Šta raditi kada počne da seva i grmi i kako se zaštiti od udara groma

Nedavna smrt sedmogodišnjeg dečaka u Pančevu, koga je udario grom dok je uplašen bežao od oluje, jedna je u nizu sličnih tragedija koje su se dogodile u Srbiji, pre nekoliko dana u okolini Dečana grom je ubio tridesettrogodišnju ženu dok se šetala, a pre tri godine od udara groma nastradale su dve petnaestogodišnje devojčice u Aleksincu.

Udarci groma posebno su opasni leti, a to dokazuju i tragični slučajeva od prošle godine. U avgustu 2018. godine grom je udario u blizini Prokuplja i na licu mesta ubio ženu Goricu Jevtić (55) iz Niša, a njenog muža R. J. (57) povredio.

Oni su brali šljive na svom imanju kada je počelo nevreme i kada je grom udario pravo u nesrećnu ženu,koja je stradala na licu mesta.

Udarce groma nemoguće je izbeći, ali je moguće zaštiti se. Kao najbolja zaštita uzima se gromobran, a ukoliko se u tom trenutku nađemo napolju, najbezbednije mesto za spas mogu poslužiti veći stambeni objekti, automobili.

Sigurna zaštita od groma ne postoji, što se odnosi i na gromobrane jer je praksa pokazala da gromovi i pored toga udaraju u objekte i na otvorenim terenima, naravno sa manjom verovatnoćom.

Gromobrani su ipak najbolja zaštita, a na pojedinim objektima, gde postoje, oni mogu da zaštite i manji prostor oko njega.

Ono što se često postavlja kao pitanje, da li mobilni telefoni, koje danas gotovo svi imaju, imaju ikakvog uticaja na udar groma, odnosno da li mogu da ga privuku.Oni, nemaju uticaja, jer je reč o maloj struji koja bi mogla da privuče munju, kažu stručnjaci.

Udar groma ima svoje kanale duž električnih linija sila i on se prazni tamo gde se „nameračio“: u zemlju, objekat ili čoveka.

Najsigurnije je za vreme grmljavine skloniti se u čvrst, zatvoreni objekat sa obavezno zatvorenim prozorima i vratima, a poželjno je držati se dalje od električnih uređaja i utičnica, jer se grom prenosi i kroz instalacije i povrede nastale na ovaj način mogu biti veoma ozbiljne, pa čak i sa smrtnim ishodom.

Jedna od zabluda jesta da se ne sme dodirivati osoba koju je upravo udario grom. Upravo suprotno, toj osobi treba masirati srce i davati veštačko disanje dok ne dođe hitna pomoć, ali nikako je ne treba pomerati sa tvrde podloge.

Ako ljudi nisu u prilici da pronađu adekvatno sklonište kada napolju počne da grmi, a osete da im trnci prolaze telom ili se kosa nakostreši, velika je verovatnoća da će ih upravo u tom trenutku pogoditi grom. U takvim situacijama trebalo bi čučnuti što je moguće niže, prebacujući težinu tela na nožne prste, da bi što manji deo tela bio u kontaktu sa tlom.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare