Turističke agencije traže od Kriznog štaba dozvolu za đačke ekskurzije

Turističke agencije u Srbiji uputile su molbu Kriznom štabu da razmotri ponovno realizovanje dečijih i omladinskih putovanja u Srbiji, a kako su naveli u dopisu, ova putovanja su zaustavljena u martu prošle godine do kada je bilo već ugovoreno višednevnih putovanja za oko 150.000 učenika na ekskurzijama i nastavama u prirodi.

Imajući u vidu taj podatak, samim tim nije iskorišćeno više od 600.000 ugovorenih pansiona u hotelima i odmaralištima na teritoriji Srbije i to bez podataka o jednodnevnim izletima koje je trebalo da budu realizovana od aprila do juna prošle godine, piše Politika.

“Budući da hoteli u Srbiji (na Kopaoniku, Zlatiboru, Tari, Vrnjačkoj Banji, Divčibarama, Zlataru, Sokobanji i ostalim destinacijama) rade i primaju goste u skladu sa epidemiološkim preporukama u letnjoj i zimskoj sezoni tražili smo da se dozvole i dečja i omladinska putovanja. Deca su, inače, tokom tog perioda porodično i mimo škole kroz razne kampove i sportske pripreme putovala“, kažu u Nacionalnoj asocijaciji turističkih agencija Juta.

Oni upozoravaju da hotelijeri i agencije koje se bave ovim vidom turizmom ne rade skoro 11 meseci i da se nalaze na rubu egzistencije.

Novac koji je uplaćen za đačka putovanja, a koji su agencije prosledile dečjim odmaralištima i hotelima je potrošen tokom prethodne godine za opstanak ovih privrednih subjekata.

Ukoliko ne dobiju mogućnost da realizuju ova putovanja imaće objektivan problem povraćaja novca u januaru 2022. godine, kako je predviđeno Uredbom Vlade Srbije o zamenskim putovanjima.

Hotelijeri neće biti u mogućnosti da vrate pare turističkim agencijama, agencije školama, posredno roditeljima, navodi se u ovom dopisu.

Pojedine agencije su tokom prethodnog perioda vratile novac, ali ima više od 100 onih koje su, zbog takvih ugovora, sredstva prosledile odmah i sada nisu u mogućnosti da refundiraju novac, a roditelji insistiraju na tome.

Inače, za sada ne postoji takva obaveza, jer prema važećoj uredbi koju je vlada donela u aprilu prošle godine, novac se putnicima vraća početkom 2022. u slučaju da tokom ove godine ugovorena putovanja ipak ne iskoriste.

Aleksandar Seničić, direktor Jute kaže da agencije ne žele da ugroze niti dovedu u pitanje zdravlje putnika, nego da traže mogućnost da uz maksimalne zaštite mere ipak organizuju putovanja i to po regionima u kojima je epidemiološka situacija povoljna.

„Predložili smo da, uz ostale neophodne mere, objekti u kojima bi deca bila smeštena, budu uslovljeni da ne primaju druge goste mimo organizovanih školskih grupa. Podsećamo da su se deca u velikom broju slučajeva vratila vannastavnim aktivnostima (sportskim treninzima, odlascima na pripreme sa sportskim klubovima, školama stranih jezika, druženja mimo škola…), da su najmanje ugrožena kategorija stanovništva i da je aktivan boravak u prirodi van sezone, od marta do juna apsolutno bezbedan i preporučljiv za zdravlje dece“, navodi Seničić.

On dodaje da bi, osim ekonomskog aspekta, ponovno organizovanje dečijih i omladinskih putovanja značio i opstanak mnogih agencija, ali i hotelijera i prevoznika.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
vojislav
14.02.2021. 09:54

Sramota i nemoral. Da li stvarno postoje takvi ljudi koji zarad „dubine“ svojih džebove imaju uopšte ideju da se igraju sa nečijim zdravljem. Sva ta demagogija pravdanja da su deca sa roditeljima ili „drugim“ organizacijama letos ipak masovno putovala ne stoji jer je u suprotnosti sa takođe njihovim navodima da hoteli i kampovi nisu prihodovali i da neće imati odakle da vrate pare. Njihova nelikvidnost je pre svega uslovljena nezakonitim izvlačenjem(prelivanjem) prihoda agencije na lične račune i nekretnine vlasnika i članova porodice. Čak su mnogi od njih davali bonuse svorim uposlenicima u hiljadama evra. Sve to pokazuje koliko su njihove cene bile „naduvane“ i nepravilno u celosti obračunavane u evrima i to po prodajnom (zelenaškom) kursu „njihove“ poslovne banke, kao da sve pa i kirije za lokal plaćaju strancima, a svi znamo da su autobuse sa duplim rezervoarima tankirali kod nas. Zato kada dođe do sudskih sporova agencije ne treba tretirati samo kao D.o.o. sa mizernim osnivačkim kapitalom , već u obzir uzeti i svu njihovu privatnu imovinu. Posebno treba proveriti i načine izvlačenja para kada se fiktivno zakupljuju kapaciteti u ličnom vlasništvu (posebno članova porodice)i time prihod agencije preliva na privatne račune praktično bez rizika poslovanja.

Milan
14.02.2021. 14:39

I studenti traže studentske žurke, pa nema