Svečano otvorena rekonstruisana srednjovekovna tvrđava Momčilov grad

Rekonstruisana srednjovekovna tvrđava Momčilov grad  u Pirotu na kojoj su radovi trajali 16 meseci i koju mnogi zovu i pirotski Gradić danas je svečano otvorena, a ukupna vrednost radova iznosi 690 hiljada evra.

Reč je o projektu iz prvog poziva IPA programa prekogranične saradnje Srbija-Bugarska, partner na projektu je Pirotu bila opština Montana, a vrednost dela projekta za Pirot je nešto više od 400.000 evra.

Vrpcu su presekli ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, gradonačelnik Pirota Vladan Vasić i direktorka Zavoda za zaštitu spomenika iz Niša Ljiljana Berić.

Radovi su finansirani uglavnom iz sredstava EU iz programa prekogranične saradnje, a donacije iznose preko 300.000 evra.

“Najpre da izrazim veliko zadovoljstvio zbog radova koji su urađeni, jer je reč o jednom od simbola grada. Mnoge gradske simbole smo obnovili i dali im novi život, poput Keja, Omladinskog stadiona, bazena… Ova Tvrđava je simbol grada i svedoči o istoriji Pirota. Zahvaljujem se i ministru Nenadu Popoviću. Letos smo radove zajedno obišli sa šefom delegacije EU Semom Fabricijem. Pohvaljuem izvodjače a zahvaljujem se i Zavodu za zaštitu spomenika kulture iz Niša, kao i zaposlene u našoj Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj koji su pratili realizaciju projekta”, istakao je Vasić.

Vasić dodaje da se nada da će ova Tvrđava dobiti potpuno novi život i da će dati novi doprinos novoj turističkoj ponudi grada.

“Nadam se da ćemo još više novca uložiti u Tvrđavu u narednom period,  u nove audio vizuelne sadržaje, suvenirnicu…Čekamo rezultate novog konkursa prekogranične saradnje”, najavljuje gradonačelnik Vasić.

Ministar Nenad Popović je rekao da je najvažnije da se sačuva kulturno nasleđe, jer narod koji nema svoju istoriju, sigurno je da neće imati ni svoju budućnost.

“Ovo je divan projekat. Pirot to radi izvrsno i siguran da će ovakvih projekata biti još više. Ovaj koncept jedne stare Tvrđave i jednog od najlepših istorijskih spomenika u Srbiji, a pogotovo u ovom delu zemlje je model i za druge gradove kako da čuvaju kulturnu baštinu. U budućnosti ovoj Tvrdjavi treba dodati nove digitačne tehnologije, nove virtuelne ture, sve ono što je vezano za inovacije kako bi ovu lepotu približili turistima”, kazao je Popović.

Ministar je otkrio da su u njegovom kabinetu za iduću godinu, kad je reč o inovacijama i novim tehnologijama, predvideli sredstva za digitalizaciju kulturne baštine.

“Pirot će takođe moći da učestvuje na tim konkursima. Veoma je važno da tradiciju spojimo sa najnovijim tehnologijama i inovacijama . Ovakvi spomenici kulture su idealno mesto da se tradicija i digitalizacija spoje”, rekao je Popović.

On je takođe sa gradonačelnikom Pirota razgovarao o budućnosti grada u sferi inovacija i digitalnih tehnologija, rekavši da Pirot ima odličnu prouzvodnu bazu i odllične tehnologije koje koriste preduzeća koja najveći deo svoje proizvodnje izvoze u svet, ali i da je veoma važno ojačati inovacionu zajednicu u Pirotu.

“Siguran sam da u narednom periodu kroz inovacione startap centre i podršku inovacionom preduzetništvu i novim tehnlologijama za pametne grradove, Pirot može da postane od lidera ne samo u Srbiji nego i u Evropi, koristeći potencijale koje ima za prekograničnu saradnju i sredstva koja će dobijati iz EU. Važno je da mladi ostanu ovde i ne napuštaju gradove”, rekao je Popović.

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika iz Niša Ljiljana Berić je rekla da je veoma zadovoljna kako Tvrđava izgleda i da je njena obnova važna, jer nepokretna kulturna dobra i kulturna baština predstavlja jedan neobnovljiv resurs, a da kada to jednom nestane više ga ne možete obnoviti.

“Srećni smo što smo deo ovog projekta i što smo omogućili gradu da ovo obnavljanje ne bude samo sebi svrha, već da bude u svrhu obogaćenja turističke ponude grada. Srećni smo i zbog toga što očekujemo da se to nastavi u narednom periodu. Posao nije bio lak i uz svesrdnu pomoć Grada i izvođača radova, našli smo zajednički jezik i uspeli smo da sve ovo privedemo kraju. Posle rekonstrukcije Tvrđava deluje savršeno”, kaže Berićeva.

Pretpostavlja se da je Gornji grad Tvrđave građen u vreme Kneza Lazara u drugoj polovini 14. veka pre Kosovskog boja, a u Pirotu ovu tvrđavu zovu Momčilov grad zbog verovanja da je nju gradio vojvoda Momčilo, dok su u njenim zidinama, pored ostalih snimani kadrovi  filma “Boj na Kosovu“.

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare