LESKOVAC/SURDILICA – Istoričar Dejan Antić sa niškog Filozofskog fakulteta tvrdi da su stradanja koja su Bugari načinili nad Srbima u Prvom svetskom ratu, kako u Surdulici tako i u Leskovcu, najveća i najtužnija žrtva jednog naroda o kojoj se ćutalo čak 100 godina.
U razgovoru za „Jugmediu“ Antić tvrdi da se o masovnim ubistvima ćutalo zarad opstanka jugoslovenske ideje.
„U selu Uševce kod Vranja, Bugari su 20. oktobra 1915. godine, po starom kalendaru, likvidirali 130 stanovnika. Gotovo čitavo selo. Ostale su samo dve romske porodice. To se desilo i u Ristovcu. Likvidirani su civili. Da li je Bugasrka nakon toga odgovarala? Pa naravno da nije jer se Aleksandar Karađorđević zanosio idejom da će u sastav te jugoslovenske države kad tad ući i Bugarska“ tvrdi Antić.
Najveću krivicu svaljuje na istoričare koji su zažmurili pred činjenicom da se biološki nestanak srpskog naroda pripremao u 20. veku.
„Ti istoričari koji su vodili nekada institucije leskovačke, vranjske, niške, zarad ideološkog opredeljenja ćutali su i iskrivali istinu o tome. Sada je, nadam se, došlo vreme kada jasno možemo da progovorimo o svemu i da kažemo da smo žrte i da smo stradali. E, upravo to bratstvo i jedinstvo nas je skupo koštalo jer smo morali da ćutimo godinama o tome da smo stradali i da smo velike žrtve politike velikih sila na Balkanu“ kaže ovaj istoričar.
Posle 1945. godine srpska istorijografija potpuno je promenila svoj pravac istraživanja i interesovanja, ističe Antić.
„Zarad Jugoslovenske ideje žrtvovali smo puno. Najpre smo nakon stvaranja Jugoslavije 1919. godine žrtvovali srpski nacioalni identitet. Srbi koji su najviše uložili u stvaranje Kraljevine Jugoslavije dobili su najmanje u celoj toj priči. Imali smo krizu parlamentarizma i jednu haotičnu situaciju koja je dovela do šestojanuarske diktature i na posletku, kada se videlo da taj projekat ne može da funkcioniše, ponovo smo morali da pravimo ustupke i da stvaramo banovinu Hrvatsku i naposletku je došao – Drugi svetski rat.
Srbi ništa nisu naučili ni tokom Drugog svetskog rata. Ponovoo u 1945. godine stvorili zajedničku državu Jugoslaviju, i ponovo smo žrtvovali sve svoje nacionalne interese zarad bratstva i jedinstva.
Mi smo svesni i da je danas turbulentna situacija u svetu i da ne smemo previše da pričamo o tome. Ali bar ne treba da se stidimo toga da smo ginuli i da smo žrtve i da smo stradali. Sve surduličke jame su dokaz da su Srbi podneli veliku žrtvu, možda najveću, za stvaranje Jugoslavije. Sve to što se dešavalo na jugu Srbije 1915, 1916, 1917, to isto se dešavalo i 40-tih godina. Nisu Hrvati izmislili zločine i metod ubijanja. Oni su samo to preuzeli od Bugara u Prvom svetskom ratu. Jame po Hercegovini su vam po identičnom modelu iz Velikog rata“ ističe ovaj istoričar.
Dejan Antić jedan je od organizatora velikog naučnog skupa i izložbe pod nazivom „Bugarska okupacija juga Srbije u Prvom svetskom ratu“.
Cilj je da se osvetle događaji i zverstva o kojima se decenijama malo govorilo. Njemu će prisustvovati eminetni istoričari iz Srbije, Amerike, Rusije i Švajcarske, 29. oktobra u Surdulici i 30 i 31. oktobra u Leskovcu. Učešće je prijavilo 42 istoričara i naučnika.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Čak i naš Dečkonja je bolji i argumentovaniji „slobodni istoričar“ og ovog gospodina.
Da li doticni zna da su ti predeli prvo bilu u bugarskim rukama i da je svojevremeno tu bilo vise bugara no srba,a danas je vise srba.O genocidu nad kojim narodom pricamo??
Ma da…A onda je mrmot zavio čokoladu pa su Bugari vojnici poklali Bugare civile.
Dotični istoričar pravi jednu grešku: U istoriji je greh porediti dve stvari iz različitih perioda. Ne može da se poredi nešto iz 1941. sa nečim iz 1915. iako na neki način je slično. To je anahronizam u istoriji. Kao asistent na fakultetu dotični istoričar treba to da zna. Ili je možda propustio knjigu M. Dašića, Uvod u istoriju?
Ma učija je iz skripte!