Za tri dana 246 pacijenata zatražilo lekarsku pomoć zbog visoke temperature

Veliki broj pacijenata iz Prokuplja i okoline tokom proteklog vikenda zatražio je lekarsku pomoć Hitne službe prokupačkog Doma zdravlja, kazali su agenciji Beta u toj zdravstvenoj ustanovi.

Kako kažu lekari, pacijenti su se najčešće obraćali Hitnoj zbog jako visoke telesne temperature i komplikacija uzrokovanih bakterijskim i virusnim respiratornim infekcijama.

„Tokom tri dana našoj službi za pomoć se obratilo ukupno 246 pacijenata od kojih 120 njih nije moglo da dođe i bude ambulantno pregledano, već je naša lekarska ekipa morala da ih pregleda u kućnim uslovima”, kazali su u Hitnoj službi u Prokuplju.

Hitnu lekarsku pomoć najviše njih zatražilo je juče, ukupno 91 Prokupčanin, dok je 68 pacijenata pregledano ambulantno i upućeno na dalje lečenje, dok je većini obolelih pomoć u snižavanju jako visoke telesne temperature, ukazana ambulantno.

Epidemiolog Doma zdravlja u Prokuplju Aleksandar Cvetanović kaže da je virus gripa na području Prokuplja prisutan u istoj meri kao i u ostalim gradovima u Srbiji i regionu.

Prema njegovim rečima na tom području izdvojeni su virusi grupe A (H1 N1) i (H3 N2) kao i virus grupe B od kojih su oboleli neki stanovnici tog grada, ali u broju koji za sada ne prestavlja „ništa neuobičajno i dramatično“.

„To su virusi koje sadrže i vakcine protiv gripa, pa se može reći da su oni očekivani i da nas nije iznenadila pojava nekog novog nepoznatog virusa sa kojim se do sada nismo izborili. U Prokuplju beležimo povećani broj obolelih od gripa ali u broju koji nije alarmantan“, rekao je Cvetanović i dodao da je najveći broj obolelih među decom svih uzrasta, a i mlađim radno aktivnim ljudima do 45 godina.

On je rekao da očekuje da će se grip smiriti, a broj obolelih pasti za vreme zimskog raspusta, s obzirom da je naveći broj obolelih među decom školskog uzrasta.

Prema Cvetanovićevim rečima, kod izlečenja od gripa najvažniju ulogu ima ponašanje obolelog, pa se pacijentima preporučuje obavezno mirovanje, obaranje temperature koja može da se kreće od 39 do 41 stepen i što veći unos vitamina C.

„Ako temperatura ne pada ni posle dva dana, a pacijent se oseća malaksalo i iscrpljeno, treba se javiti lekaru koji će propisati lek ili ga uputiti na dalje ispitivanje“, zaključuje epidemiolog Aleksandar Cvetanović.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare