SVEDOK ISTORIJE Violina koja je prošla albansku golgotu

Pirotski učitelj Ćira Rančić violinom je tešio suprugu i dvojicu sinova, ali i vojnike dok su se povlačili preko Albanije u Prvom svetskom ratu.

Ova violina sačuvana je do danas u Legatu Muzeja Ponišavlja u Pirotu. Pirotski književnik i učitelj Ćira Rančić učesnik je Prvog i Drugog balkanskog i Prvog svetskog rata. Preko albanskog krša, po strahovitoj zimi 1915, povlačio se sa srpskom vojskom, suprugom i dva sina, noseći sa sobom i violinu.

– Kada su deca tražila hleba, on im je svirao „Tamo daleko”. Umesto hleba, hranio ih je muzikom – pričao je solunac Vasilije Penčić.

violina_pordica rancicĆira Rančić je rođen 1876. u Pirotu. Osnovnu i nižu gimnaziju završio je u rodnom gradu, a Učiteljsku školu u Beogradu. Službovao je u mnogim mestima. Bio je i osnivač prvog kamernog orkestra u Pirotu 1899.

Mila Panajotović, kustos istoričar Muzeja Ponišavlja, kaže za „Blic” da je Rančića Prvi balkanski rat zatekao u Kuršumliji, gde je bio učitelj i školski blagajnik.

– Mobilisan je i obavljao dužnost blagajnika provijantske kolone Moravske divizije prvog poziva za vreme oba balkanska rata. I u Prvom svetskom ratu bio je na istoj dužnosti u Moravskoj diviziji prvog poziva, koja je bila u sastavu Druge armije pod komandom Stepe Stepanovića. Vodio je računa o ženi Anki i sinovima Pravdoljubu i Slobodanu koji su bili sa njim – kaže Panajotovićeva.

Srpska vojna komanda 1915. naredila je povlačenje vojske preko Albanije do albanskog primorja. Rančić se s porodicom povlačio putem kojim i kralj Petar, Vrhovna komanda i Vlada, preko Prizrena, Ljum-kule i Vezirovog mosta do Skadra, pa do Valone. Čitav put njegova deca su s njima prepešačila.

– Rančić se kasnije nerado sećao tih dana. Njegova deca, kao i mnoga druga, češće su bila gladna nego sita i tražila su od oca hleba, koji im ga uvek nije mogao dati, pa im je pružao muziku. Sve vreme povlačenja sa sobom je nosio violinu. Za učešće u ratovima, dobio je Srebrnu medalju za revnosnu službu i Albansku spomenicu. Kao zaslužni prosvetni radnik dobio je Orden Svetog Save petog stepena – kaže Panajotovićeva.

Sve što je smatrao dragocenim, Ćira Rančić je poklonio 1955. godine Muzeju. Legat Ćire Rančiča sadrži odlikovanja, diplome, fotografije, lična dokumenta, knjige, objavljene i neobjavljene rukopise, violinu, naočare, lulu… Rančić je zadržao kraj sebe do poslednjeg dana života svoju staru violinu. Umro je u 93. godini u Beogradu 1969. godine. Violinu je Muzej dobio posle njegove smrti i priključio je Legatu – kaže Panajotovićeva.

Izvor Blic, tekst i fotografije  Zoran Panić

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare