Sačuvajte zdravlje: Saveti za pravilno čišćenje i korišćenje klima uređaja

Svako domaćinstvo treba da zna da nije dovoljno samo kupiti i postaviti klimu na zid sobe. Klima uređaji koji konstantno rade moraju se redovno servisirati i čistiti da bi se održala njihova funkcionalnost, ali i sačuvalo zdravlje svih ukućana koji provode vreme u klimatizovanim prostorijama.

U sledećim redovima pročitajte nekoliko saveta za pravilno čišćenje i korišćenje uređaja za klimatizaciju. Ako ih se pridržavate, efikasni klima uređaji učiniće da vaše leto u kući ili stanu bude pravo uživanje.

Koliko često treba čistiti klima uređaje?

Koliko često morate temeljno očistiti klimu  zavisi pre svega od toga koliko ovakav uređaj koristite. U slučaju da klimu više upotrebljavate leti da se rashladite, nego zimi da zagrejete prostorije, stručnjaci savetuju da je onda morate očistiti barem dva puta godišnje – pre sezone intenzivnog korišćenja i na kraju sezone.

Ako niste sigurni da možete samostalno očistiti celokupni klima uređaj, potražite pomoć servisera, koji će lako ukloniti nataloženu prljavštinu i prašinu. Ipak, potrudite se da barem jednom do dva puta mesečno tokom letnje ili zimske sezone sami očistite filter.

Čime se može očistiti klima uređaj?

Klima uređaje čistite sa sredstvima koji su specijalno namenjene da svojim sastavom ubijaju bakterije, gljivice i dezinfikuju aparat. Takve preparate možete naći u bolje snabdevenim prodavnicama, a njihovom upotrebom ćete sprečiti  razvoj plesni i ujedno zaustaviti pojavu neprijatnih mirisa iz klime.

Imajte na umu da ukoliko želite da dobijete njihov pun efekat delovanja na prljavštinu u aparatu, morate ovakva sredstva za čišćenje klima uređaja upotrebljavati isključivo prema uputstvu koje ćete naći na poleđini proizvoda.

Kako pravilno očistiti klimu?

Čak i kada klimu ne koristite često, prašina i prljavština se opet nakupljaju u unutrašnjosti uređaja. Zato, da vaša klima uvek bude dezinfikovana, a vazduh u prostoriji u kojoj radi aparat čist i zdrav, pokušajte da sami čistite filter uređaja.

Evo nekoliko opštih smernica koji će vam pomoći da naučite da samostalno očistite ovaj koristan rashladni uređaj!

#1 Pripremite klima uređaj za čišćenje

Možda mislite da se podrazumeva, ali ipak treba pomenuti da pre otklanjanja plesni, morate pripremiti klimu za čišćenje. Dakle, neophodno je da prvo potpuno ugasite uređaj i isključite ga iz struje. Nakon toga, možete početi sa rastavljanjem unutrašnjih elemenata!

#2 Izvadite i očistite filter

Pre nego što maknete poklopac klima uređaja, izvadite filter i prionete na čišćenje, raspitajte se da li vaš aparat ima perivi ili zamenjivi filter.

Ako je moguće filter vašeg uređaja oprati, izvadite ga i potopite barem 30 minuta u mlakoj vodi, zajedno sa sredstvom namenjenim za čišćenje filtera. Dok se filter ne osuši, lagano usisivačem pokupite prašinu, čestice i prljavštinu iz uređaja.

Tek kada ste se uverili da je filter potpuno suv, vratite ga u aparat. Ako filter ipak morate menjati, u uputstvu uređaja pročitajte koji je vremenski period neophodan da se filter potpuno iskoristi i nakon toga zameni.

Svakako, bilo da filter morate prati ili zamenjivati, potrudite se da to činite redovno, jer će u suprotnom prljavi filter smanjiti efikasnost vašeg uređaja. Tome u prilog svedoči i podatak da se potrošnja klima uređaja može redukovati za čak 5% do 15%, ukoliko se filter redovno čisti ili barem menja.

#3 Prebrišite uređaj spolja

Kada postavite filter, natrag u uređaj, vreme je da ga ponovo zatvorite poklopcem i prebrišete spolja.

Mekanom krpom i blagim sredstvom za dezinfekciju, naprskajte klima uređaj i obrišite prašinu koja je na njega napadala.

#4 Proverite odvodno crevo

Iako ovakve usluge koštaju, proveru stanja kompresora i ventilatora klima uređaja ipak  prepustite licenciranim serviserima ili iskusnim majstorima. Vi samostalno možete da proverite jedino odvodno crevo.

U odvodnom crevu često se mogu zadržati bube i razne štetočine, što će zapušiti i onemogućiti protok kondezovane vode i izazvati curenje klime. Zato, ovo crevo jednostavno produvajte i očistite, kako bi klima ponovo punom snagom funkcionalisala.

Šta se može desiti ako se klima ne čisti?

Treba znati da ukoliko se redovno i pravilno ne održava, upotreba klima uređaja može imati i negativne posledice na zdravlje ukućana.

Pored neprijatnog mirisa, zaprljan filter i zapuštena klim mogu stvoriti i razmnožiti bakterije i viruse. Tako, udisanje sitnih kapljica vode iz klime zaraženih bakterijom legionelom, na primer, dovodi do teške respiratorne infekcije, naročito opasne za osobe koje pate od hroničnih bolesti.

Visoka temperatura, dijareja, glavobolja, malaksalost i kašalj su samo neki od simptoma do kojih dolazi boravkom u prostorijama gde je vazduh kontaminiran zbog neadekvatnog održavanja klima uređaja.

Zato, što pre nabavite sredstva za čišćenje, za samo nekoliko minuta očistite klimu i izbegnite brojne zdrastvene komplikacije.

Pravilna upotreba klima uređaja

Ljudi nepravilnom upotrebom klima uređaja, često izazovu temperaturne šokove i naruše  svoje zdravlje.

Da se to i vama ne bi desilo, potrudite se da rashladni uređaj postavite da duva u deo prostorije gde  ne sedite često ni vi, ni vaši ukućani. Nikako se ne  izlažite direktnom udaru hladnog vazduha iz klima uređaja. I nemojte preterivati sa rashlađivanjem, već temperaturu za vreme vrelih letnjih dana u klimatizovanim prostorijama podesite da bude samo za pet do deset stepeni manja u odnosu na spoljnu temperaturu!

Bliži se leto i visoke temperature. Zato je pravi trenutak da proverite ispravnost vaših klima uređaja, temeljno očistite rashladne aparate i dočekate bezbrižno vrućine u klimatizovanom domu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare