Više od polovine bivših radnika fabrike „Koštana“ u Vranju, već 15 godina bezuspešno pokušavaju da naplate svoje zaostale zarade u ukupnom iznosu od oko 125 i po miliona dinara, tvrdi Slađan Ristić, presednik Inicijativnog odbora bivših radnika Koštane.
Vlada Srbije sa druge strane tvrdi suprotno, a u rešavanju problema uključila se i lokalna samouprava. Za skoro 1.700 radnika, „Koštana“ je ostala dužna 11 plata, dok radnicima pogona u Surdulici zarade nisu isplaćivane dve godine
Stečajni postupak u nekadašnjem vranjskom gigantu za proizvodnju ženske i sportske obuće uveden je novembra 2003. godine, a odlukom Trgovinskog suda u Leskovcu zaključen jula 2009. godine.
„Mi bivši radnici „Koštane“ već skoro dugih 15 godina tražimo zaostale plate odnosno lične dohodke koji u proseku po svakom radniku otprilike iznose od 115.000 do 120.000 dinara. Novac nismo dobili zato što smo stavljeni u IV red isplate, a u stečajnoj masi nije bilo dovoljno novca, jer su za 135 miliona dinara poverioci kupili celu fabriku“, jada se Slađan Ristić.
Zamenik gradonačelnika Igor Andonov, primio je prošle nedelje delegaciju kako bi se detaljnije upoznao sa slučajem i eventualno razrešenje potražio sa državnim institucijama.
„Mi kao grad ne možemo da isplatimo radnike, jer to nije naša obaveza niti imamo pravne mogućnosti. Ukoliko postoji pravni osnov i mogućnost da to uradi država Srbija, mislim da to neće poseban problem, jer milion evra za državu nije mnogo novca“, mišljenja je Andonov.
Dodatnu kočnicu čitavoj priči daje obaveštenje iz 2015. godine, upućeno jednom od pravnih zastupnika radnika od strane pomoćnika ministra privrede Miluna Trivunca, u kome se navodi da su prema raspoloživim informacijama svi poverioci stečajnog dužnika, a među njima i radnici namireni iz stečajne mase.
„To što oni kažu mi ne prihvatamo, borićemo se do poslednje kapi krvi. Ako može Vlada Republike Srbije da pomaže fudbalske klubove „Crvenu zvezdu“ i „Partizan“ kada su u krizi, „Železaru Smederevo“ i „Galeniku“, rudnik „Resavicu“ za takozvani smenski rad, gde smo mi onda tu južnjaci“, pita se Ristić.
Predstavnici nekadašnjih radnika najavlju da će ako ne bude rešenja započeti svakodnevne štrajkove ispred lokalne samouprave, a prema rečima predsednika Inicijativnog odbora, spremni su da se odreknu nadoknade i zateznih kamata kako bi im bila isplaćena samo glavnica.
Inače, „Koštana“ je slovila za lidera proizviodnje kvalitetne obuće na Balkanu, a svoju propast, kao i mnoge uspešne fabrike doživela je 2000. godine.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Najveci broj radnika jeste bio sa juga ali Kostana je imala zaposlenih i po drugim gradovima i svi su isto prosli. Posle 15 godina pricamo o poverenju u drzavu, u sudstvo? Nadali smo se svi da ce biti bolje i mozda je bolje ali vecini ocigledno nije. Da li je moguc put u EU poplocan ovolikim dugovima prema sopstvenom narodu? Da li para ima za strane investitore a za naseg coveka koji je radio dzabe u interesu drzave, jer Kostana je bila drzavna firma, nema nista. Da li ste ikad videli da vam je ijedan racun kada nesto ne platite stigao bez kamate? I sa kojim pravom kada drzava duguje radnicima moze da kaze nema para za isplatu, nema para za povecanje plate a radnik koga zavlace vec 15 godina to ne moze jer ce mu stici izvrsitelji na kucnu adresu? Sramota i ostace tako.
partizan,zvezda milioni evra a nas ko sisa mi mora da radimo za porez i budzet a leb ne mora da jedemo ali partizan i zvezda mora da postojiv i kad god treba daj pare i mi ce delimo dobru lovu ce vozimo dobra kola i ce sluzimo za gol razliku zoran stojkovic stojko bivsi radik kostane stanceraj