Viši sud za godinu dana rešio 10.000 predmeta

Viši sud u Vranju je u 2017. godini imao 17.894 predmeta, od kojih je rešeno ukupno 10.632, dok je ostalo nerešeno 7.262 predmeta, izjavila je predsednica suda, Dragana Ilić Marković na konferenciji za novinare organizovanu u cilju upoznavanja građana sa rezultatima rada ove pravosudne institucije u protekloj godini.

Prema njenim rečima, protekla godina je bila “izuzetno teška, sa ogromnim prilivom predmeta jer je u 2017. godini, Viši sud imao 17.894 predmeta što je za 8.407 predmeta više u odnosu na 2016. godinu”.

Ovaj impozantan broj rešenih predmeta je rezultat izuzetnog rada, napora i organizacije rada svih nas, uključujući sudijske pomoćnike, pripravnike i volontere, sudsku pisarnicu i svakog zaposlenog u ovom sudu”, rekla je Ilić Marković.

U GŽ materiji (drugostepeni predmeti iz opšte građanske materije), Viši sud je u protekloj godini imao 9.317 predmeta što je za 6.110 predmeta više u odnosu na 2016. godinu.

Kada su u pitanju krivična dela, imali smo 14 predmeta krivičnog dela krađe, dva predmeta delo teška krađa i dva predmeta u delu ugrožavanje javnog saobraćaja. Što se tiče postupaka u kojima su učesnici maloletnici, imali smo 45 takvih predmeta. Iz 2016. godine ostalo je nerešeno 14, pa ih je ukupno bilo 59. Od toga je rešeno 42 i na kraju godine je ostalo nerešenih 17 predmeta. Teška krađa je krivično delo koje je uvek dominiralo kod maloletnika. Bilo je 16 takvih slučajeva”, ističe Ilić Marković.

Dva predmeta su postojala za krivično delo teško ubistvo, dok je za ubistvo bilo tri predmeta.

Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga 14 predmeta, za nedozvoljenu proizvodnju, držanje i nošenje oružja bilo je ukupno sedam predmeta”, navodi Ilić Marković i dodaje da je strahovit priliv predmeta doveo do toga da i dalje postoji veliki broj nerešenih slučajeva.

U 2017. godini, u Viši sud je pristiglo 92 pritužbe, od čega su 13 osnovane, 66 neosnovane, 11 delimično, jedna je odbačena i jedna rešena na drugi način.

Pritužbe su se najviše odnosile na dužinu trajanja postupka jer su stranke nestrpljive”, pojašnjava Ilić Marković.

U protekloj godini, kako kaže, sudije su bile fokusirane na rešavanje starih predmeta.

Od broja 7.262 koliko je nerešenih, 80 predmeta su stari. Mi smo usvojili program rešavanja starih predmeta po kome svi takvi predmeti moraju da se reše do juna 2018. godine”, precizira Ilić Marković.

Pravosuđe Pčinjskog regiona, prema njenim rečima, funkcioniše onako kako treba, sa dobrim rezultatima, i kad su predmeti u pitanju i kad je reč o organizaciji rada.

Ovaj sud je radio i na stvaranju uslova za rad i na stvaranju bezbedonosnih uslova u vidu video nadzora i posebnih ulaznih vrata za sudijske kabinete

Sve ove rezultate ne bi se postigli, kako kaže, da se nije radilo na daljoj edukaciji i stručnom usavršavanju.

Da bi sudija bio uspešan, mora svakodnevno da radi na sebi i da se edukuje. Tokom 2017. godine imali smo ukupno 35 stručnih seminara i edukacija za naše sudije. Radimo i na obuci našeg portparola kako bi bio vama na usluzi 24 sata dnevno. Sud mora da bude ogledalo celog grada, da reprezentuje grad i one koji rade u sudu”, zaključila je Ilić Marković.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare