Njeno veličanstvo RAZGLEDNICA-ČESTITKA, koju je izmislio Srbin, ponovo u modi

U eri interneta zaboravili smo da se družimo, a kovertirana pisma, dopisnice, razglednice sa čestitkama postale su prošlost poslednjih decenija, ali poštanski službenici kažu da se razglednice vraćaju na velika vrata, posebno u vreme ovogodišnjih novogodišnjih i božićnih praznika.

I sami smo bili iznenađeni koliko se su se proteklih nedelja kupovale razglednice-čestitke. Najviše su kupovali stariji ljudi i deca, koja su se oduševljavala birajući čestitke”, priča nam službenica pošte u Leskovcu.

Troje dece Marije i Milana Milenkovića iz Leskovca su na svoje ime dobila novogodišnje čestitke sa slikom Deda Mraza, a poslali su ih njihovi baka i deka koji žive u istoj kući.

Bilo je to veliko iznenađenje i velika radost. Poštar zvoni i na vratima proziva s čestitkama u rukama decu od 4 do 9 godina. Sećam se koliko sam se ja radovala tim čestitkama. Bila je to prestiž među decom. Ko je imao više razglednica taj je bio nekako važniji u društvu”, priča majka čija se deca obradovana razglednicama.

Veća potražnja bila je, dodaje, za domaćim nego za nešto skupljim UNICEF-ovim razglednicima.

Inače, postoji mogućnost da je prvu ilustrovanu dopisnicu, odnosno razglednicu, u bakrorezu, izdalo u Beču 1870. godine uredništvo časopisa „Zmaj“, a na predlog Srbija Petra Manojlovića vojnog kartografa, austrougarskog lajtanta (poručnika). Smatra se da je sam Joca Marjanović, član redakcije „Zmaj“, ilustrovao razglednice i slao ih prijateljima. Od tih razglednica je očuvana samo jedna fotokopija I to ona koju je Manojlović 19. maja 1871. iz redakcije lista „Zmaj” poslao svom stricu, advokatu Demetru Manojloviću u Somnor. BIla je to prva štampana razglednica.

Savremeni izgled razglenica u Srbiji je zvanično uveden kada je na osnovu Naredbe ministra građevina, objavljivanjem Raspisa od 2. marta 1906, koji je načelnik pošta M. P. Jovanović poslao svim poštansko-telegrafskim stanicama

Zabeleženo je da je razglednica, ne samo iznenadila, već i uplašila primaoca, tako da je on, pomislivši da se radi o političkoj poruci, odbio da je primi i u donjem delu poleđine dopisao: „Ja s zmajom nikakva posla neću da imam – ne prima se!”, zbog čega je razglednica vraćena u Beč.

Ovu razglednicu je gotovo sto godina kasnije, pronašao filatelista i atestator Mirko Verner iz Novog Sada, koji je nakon višegodišnje rasprave sa svetskim stručnjacima uspeo da za nju izbori primat prve poštanske razglednice. Nakon aukcije u Parizu, pripala je jednom kolekcionaru iz Belgije.

Drugi, međutim, smatraju da su prve moderne razglednice nastale u francusko-pruskom ratu 1870. godine.

Bilo, kako bilo, tek, razglednice su postale hit krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina 19. veka i to ostale više od jednog veka, sve do pojave interneta, odnosno, mjegove masovne upotrebe.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Prekodrinac
15.01.2018. 19:06

Tačno! Prva razglednica u svetu vezana je za čoveka rodom iz Srbobrana (ranije: Sentomaš, AP Vojvodina), poručnika austrougarske vojske Petra Manojlovića. Bio je na službi u Beču kao geodetski oficir, a u listu „Zmaj“ čuvenog Jovana Jovanovića Zmaja, čika Jove Zmaja, štampana je 1870. godine PRVA razglednica U SVETU. Podatak se nalazi se u većini u enciklopedija. Mislim da će posle ovog podatka Nesposobni Neposlušni po ko zna koji put crći od muke. Svaki nadareni Srbin koji je želeo da nešto učini od svog života, radio je to u Beču i drugim evrospkim prestonicama ili Americi. Ta „formula“, nažalost, važi i danas.