Naučnici objašnjavaju kako su kamile stigle u Caričin grad

Jednogrbe kamile, čije su kosti pronađene kod Lebana, stigle su u Srbiju najverovatnije kao deo vojnog karavana.

Ovo je za „Jugmediu“ rekao arheozoolog Nemanja Marković, član ekipe stručnjaka iz Srbije, Nemačke i Francuske koja vrši istraživanja na ostacima Carskog grada iz šestog veka nove ere.

Caricin grad_Kamile_Arheozoolog Nemanja MarkovicNa osnovu arheozooloških analiza očuvanih skeletnih ostataka utvrđeno je da je reč o najmanje šest jedinki. Rezultati su takođe pokazali da kosti prednjih i zadnjih ekstremiteta pripadaju jednogrbim kamilama, koje su u ranovizantijskom periodu dolazile s Bliskog istoka preko Anadolije. Korišćene su kao pandan konjici u ratovima s Persijancima, ali i u karavanskom saobraćaju„, objašnjava Marković.

U Caričinom gradu, za koji se pretpostavlja da je bio rodno mesto Justinijana Prime, pri kraju su ovogodišnja jednomesečna istraživanja, u koja su prvi put uključeni i nemački stručnjaci. Prvi skeleti kamila pronađeni su još pre dve godine.

Pre dve godine kosti su pronađene u Donjem, ekonomskom delu grada, gde je živeo srednji sloj stanovništva, prošle godine pored bedema na severoistočnom predgrađu, a 2014. nađeno je i osam kostiju u Gornjem gradu, sedištu sveštenstva i vojnih starešina. To znači da su kamile bile prisutne na celom području i da za stanovnike carskog grada one nisu bile neobične životinje“, procenjuje Marković.

Caričin grad bio je vojno i arhiepiskopsko sedište. Podignut je 530. godine, a život u njemu ugašen je naglo 85 godina kasnije. Na tom mestu nikada više nije bilo naseobina.

Zato je on jedinstven za proučavanje jer se na samo pola metra ispod površine nalazi netaknut grad„, kaže Vujadin Ivanišević, dugogodišnji šef istraživanja u Caričinom gradu.

Ove i naredne dve godine vršiće se do sada najobimnija istraživanja koja, pored arheoloških, podrazumevaju i istraživanje biljnog i životinjskog sveta.

Naš osnovni cilj je da se utvrdi zašto je tako naglo sa ovih prostora pre hiljadu i po godina nestala antička civilizacija, odnosno kako se desilo da Sloveni nasele skoro prazan prostor. Da li je neka nagla promena klime bila u pitanju ili kuga koja je harala 540. godine, u vreme vladavine Justinijana Prime„,  objašnjava Ivanišević.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Će Gi Vara
04.08.2014. 16:32

Ma, sta znaju naucnici! Ja znam! Kako su kamile stigle u Caricin Grad! Slusajte i citajte! Ovo je tacno!

Kamile su dosle u Caricin Grad je su POBEGLE IZ STALE na Seftelijinog i Djurinog DEDU!

Toj je istorijska istina, a sve ostalo je laz i komsiska zloba pravih Leskovcana.