blasfemije. Pred nama je, oživeo kičicom ugledne predstavnice nove generacije, naš raskošni i inspirišući srednji vek, mnogo bliži istini u odnosu na vreme kada su ga opisivali kao „mračni“. Zato autorku treba ohrabriti da nastavi sa svojim radom, ali i sa višeslojnim pogledima i vizuelnom rekonstrukcijom naše prošlosti, koja više nije samo crno-bela, već kolorisana i našem oku mila…“, smatra doktor Nemanja Dević.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare