U Vranju Regionalna deponija do 2023. godine

Grad Vranje trebalo bi do kraja 2023. godine da dobije Regionalnu deponiju za odlaganje čvrstog komunalnog otpada, budući da je proces sklapanja ugovora s donatorom i ugovora o podizanju kredita na ime resornog minsitarstva već potpisan.

Naime, predsednik Skupštine grada Vranja Dejan Tričković i direktor „Komrada“ Zoran Dimitrijević prisustvovali su potpisivanju finansijskog ugovora između potpredsednice Vlade Srbije Zorane Mihajlović i predstavnika nemačke razvojne banke KfW, čija je ukupna vrednost 11 miliona evra, a koji su namenjeni za realizaciju projekta izgradnje regionalnih deponija u Kruševcu i Vranju.

Ministarka Mihajlović je kazala tom prilikom da je obezbeđeno još 22 miliona evra, što čini ukupno 33 miliona evra i ona će biti upotrebljena za izradu projektne dokumentacije i izgradnju regionalnih deponija za čvrst otpad u Kruševcu i Vranju.

Prema navodima direktorke “Komrada” Nele Cvetković, još se ne zna koliko će od novca pripasti gradu Vranju.

“To će se znati kada završimo i predamo kompletnu dokumentaciju”, kaže za juGmediu.

Ambasador Nemačke u Beogradu Tomas Šib je rekao da je Nemačka do sada pružala uglavnom savetodavnu pomoć u oblasti upravljanja otpadom, a sada počinje i sa konkretnim projektima.

Nemačka vlada, naime, donira 11 miliona evra, a preostali deo je kredit iz KfW banke, veoma povoljan, koga koriste svi gradovi i lokalna komunalna preduzeća u Srbiji.

Predsednik Tričković objašnjava da je deo ugovora koji se odnosi na Vranje usmeren na unapređenje kapaciteta deponije „Meteris“ u selu Ratunovac, 5 kilometara udaljeno od Vranja, koja je izgrađena 2002. godine i ima rok trajanja od petnaest godina.

„Vranje će po veoma povoljnim uslovima dobiti sredstva za izradu projektno – tehničke dokumentacije, a potom i za proširenje deponije „Meteris“ tako će ona prerasti u objekat regionalnog karaktera2, dodaje Tričković Tričković.

Realizacijom ovog projekta buduća vranjska regionalna deponija imaće kapacitet za 200.000 koriika.

Regionalna deponija gradiće se pored lokalne, preko puta, što znači da se kreće od nule, od projektne dokumentacije do izgradnje.

Mihajlovićeva objašnjava da će ona pored Vranja biti namenjena i za još 6 opština u tom okrugu.

“Kapacitet deponije će biti veliki budući da je planiran za ceo okrug, ali problem je što jedna opština već ima ugovor sa PWW-om iz Leskovca, što predstavnici opštine Bujanovac, čini se, nisu zainteresoavni i što je opština Bosilegrad 100 kilometara udalejna od Vranja”, objašava Nela Cvetković, inače Koordinatorka radne grupe na ovom projektu.

Na narednoj sednici Gradskog veća Vranja većnici bi trebalo da daju saglasnot da gradonačelnik Slobodan Milenković potpiše ugovore, a istu odluku doneće i odbornici Skupštine Vranja.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare