Trideset i prvi decembar 1995. godine bio je ledeni dan, ali to nije omelo oko 7000 Leskovčana da se po prvi put u svom gradu okupe u centru, na čuvenoj Širokoj Čaršiji, i uz bogat muzički program, reviju deda mrazeva, toplog pića, bogate lutrije i veličanstvenog vatrometa, dočekaju Novu 1996. godinu.
Bio je to vreme izolacije i siromaštva, vreme posle sveže potpisanog mira u Bosni i Hercegovini, ali sa sankcijama koje će svet povući tek 2000.godine. Bio je to prvi organizovani doček na trgu u Srbiji, ali i na prostorima već rasparčane Jugoslavije. Vest o tome obajvio je RTS, a od nacionalnog servisa preuzeli skoro svi veliki svetski mediji kao senzaciju.
Na tu ideju je tačno pre 22 godine došao je Jugoslav Tomić, vlasnik „Radija 016“ i uspeo je da je realizuje uz neznatnu pomoć lokalne samouprave. „Rekao sam – ako može Njujork i Pariz, ceo svet, možemo i mi. I bilo je tako“, priseća se Tomić za JuGmediu.
Tada nije znao kakve će ovaj pionirski potez izazvati reakcije.
„Već 2. januara me zove tadašnji predsednik opštine Leskovac Gojko Veličković i uzbuđeno me pita: Jugo, šta si ovo uradio čoveče? Danas me je zvalo preko 20 gradonačelnika iz cele Srbije sa idejom da sledeće godine uradi ono što smo i mi“, priseća se Jugoslav Tomić i dodaje da je naredne godine pomogao lokalnoj samopravi Vranje da organizuje doček, a ostalo je sve istorija.
Pravi pravcati vazduhoplov iz koga je sa visine od 20 metara Deda Mraz, u čijem kostimu je bio legenda leskovačkog glumišta Dragan Dimitrijević, bacao vredne poklone u masu okupljenim građanima, voditelj programa sada već proslavljeni i cenjeni srpski novinar Aljoša Milenković, i mnoštvo lokalnih bendova, obeležili su velelepni doček na Širokoj čaršiji u Leskovcu.
Okupljenom masom bili su iznenađeni i u tadašnjoj lokalnoj samoupravi koja je, uzgred, obezbedila samo vatromet, koji je plaćen, za to vreme, nezamislivih 5.000 maraka.
„Mene su zvali iz Australije, iz SAD iz Kanade, Pariza jer su svi njihovi veliki medij preneli izveštaj RTS-a. Bio sam u šoku“, kaže.
Tomić je tada sa svojom ekipom iz Radia 016 uspeo da okupi veliki broj donatora, a binu je, veli, pravio sam.
„Iz balona su bacane, zapravo, kutijice od meda s lutrijskim brojevima, pa su dobitnici sutradan dolazili u prostorije nnašeg radija kako bi podigli poklone, a bilo ih je stotinak. Meni je takođe zanimljivo i to što nam je vojska dala kazane u kojima smo kuvali vino, rakiju i čajeve“, priča Tomić, koji je organizovao još tri dočeka nove godine, a posle je organizaciju preuzela lokalna samouprava.
NAREDNI DOČEK PUN PRKOSA I ZVIŽDUKA
Već sledeće 1997. godine doček na trgu u Leskovcu prošao je burno i neslavno po Gojka Veličkovića.
„Zima ’96. na ’97. bila je zima masovnih protesta u Srbiji zbog krađe glasova Miloševićevog režima. Protest je tog 31. decembra počeo u 18 časova u „rupi“ na Širokoj čaršiji. Do tada, relativno tolerantna policija, izašla je na ulice u punoj ratnoj opremi i iznenada opkolila demonstrante. Mnogi od njih su se uplašili i pobegli. Ostali su najhrabriji. Među njima i članovi moje porodice. Na licima protestanata, opkoljenih policijom, videla sam strah, ali i prkos. Šetali su u krug sa rukama na glavama simulirajući zatvorski krug. Trajalo je to skoro 2 puna sata“, priseća leskovačka novinarka Milica Ivanović.
Po prvi put, od početkla protesta, policija je bila neljubazna i prema malobrojnim novinarima, a pored nje su bili i Ljubiša Dinčić i Milan Joković.
„Udaljili su nas preko puta, do Kulturnog centra, i nismo moglu da pratimo celu situaciju. Ipak, protest je okončan bez incidenata. Ista grupa ljudi, a reč je o pripadnicima DS-a i SPO-a, masovno je izašla na trg dva sata kasnije i priključila se ostalim građanima. Opet su svi bili u grupi, radosni što više oko njih nema policije. Pevali su, igrali i bili najbučniji. Približavala se ponoć, a oni bini, jer su znali da će se građanima obratiti predsednik opštine Gojko Veličković“, nastavlja Ivanovićeva.
U ponoć je Gojko Veličković izašao na binu.
„Izgovorio je prvu rečenicu, a onda je nastao haos u vidu zvižduka, povika, skandiranja, protiv njega i lokalne vlasti, tako da se od onoga što je tadašnji prvi čovek Leskovca rekao, ništa nije čulo, a dok je potišten silazio sa bine, orio se prkosni aplauz tri do četiri hiljade ljudi“, zaključuje, sećajući se oštre zime 1997. godine, novinarka tadašnje „Naše Borbe“, fabričkog lista „Leskoteks“ i agencije „Beta“.
NAPOMENA: Fotografija u drugom delu teksta je sa sličnih protesta koji su održani na leto dve godine kasnije, na istom mestu i istim povodom.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Milica hoce, malo, da u tu pricu uvede i ove izgubljene iz DS. Samo MI, MI iz SPO smo bili organizovano na tom novogodisnjem doceku-peotestu Nove godine. Ostali JOK. Bilo vuna, bato!
Imam slike. Ako koza laze, rog ne laza!
Sad se slikaj sa koalicionim partnerom 😛
Da je manje sujete, nepotizma .. da je manje svega lošeg i negativnog uopste u našem društvu, Juga Tomić bi i dan danas inovativno delovao .. ne samo u Lsku već i na državnom nivou .. takvog kulturnog radnika naše grad, nazalost, nije imao niti će imati .. Gospodin je u najboljim godinama, svezeg uma i razuma, otvoren kao i uvek za mlađe naraštaje da prenese, posavetuje, poduci, isprati svaku pozitivnu ideju, da spoji nespojivo, organizuje nezamislivo .. da nas grad uzdigne na nivo velikih kulturnih centara … izdvojeno Itd .. ali … Veliko ALI …… tri tačke …
Slayem se sa SPO kadar, od ovog 30% posto je tacno, a Euro News je svi se toga secamo samo iyvestavao sa ratista u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Neki iz te politicke opcije su to platili glavom,posle duge bolesti. Vi ste oybiljna redakcija, bar ja tako mislim, ovo prepustite vremenu i sudu istorije. Hvala na rayumevanju
Jugmedia je ozbiljan sajt, sta ce vam ovo. Sestra i ja se ovog secamo kao veoma tuynog doceka jer za nas nije bilo paketica, jer su ih dobila deca partijskih drugova. Ne podsecajte nas na bolna vremena koja smo istisnuli iz nasih glava.
Secam se toga “crveni“ su mi tada oteli paketic, zato su otisli pa i Juga sa njima. SPO je zakon.
Će nauči, polako, pa sns život je pred njim. M… i žena će mu iškoluje glas. Meni se i dan danas najviše sviđa onaj njegov hit: Zlat-aan traa-g svima jee dragg, kupUj, šteDi, uŽiva-aj.
Možete svi vi da budete zli i zavidljivi. Ali činjenica je da je svetska pevačka legenda Sale Saša Napredni, pa 200 mesta praznih, pa Željko Samardžić pa Robert Plant, pa Cakana, pa Dejvid Koverdejl, pa Džo Koker, pa ondonsvi ostali…koji nisu vredni pomena.
Sale ni 1996 nije znao da peva 🙂
Cakana pevala i tad !
Sale i Cakana – ima neka tajna veza ☺
A veza je protođersko selski sponzorsko vašarski interes? Ako nije ja ću javno da se izvinim svoj toj estradi.
mnogo teško da se pogodi
Leskovac i Leskovcani oduvek su bili pioniri i protagonisti mnogih modernih i naprednih stvari za kojima.je kasnije posao ceo svet. To ja nas ponosni „Mali Mancester“!